درخواست برخی نمایندگان مجلس برای برکناری سیف | لاریجانی: شما نباید در این زمینه تصمیم بگیرید

در شرایطی که حضور سیف در مجلس باعث ایجاد التهاب در خانه ملت شده بود، نمایندگان در خواست استعفای رئیس کل بانک مرکزی را مطرح کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از تسنیم، در ابتدای جلسه علنی امروز (سه شنبه ۲۱ فروردین) مجلس شورای اسلامی، بررسی نوسانات بازار ارز با حضور ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در دستور کار مجلس قرار گرفت.

در این جلسه سیف با بیان اینکه این نشست فرصتی است تا علل نوسانات بازار ارز مورد بررسی قرار گیرد، گفت: شب گذشته در جلسه ای در ستاد اقتصادی دولت در خدمت رئیس جمهور تصمیماتی گرفته شد که توضیحات آن اعلام شد.

در ادامه اظهارات سیف، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی از نمایندگان خواست به دلیل اهمیت موضوع سکوت را رعایت کنند. اما نمایندگان خواستار غیرعلنی شدن جلسه و برخی با صدای بلند خواستار استعفای سیف بودند.

رئیس مجلس مرتبا آنها را به مراجعه و نشستن بر صندلی شان  دعوت می کرد اما هر دقیقه تعداد نمایندگانی که مقابل تریبون مجلس و در جایگاه سخنرانی سیف جمع شده بودند، بیشتر می شد.

سیف به سخنرانی خود ادامه داد و گفت: ثبات بازار ارز، کنترل تورم و روند کاهنده تورم و تورم تک رقمی و رشد اقتصادی در دو سال اخیر از دستاوردهای دولت بوده است. اظهارات سیف باعث شد عصبانیت نمایندگان افزایش یافته و تعداد نمایندگانی که مقابل تریبون جمع شدند افزایش یافت.

سیف با بیان اینکه عوامل افزایش نرخ ارز اقتصادی نیست، گفت: انتظارات بازار و عدم اطمینان به بازار موجب افزایش نرخ ارز شده است. دشمنان ما بیکار ننششته اند، کارشان دشمنی کردن است و با التهاب آفرینی بین المللی تلاش می کنند در بازار ارز التهاب ایجاد کنند.

در ادامه سر و صدای نمایندگان به حدی افزایش یافت که صدای سیف شنیده نمی شد.

برخی از اعضای هئیت رئیسه مجلس کنار سیف در تریبون قرار گرفته و تلاش می کردند نمایندگان را از وی دور کنند؛ لاریجانی هم دائما از نمایندگان می خواست در جایگاه خود حضور یابند و نظم را رعایت کنند.

لاریجانی خطاب به نمایندگان گفت: این کارها یعنی چه؟ چرا اینجا جمع شده اید؟ علیرغم تذکرات پیاپی لاریجانی بر تعداد نمایندگانی که خطاب به سیف خواستار استعفای وی می‌شدند، افزوده می‌شد.

لاریجانی با عصبانیت به نمایندگان گفت: چرا اینجا جمع شده اید؟ و با نام بردن تک تک نمایندگان خواستار حضورشان بر صندلی هایشان می شد.

وی گفت: آقای سیف باید توضیح بدهند و برای ارائه توضیح به اینجا دعوت شده اند و خطاب به نمایندگانی که خواستار برکناری سیف بودند گفت: شما که نباید در این خصوص تصمیم بگیرید.

رئیس مجلس  خطاب به نمایندگان که با صدای بلند خواستار غیرعلنی شدن جلسه شدن گفت: زمانی که جلسه غیرعلنی برگزار می شود درخواست جلسه علنی می کنید، زمانی که جلسه علنی است می گویید جلسه باید غیرعلنی برگزار شود؟

لاریجانی همچنین خطاب به یکی از نمایندگان که به حضور سیف اعتراض داشت، گفت: مگر آقا نفرمودند حرف ها را بشنوید بعد تصمیم بگیرید، پس اجازه دهید آقای سیف حرف بزند. حرف ها را بشنوید.

وی نمایندگان را تهدید کرد اگر روی صندلی هایشان حضور نمی یابند جلسه با رئیس کل بانک مرکزی از دستور کار مجلس خارج خواهد شد و بررسی لایحه تجارت در دستور کار مجلس قرار می گرد پس از تهدیدات لاریجانی نمایندگان در جایگاه خود حضور یافتند.

 پس از آن رای گیری استمزاجی انجام شد که جلسه به صورت علنی و یا غیرعلنی برگزار شود که با رای نمایندگان مقرر شد جلسه به صورت علنی برگزار شود.

رئیس مجلس پس از آن گفت: ابتدا آقای سیف در مورد وضعیت بازار ارز و همچنین راه حل کاهش التهابات گزارش می دهند و پس از آن آقای پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی نظرات کمیسیون را اعلام خواهد کرد و بعد از آن نظرات دیگر نمایندگان را خواهیم شنید.

در نهایت نمایندگان مجلس با ۱۴۸ رای موافق، ۸۴رای مخالف و ۱۰رای ممتنع از مجموع ۲۵۴ نماینده حاضر در مجلس خواستار برگزاری علنی جلسه شدند.

Share