دلیل عدم دیدار «اسحاق جهانگیری» با رهبر انقلاب پس از انتخابات

من رابطه خوبی با رهبری [انقلاب] دارم، اما زمان انتخابات کمی زیاده‌روی کردم. امیدوارم به زودی ایشان را ملاقات کنم. مخالفان دولت به دنبال این هستند تا با ایجاد جو، خوشبینی مردم نسبت به اصلاحات را از بین ببرند، اما نمی‌دانند که این کار کل سیستم را از بین می‌برد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، معاون اول رئیس جمهور گفت: مخالفان دولت به دنبال این هستند تا با ایجاد جو، خوشبینی مردم نسبت به اصلاحات را از بین ببرند، اما نمی‌دانند که این کار کل سیستم را از بین می‌برد. شما می‌توانید درباره مشکلات اجتماعی شروع‌کننده یک کار باشید، اما الزاماً به معنی این نیست که بتوانید آن را هم تمام کنید. شما می‌توانید درباره مشکلات اجتماعی شروع‌کننده یک کار باشید، اما الزاماً به معنی این نیست که بتوانید آن را هم تمام کنید.

«اسحاق جهانگیری» در گفتگو با «فایننشال‌تایمز»، از رابطه خوب خود با رهبر معظم انقلاب می گوید و اضافه می کند: رابطه خوبی با رهبر معظم انقلاب دارم، اما زمان انتخابات کمی زیاده‌روی کردم. امیدوارم که به زودی ایشان را ملاقات کنم.

آنچه در ادامه می ‌خوانید، متن پرسش های «فایننشال‌تایمز» و پاسخ های «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس جمهور در مورد مسائل جاری کشور است.

* آیا اعتراض‌های اخیر ایران نتیجه ناامیدی مردم بود؟

ما از وقتی که مسئولیت را گرفتیم (سال ۲۰۱۳: ۱۳۹۲) قطعاً نگران بودیم که مردم مشکلاتشان را به خیابان‌ها بیاورند؛ اما کسانی که درک درستی از جمهوری ‌اسلامی ایران دارند، می‌دانند که این رژیم در رویارویی با مردم از انعطاف بالایی برخوردار است.

اگر ایرانی‌ها به حجاب اجباری اعتراض کنند، جمهوری اسلامی چه واکنشی نشان خواهد داد؟

اینکه اکثریت مردم ایران چه می‌خواهند هنوز مشخص نیست، اما بیش از ۶۰درصد از مردم ایران هنوز باور دارند که می‌توانند خواسته‌هایشان را از طریق اصلاحات دنبال کنند… و قطعاً به آن هم دست پیدا خواهند کرد.

موقعیت اقتصادی کنونیِ ایران به آن بدی که مردم فکر می‌کنند نیست و این بخشی از بازی و پروپاگاند رقبای دولت است. مخالفان دولت به دنبال این هستند تا با جوسازی، خوشبینی مردم نسبت به اصلاحات را از بین ببرند، اما نمی‌دانند که این کار کل سیستم را از بین می‌برد. شما می‌توانید درباره مشکلات اجتماعی شروع‌کننده یک کار باشید، اما الزاماً به معنی این نیست که بتوانید آن را هم تمام کنید.

* در واکنش به رقابت تندروها و اصلاح‌طلب‌ها و نگرانی درباره جانشینی رهبر انقلاب؟

آیت الله خامنه‌ای در حال حاضر بسیار خوب هستند و ما نگرانی‌ از این بابت نداریم. هنگامی که آن روزهای سرنوشت‌ساز فرا برسد، به لطف سطوح بالای «بلوغ» در سیستم هیچ بحرانی به وجود نخواهد آمد.

* درباره اینکه چرا از زمان انتخابات دیداری با رهبر نداشته است؟

من رابطه خوبی با رهبری [انقلاب] دارم، اما زمان انتخابات کمی زیاده‌روی کردم. امیدوارم که به زودی ایشان را ملاقات کنم.

* در جایگاه مسئول مبارزه با فساد اقتصادی چه کاری با نهادهای حاکمیتی یا سازمان‌های دولتی خواهد کرد؟

با همه مجموعه های متخلف برخورد خواهد شد. فقط ممکن است تا قبل از انجام تحقیقات بیشتر چیزی از آن را عمومی نکنیم. تحت قوانین جدید، به‌ عنوان بخشی از تلاش برای مبارزه با فساد، باید این نهادها بخشی از سودهای اقتصادی‌شان را قربانی بهبود وضعیت اقتصادی کشور کنند. همه حرف ما این است که به بخش خصوصی آسیب نزنند و بخش خصوصی به مهمترین بازیگر اقتصاد تبدیل شود. واقعیت این است که فساد زیاد است و بدترین حقیقت این است که تا وقتی که فضای اقتصادی باز و شفافیت‌سازی نشود فساد در سطح وسیعی سیستماتیک خواهد شد.

Share