دور تسلسل باطلی بنام درختکاری و بازی با عواطف پاک دوستداران فضای سبز

امیدواریم شهرداری رشت با توجه به وظیفه ذاتی خود در حفظ و نگهداری نهال ها کوشا تر بوده و نظارت کافی و بیشتری بر پیمانکاران فضای سبز داشته باشد

دور تسلسل باطلی بنام درختکاری و بازی با عواطف پاک دوستداران فضای سبز و سمنهای دوستدار محیط زیست سبز

چند سالیست که گروه های مردم نهاد شهر رشت با مشارکت سازمان پارک ها و فضای سبز اقدام به کاشت نهال در پارک ها و حاشیه خیابانها کرده اند، ولی در کمال تاسف به دلیل مشکلات عدیده از جمله عدم نگهداری مناسب، عدم آبیاری دقیق در سالهای ابتدایی رشد نهال، انتخاب گونه نامناسب و یا انتخاب بستر نامناسب و دلایل بسیار دیگر، همه ساله شاهد نابودی تعداد زیادی از این درختان و بالطبع دور ریختن سرمایه بسیاری هستیم.
سازمانهای مردم نهاد نه به صورت نمادین بلکه با عشق و بر اساس رسالت خود به عنوان شهروند مسئولیت پذیر، همکاریهای بسیاری با عوامل شهرداری نموده و در جبهه دیگر نهاد شهرداری رشت با توجه به آمار های ارائه شده ، هر سال حدود هشت هزار نهال غرس کرده اما در یکی دو سال اخیر متاسفانه بجز تعداد اندکی از درختان مابقی به خاطر عدم نگهداری صحیح و عوامل دیگر خشک و نابود شده اند .ناگفته پیداست که یکی از اصول بدیهی باغبانی پس از کاشت ،توجه به داشت درخت و نهال کاشته شده است و به گفته متخصصان امر، بیش از ۷۰درصد موفقیت یک نهال در زنده ماندن ، داشت درست آن است. عنصری که حلقه گمشده فضای سبز بوده و با عدم توجه و سهل انگاری و عدم تعهد لازم متاسفانه سالانه شاهد سوختن وقت، سرمایه و در نهایت نابودی درختان کاشته شده هستیم.
امسال هم همانند سالهای گذشته از سازمانهای مردم نهاد دعوت شده تا در این امر مقدس همکاری کنند، ولی با توجه به تجربیات قبلی آیا باز هم باید شاهد صرف هزینه های گزاف خرید، کاشت و مرگ درختان باشیم؟
امیدواریم شهرداری رشت با توجه به وظیفه ذاتی خود در حفظ و نگهداری نهال ها کوشا تر بوده و نظارت کافی و بیشتری بر پیمانکاران فضای سبز داشته باشد، امیدوارم همچون سالهای گذشته تمام وظیفه مسئولین این امر، به برگزاری مراسم کاشت سمبلیک درختان و گرفتن عکس یادگاری ختم نشود بلکه شاهد به ثمر رسیدن نهال های کاشته شده نیز باشیم. در غیر اینصورت شاید امسال آخرین سال همکاری صادقانه گروههای مردم نهاد و دوستداران طبیعت با مسئولین امر باشد.
دیگران کاشتند ما استفاده کردیم ما نیز بکاریم به امید استفاده آیندگان از سایه سار درختان زیبای شهرمان.

پیمان بازدیدی – مدیر عامل موسسه محیط زیستی سرزمین ایده آل ما

پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا: انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

Share