همه ما در معضل سراوان مقصر هستیم | راه اندازی کارخانه زباله سوز حداقل تا ۳ سال دیگر

معضل پسماندهای خانگی در کشور ما در شهر های شمالی، بدلیل پایین بودن آبهای سطحی، تراکم جمعیتی، وجود رودخانه ها در سطح شهر در سال های اخیر و پایین بودن فرهنگ تفکیک زباله از مبدأ و عدم همکاری و همدلی بین مسئولان استانی و شهرستانی به یکی از اصلی ترین، عمده ترین و مهم ترین مشکلات، بویژه در شهرستان رشت، در ایستگاه زباله سراوان تبدیل شده است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از روزنامه جوان، در حالی که چندین سال است که اجرای طرح زباله سوز به عهده شرکت TTS قرار رگفته است اما تاکنون اقدامی در این خصوص انجام نشده است. امامی مجری شرکت TTS در جلسه ساماندهی سایت زباله سوز سراوان در رابطه با اجرای این پروژه از بهمن سال گذشته گفت: شرکت TTS هلدینگی است که ۱۰سال مجری طرح زباله سوز است. تمام قراردادهای این شرکت به صورت Bot انجام شد و سرمایه گذار بعد از ٧سال از راه اندازی و بهره برداری برق تولیدی را فروخته و پس از کسب اصل و سود سرمایه اش نیروگاه را واگذار می کند. وی اعمال تحریم ها را دلیل عمده کندی روند احداث نیروگاه ها ذکر کرد و افزود: با تزریق منابع مالی از بهمن سال گذشته شاهد اقدامات خوبی خواهیم بود.

استاندار گیلان نیز با اشاره به مشکلات پسماند در استان، از استقرار ٧ سایت پسماند زباله که سیستم کمپوست نیز در آن مستقر خواهد شد خبر داد و گفت:در پیک حضور میهمانان و گردشگران در گیلان، تولید زباله به ٢ هزار تن در روز می رسد. مصطفی سالاری افزود: در صورت احداث زباله سوز در تمامی نقاط استان می توان کمتر از ۱۰ درصد و با تکنولوژی پیشرفته تا ۵ درصد این مقدار زباله را دفن و تا ٩۵ درصد آن را تبدیل کرد.

وی تأکید کرد: پیمانکاران حمل زباله شهرداری ها رو باید به تفکیک زباله از مبدأ تشویق کرد.علاوه بر این بهره گیری هر چه بیشتر از ظرفیت تعاونی دهیاران در بخش های مختلف روستا الزامی است.

هزینه ۴۰۰ میلیون دلاری برای احداث کارخانه زباله سوز

مدیرعامل پسماند استان گیلان در رابطه با مشکل زباله در استان گفت: در گذشته در ۵٢ مرکز و در حال حاضر در ۲۰ مرکز دفن زباله انجام می شودپویا شهشهانی افزود: در رشت، لنگرود و تالش با مشکلات عدیده ای مواجه ایم اما مهم ترین مشکل ما در لندفیل سراوان تخمین درست میزان شیرابه زباله، به منظور احداث تصفیه خانه آن است.

وی ادامه داد: همه ما در معضل سراوان مقصر هستیم و باید برای ایجاد تصفیه خانه شیرابه زباله مکان مناسبی را انتخاب کنیم تا شاهد حوادثی چون رانش زمین در تصفیه خانه نباشیمشهشهانی افزود: شرکت مجری احداث کارخانه زباله سوز سراوان خواهان پرداخت ٢۵ درصد قرارداد است تا کلنگ زنی را آغاز کند.علاوه بر این .۴ میلیون دلار هزینه احداث پروژه و ۴۶ میلیارد تومان نیز هزینه ابنیه خواهد بود.

وی سهم شرکت مجری را ١٣ میلیون دلار اعلام کرد و افزود: در سال ٩٣، ۱۰ میلیارد و ۲۰۰ میلیون معادل ۴/١ میلیون دلار پرداخت شده و ۵/۶ میلیون دلار پیش پرداخت باقی مانده استمدیر عامل پسماند استان گیلان افزود: در آبان سال گذشته زمین به شرکت مجری احداث زباله سوز تعرفه شد و این شرکت در ٢١ شهریور سال جاری گزارش ارزیابی محیط زیستی خود را ارائه داد.

شهشهانی ادامه داد: تا سه سال دیگر و افتتاح زباله سوز در استان ما باید در بحث فرهنگ کاهش تولید زباله و تفکیک زباله از مبدأ گام های اساسی برداریموی خاطر نشان کرد: رفع ناپایداری زباله ها، رساندن ظرفیت کارخانه های کود آلی به ظرفیت اسمی آن ها، جانمایی زمین تصفیه خانه و محدوده دفن زباله از کارهای اساسی ما است.

شیرابه زباله ها سمی و خطرناک است

شیرابه جایگاه دفن زباله سراوان بسیار سمی و خطرناک تر از فاضلاب های خانگی استرییس اداره محیط زیست شهرستان رشت در این رابطه گفت: به طور معمول در هر ثانیه ۴ لیتر شیرابه زباله از جایگاه دفن زباله سراوان به رودخانه ها میریزد، اما در بارندگی ها این مقدار به ١٧ لیتر در ثانیه می رسد که باید مانع ورود آن به رودخانه ها با مدیریت درست شویم.اصغرخودکار افزود: در شیرابه جایگاه سراوان مواد خطرناک فلزات سنگین وجود دارد و تنها برون رفت آن احداث دستگاه زباله سوز است.

اصغرخودکار افزود: طراحی لندفیل سراوان از اول به صورت مهندسی نبوده و ۳۰ سال غفلت نیز موجب شده جایگاه دفن زباله سراوان اکنون وضعیت بحرانی داشته باشدنماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، مردم سراوان را مردمی مورد ظلم واقع شده در بحث دپوی زباله ها و تحمل مشکلات آن برشمرد و گفت: در بحث زباله در قانون برنامه پنجم، طرحی مبنی بر جمع آوری زباله از شهر های شمالی تدوین شده بود.

جبارکوچکی نژاد افزود: مگر می شود از شرق گیلان زباله بیاورند و در بام رشت دفن کنند، بنابراین باید در حق مردم سراوان رفع ظلم شودوی ادامه داد: هجوم حشرات و مگس ها به منازل مسکونی، آلودگی آب آشامیدنی منطقه به دلیل شیرابه های زباله آسایش مردم سراوان را سلب کرده است.

فاطمه شیرزاد رییس کمیسیون بهداشت و درمان شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به محیط زیست سالم یکی از عوامل توسعه پایدار شهری، در رابطه با معضل پسماند در سراوان گفت: تاکنون نتیجه ای جز فنس کشی به دور محوطه دپو زباله، نشست با فعالان محیط زیست و شرکتهای خصوصی جهت ایجاد کارخانه کمپوست کار دیگری صورت نگرفته استفاطمه شیرزاد افزود: مکانیزه جمع آوری کردن زباله و تفکیک زباله از مبدأ از راهکارهای کاهش زباله شهری است.

وی .٧ درصد زباله های شهری را مواد آلی ذکر کرد و گفت: با توجه به ظرفیت استان گیلان در تبدیل به کود با ایجاد کارخانه کمپوست و جذب اعتبارات در این راستا می توان کود آلی تولید و سهم قابل توجه ای از زباله ها را کاهش داد.

Share