زنگ خورد و نمایندگان تا پایان فیلم خودکشی «سید امامی» را ندیدند

روایت‌ها از خودکشی دکتر سیدامامی تفاوت‌های مشهودی دارد. برای مثال علی مطهری می‌گوید فیلم هفت، هشت دقیقه مانده به پایان عمر دکتر سید امامی را نشان می‌دهد و لحظه خودکشی در آن مشهود نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا روز گذشته نمایندگانی از سپاه فیلم لحظات آخر زندگی دکتر سید امامی را در مجلس برای تعدادی از نمایندگان مجلس پخش کردند. پس از آن بود که نماندگان روایت‌های مختلفی درباره لحظات اخر زندگی دکتر سیدامامی را در بازداشتگاه یا آن طور که محمدرضا عارف گفته «یک سوئیت خوب» در اختیار رسانه‌ها قرار دادند. با این‌حال روایت‌ها تفاوت‌های مشهودی دارد. برای مثال علی مطهری می‌گوید فیلم هفت هشت دقیقه مانده به پایان عمر دکتر سید امامی را نشان می‌دهد و لحظه خودکشی در آن مشهود نیست. اما از سوی دیگر نقوی حسینی می‌گوید «کاملا روشن است» که دکتر سید امامی با پیراهنش خود را حلق آویز می‌کند. در این بین کاظم جلالی هم روایت جدیدی را در اختیار روزنامه شرق قرار داده که در شماره امروز این روزنامه منتشر شده. در ادامه گفت‌وگوی آمنه شیرافکن با کاظم جلالی را می‌خوانیم:

آقای جلالی درباره فیلم «خودکشی» کاووس سیدامامی، نمایندگان روایت‌های متعددی گفته‌اند، می‌خواستیم روایت شما را هم از فیلم داشته باشم. به‌ویژه که شنیده‌ایم ایشان استاد راهنمای شما هم بود؟

 آشنایی من با ایشان به دانشگاه امام صادق برمی‌گردد. ایشان استاد مابودند و در رساله فوق‌لیسانسم ایشان استاد مشاور بودند. البته بعد از اینکه نماینده شدم -در ۱۴، ۱۵ سال اخیر- ایشان را شاید یکی، دو بار دیده باشم. بعد از نماینده‌شدن من مراوده زیادی نداشتم؛ اما قبلش در زمان دانشگاه هم با ایشان کلاس داشتم و هم استاد مشاور رساله فوق‌لیسانس من بودند.

‌ با توجه به شناختی که از ایشان به‌عنوان دانشجو داشتید، آیا احتمال می‌دادید خودکشی کنند؟
عرض کردم من در سال‌های اخیر دیگر ارتباطی با ایشان نداشتم؛ اما قبل از آن، ما چیز بدی از ایشان ندیده بودیم. خیلی آدم اهل جنجالی نبود و فردی بود که کار علمی خودش را انجام می‌داد. من چیز سیاسی‌ای از ایشان ندیدم که مثلا در جریان‌های سیاسی کشور باشند؛ چنین چیزی هم نبود. معمولا آدم خویشتن‌داری بودند و خیلی اهل صریح صحبت‌کردن نبودند.

‌ درباره فیلم بفرمایید که چه دیدید؟
ابتدا دوستان توضیحاتی دادند که موضوع اساسا چه بوده است. در فیلم، ما سلول را دیدیم که ایشان چند بار سعی کردند لامپ بالای سرخودشان را بشکنند.

‌‌ شاید نور اذیتشان می‌کرد؟
بعید می‌دانم نور اذیتشان کرده باشد؛ چون اگر چنین چیزی بود، در زمانی که بودند، باید چنین شکایتی می‌کردند. آنچه در تصویر دیده می‌شود، به‌نوعی تلاشی است برای شکستن آن لامپی که در آنجا است. ما نمی‌توانیم نیت‌خوانی کنیم که ایشان می‌خواسته بعد چه کند. ایشان بعد از آن لباس خود را از تن درمی‌آورند و یک‌ بار هم مثلا آن را به‌ گردن خودشان می‌بندند؛ اما چون تصویر سرویس بهداشتی را نداریم…

‌‌یعنی تصویر اینجا قطع می‌شود؟
نه؛ عرض کردم هر اتفاقی که می‌افتد در سرویس بهداشتی می‌افتد و تصویر در سرویس بهداشتی نیست.

‌‌ خب نیروهای امنیتی چطور با جنازه ایشان روبه‌رو شدند؟
البته یک‌خورده هم تقصیر همکاران ما بود. زنگ مجلس خورده بود، ساعت نزدیک دو بود و دیگر دوستان نرسیدند تا آخر فیلم را رؤیت شود. البته دوستانی که توضیح دادند، گفتند این اتفاق در سرویس بهداشتی افتاده و موضع تصویری مربوط به سلول است و سرویس بهداشتی قابل رؤیت نیست. آن چیزی که توضیح دادند، این است که ایشان پتوی خودشان را به حالتی درست کرده ‌بودند که گویی کسی [زیر آن] خوابیده ‌است؛ اما این را ما در تصویر ندیدیم و توضیح آنها بود. وقتی خواستند ایشان را برای صبحانه یا چیز دیگری بیدار کنند، می‌بینند ایشان بلند نمی‌شوند. در را باز می‌کنند و وارد دستشویی می‌شوند و مشاهده می‌کنند ایشان خودشان را در دستشویی حلق‌آویز کرده‌اند.

‌‌ فردی که طبیعت‌گرد بوده، جامعه‌شناس بوده و در حوزه دین کار می‌کرده، چطور اقدام به این کار کرده است؟
چیزی که در فیلم نشان داده شده، چیز خاصی نبود. علی‌الظاهر پزشکی قانونی هم تأیید کرده که اثری از ضرب‌وشتم وجود نداشته است. این را که در ذهن ایشان چه گذشته است و چه شده، نمی‌توان قضاوت کرد.

‌‌ خبر دیگری که آمد، این بود که افرادی که پشت مانیتور زندان بودند به علت کم‌کاری‌ای که کرده‌اند توبیخ شده‌اند. در‌این‌باره هم توضیح می‌دهید؟
این هم موردی است که باید بررسی شود. اگر مانیتور کنترل می‌شد، کاملا معلوم بود ایشان کاملا ناآرام است و می‌‌خواهد اقدامی انجام دهد و قاعدتا می‌توانستند پیشگیری کنند. خود دوستان هم قبول دارند. در‌این‌باره هم توبیخ کرده‌اند و هم در حال پیگیری مسئله هستند.

‌‌ به‌ نظر شما توبیخ در این پرونده کفایت می‌کند؟
الان نمی‌توانیم قضاوت صددرصدی داشته باشیم. همان‌طور که عرض کردم، باید بررسی شود و حتما اگر قصور و تقصیر وجود داشته باشد، افراد و حتی نهادها باید پاسخ‌گو باشند.

‌‌ آقای جلالی این خودکشی در زندان اوین بوده یا در بازداشتگاه دیگری اتفاق افتاده است؟
نمی‌دانم؛ یعنی از دوستان سؤال نپرسیدم. چون ما بعد از آن  رفتیم داخل مجلس و الان هم که داریم با شما صحبت می‌کنیم.

Share