خروجی توان علمی دانشگاه باید در کسب و کار آشکار شود

فرهاد دلق پوش در نشست با رئیس دانشگاه گیلان گفت: خروجی توان علمی دانشگاه باید در کسب و کار آشکار شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا فرهاد دلق پوش در دیدار با رئیس دانشگاه گیلان و معاونین و سایرمدیران دانشگاه بر تقویت ارتباط دانشگاهیان با فعالان عرصه تولید و تجارت تاکید کرد و گفت: هدفگذاری و استراتژی ما باید ورود و هدایت فارغ التحصیلان به بازار کار باشد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان از اساتید و دانشجویان به عنوان یک ظرفیت عظیم یاد کرد و گفت: گیلان هم اکنون ظرفیتهای مناسبی نظیر ۱۲۰ هزار واحد صنفی و ۲۶۰۰ واحد صنعتی و ۳۶ شهرک صنعتی را داراست که در کنار دانشگاه می تواند به توسعه علم و ثروت استان منجر شود.

وی با اشاره به فقدان مبنای علمی در اغلب فعالیتهای صنعتی و تجاری، اظهار داشت: تا نتوانیم ارتباط منطقی و معنادار بین صنعت و بطور کلی کسب و کار و دانشگاه برقرار نمائیم، از پیشرفتهای تکنولوژی دنیا عقب خواهیم ماند.

دلق پوش در ادامه افزود: باید رویکرد علمی در تولید و تجارت حاکم شود و اتاق های فکر مشترک صاحبان صنعت  با اساتید صاحب نظر دانشگاه به شکل منسجم برنامه ریزی و اجرایی گردد و کار و فعالیت ها بر اساس یک بستر علمی محسوس و ملموس، نهادینه شود.

وی با بیان اینکه لازم است سیاستهای دانشگاه هم به سمت عملیاتی کردن تحقیقات و پروژه های علمی پایه ریزی شود گفت: خروجی توان و قدرت علمی دانشگاه باید در کسب و کار آشکار شود و در این صورت پیوند دانشگاه با جامعه قطعا مستحکم تر خواهد شد.

متولی بخش صنعت، معن و تجارت استان با اشاره به لزوم استقرار تیم های مختلف علمی در صنایع آسیب پذیر، گفت: هم اکنون تیم علمی متخصصی برای رفع مشکلات بخش نساجی مستقر کرده ایم و با همکاری مدیران صنعت نساجی مامور شده اند مشکلات و چالش های صنایع نساجی را موشکافی و متناسب با آن راهکارهای عملی را نیز پیاده سازی کنند.

 دلق پوش، کاربرد و استفاده از اندوخته ها و یافته های علمی نوین دانشگاه درعرصه  تولید و تجارت را راهی مطمئن برای کارآفرینان عصر حاضر قلمداد کرد و گفت: وظیفه سازمان ما هدایت صنعتگران به سمت منابع و مراجع علمی و حمایت و در صورت لزوم نظارت است.

وی با بیان اینکه بسیاری از اوقات جامعه کارآفرینان ما نیاز به کمک کارشناسان و فارغ التحصیلان دانشگاهی دارند ولی امکان این ارتباط حاصل نشده است، عنوان کرد: معتقدم که تلفیق هوشمندانه تجربه و علم می تواند نتایج مطلوبی را در بخش تولید و تجارت رقم بزند و مزیت های رقابتی را افزایش دهد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان آمادگی خود را به منظور ایجاد پل ارتباطی بین دانشگاه و صنعت اعلام داشت و گفت: از تمام ظرفیتها به ویژه انجمن کارفرمائی استان و سایر تشکلها و اتحادیه ها برای برقراری تعامل مطلوب و شکل گیری عملیاتی این ارتباط  استفاده خواهیم نمود.

دلق پوش، تدوین و ارائه برنامه عملیاتی از جانب دانشگاه را از اصول کار برشمرد و خاطرنشان کرد: دانشگاه برای اعتمادسازی در صنعتگران، در بخش تولید و تجارت باید برنامه کاربردی تعریف نماید تا بتوانیم متناسب با نیاز امروز و آینده این حوزه، موارد را دسته بندی و بصورت اجرایی بعنوان یک بسته حمایتی به صنعتگران ارائه نماییم.

در ادامه دیدار رییس دانشگاه گیلان، احمد رضی از اعلام آمادگی سازمان صنعت، معدن و تجارت جهت گسترش تعاملات ابراز خرسندی کرد و اظهار داشت: در گذشته گامهایی نظیر تشکیل کلینیک صنعت در محل دانشگاه برداشته شد ولی اخیراً با تشکیل شورای صنعت، همکاریهای ارزشمندی آغاز شده است.

وی همچنین از برگزاری همایشی در این رابطه در ۱۷ اسفند ماه خبر داد و گفت: در راستای تعمیق و بسط ارتباطات، همایشی تحت عنوان” ارتباط صنعت با دانشگاه گیلان” با مشارکت و همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت با حضور فعالان عرصه صنعت استان در تالار حکمت دانشگاه برگزار خواهد شد که می تواند آغاز دور جدید همکاریهای برنامه ریزی شده با بخش صنعت و تولید استان باشد.

Share