به بهانه روز شهردار؛ شهید باکری کجا و شهردار رشت کجا!

از آنجایی که شهردار یک شهر مجری سیاستگذاری‌های اعضای شورای شهر است آنها نیز در عملکرد موفق و یا ناموفق یک شهردار سهیم هستند و نمی‌توانند با سکوت همراه با تائید در برابر کاستی‌ها و رفتار انفعالی در برابر تخلفات، خط خود را از خط شهردار جدا کنند.

 اختصاصی پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا در جریان سیزدهمین اجلاس شورای عالی استان‌ها به منظور ارج نهادن به مقام شامخ شهدای والامقام و قدردانی از تلاش و کوشش شهرداران، روز ۲۵ اسفند سالروز شهادت سردار سرلشکر شهید مهدی باکری به عنوان روز شهردار نامگذاری شد.

بیشتر ما وقتی نام شهید مهدی باکری به گوشمان می رسد فورا دو خاطره ناب از این شهید بزرگوار برایمان تداعی میشود.

«در عملیات خیبر به مهدی باکری خبر داده شد؛ برادرت شهید شده‌است و می‌خواهیم پیکرش را برگردانیم. ولی مهدی اجازه نداد و از پشت بی‌سیم این جمله تاریخی را به زبان آورد: همه آن‌ها برادرای من هستند اگر توانستید همه را برگردانید حمید را هم بیاورید.

این شهید بزرگوار به مدت ۹ ماه شهردار شهر ارومیه بود؛ باران شدیدی در شهر باریده بود و جوی‌ها را لبریز از آب کرده بود. وقتی شهید باکری این وضعیت را می‌بیند، تلفن را برمی‌دارد و گروه‌های امدادی را خبر می‌کند. گروه‌های امداد به سرپرستی مهدی باکری به سمت محلات مستضعف‌نشین که گرفتار سیل شده بودند راه می‌افتند. شهید باکری متوجه خانه‌ای شد که آب آن را فراگرفته بود. در حیاط خانه پیرزنی فریاد می‌کشید و کمک می‌خواست. مهدی باکری در را هل داد و باز کرد. آب تا بالای زانو رسیده بود. از پیرزن پرسید که آیا کسی زیر آوار مانده یا نه. پیرزن بر سر و صورت‌زنان گفت که وسایل خانه‌ و کل زندگی‌اش زیر آوار مانده و آب به زیرزمین رفته است. گویا جهیزیه دخترش که با سختی آن را جمع کرده بود در زیرزمین جامانده و خیس شده بود. مهدی به کمک دوستانش جلوی در، سد خاکی درست کردند تا آب بیشتری داخل خانه نیاید. شهید باکری به کوچه دوید و وانت آتش‌نشانی را پیدا کرد و به خانه پیرزن آورد. چند لحظه بعد شیلنگ پمپ در زیرزمین فرو رفت و آب مکیده شد. پمپ کار می‌کرد و آب زیرزمین لحظه به لحظه کم می‌شد. مهدی غرق گل و لای شده بود. پس از دقایقی پمپ همه آب زیرزمین را خالی کرد. پیرزن که حالش بهتر شده بود شروع کرد به دعا کردن مهدی باکری و گفت: خدا خیرت بدهد پسرم. آن شهردار فلان فلان شده کجاست تا کمی از غیرت تو یاد بگیرد».

از خاطراتی که از همین چند ماه کوتاه خدمت شهید باکری در شهرداری ارومیه ثبت شده، می‌شود فهمید که شهید باکری چه کسی بوده، چه خدمات خالصانه‌ای را در این مدت کوتاه ارائه داده و فلسفه نامگذاری روز شهردار به نام این شهید بزرگوار برچه اساسی بوده است.

حالا به مناسبت این روز اعضای شورای شهر رشت نیز از مسعود نصرتی قزوینی‌نژاد شهردار فعلی رشت تجلیل کرده‌اند.

درحالی بعضی از اعضای محترم شورا نوید آینده ای درخشان در سال ۹۷ را به مردم داده اند که طی شش ماه گذشته هیچگونه فعالیت محسوسی در شهر صورت نگرفته است اما آنها به اذعان خودشان «تلاشهای شهردار رشت را قابل تقدیر دانسته‌اند»!

اینکه اعضای محترم شورا از کدام آینده خوب و تلاشهای نصرتی سخن گفته‌اند نه تنها برای اصحاب رسانه بلکه برای شهروندان هم جای سوال و ابهام است. آیا عدم پرداخت حقوق و عیدی کارگران حجمی و شرکتی، انتصابات شائبه برانگیز خارج از چارت مصوب شهرداری و زن و شوهری در سطح مدیران، استخدام برخی اقوام و آشنایان اعضای شورا، عدم رسیدگی به وضعیت آسفالت شهر، توقف کامل پروژه‌های عمرانی، پرداخت پاداش‌های چند ده میلیونی به مدیران، عدم برخورد با فساد زیردستان و… از نظر اعضای شورا عملکرد درخشان و قابل تقدیری است؟!

بهتر است اعضای شورای شهر رشت یکبار دیگر به فلسفه نامگذاری روز شهردار دقت کنند و کمی با خودشان خلوت نمایند که عملکرد شهردار کاربلد و بین‌المللی آنها تا چه اندازه در قد و قواره یک شهردار ایده‌آل بوده و با رفتار و کردار شهید باکری که این روز به نام او نامگذاری شده همخوانی داشته است. بدون شک از آنجایی که شهردار یک شهر مجری سیاستگذاری‌های اعضای شورای شهر است آنها نیز در عملکرد موفق و یا ناموفق یک شهردار سهیم هستند و نمی‌توانند با سکوت همراه با تائید در برابر کاستی‌ها و رفتار انفعالی در برابر تخلفات، خط خود را از خط شهردار جدا کنند.

Share