جک J5 یا سایپا آریو؛ کدام خودرو برای خرید بهتر است؟

جک یکی از شناخته شده ترین چینی‌های بازار ایران بوده و نمونه سدان آن که در بازار کشور عرضه گردید J5 بود که دو نسخه دستی و اتوماتیک آن به بازار ایران عرضه شد. نمونه دستی پیشرانه‌ای ۱.۵ لیتری داشت اما تمرکز ما روی نسخه‌های اتوماتیک و فول این دو سدان چینی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از پدال، خودروهای سواری به دلیل مرکز ثقل نزدیک‌تر به سطح زمین و همچنین فضای صندوق بار مناسب از دیرباز انتخاب رانندگان حرفه‌ای و البته خانواده‌ها بوده‌اند اما با موج توفنده‌ای که شاسی بلندها و کراس اوورها به راه انداختند، شاید سدان ها کمی به حاشیه رفته باشند اما هنوز هم افرادی که خواهان خودرویی خوب باشند گزینه‌های متعددی پیش روی دارند (این را برای بازار آن‌طرف آب عرض کردیم!).

سراغ دو خودرویی رفته‌ایم که به نظر می‌رسد یکی محبوب‌تر بوده و دیگری نیز نسخه ریبج شده از کمپانی‌ای چینی است که در بین خودرویی‌ها اصلاً محبوب نیست!

جک یکی از شناخته شده ترین چینی‌های بازار ایران بوده و نمونه سدان آن که در بازار کشور عرضه گردید J5 بود که دو نسخه دستی و اتوماتیک آن به بازار ایران عرضه شد. نمونه دستی پیشرانه‌ای ۱.۵ لیتری داشت اما تمرکز ما روی نسخه‌های اتوماتیک و فول این دو سدان چینی است.

جک J5 اتوماتیک دارای پیشرانه ۴ سیلندر ۱.۸ لیتری با قدرت ۱۴۰ اسب بخاری و گشتاور ۱۶۵ اسب بخاری می‌باشد. این نیرو از طریق یک گیربکس ۴ سرعته اتوماتیک به چرخ‌های جلو منتقل می‌شود. شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت این خودرو ۱۰.۵ ثانیه اعلام شده و حداکثر سرعت آن نیز ۱۷۵ کیلومتر در ساعت می‌باشد.

در طرف دیگر این مقایسه سایپا آریو قرار دارد که همان زوتی Z300 قبلی بوده و سایپا آن را با نشان خود عرضه می‌کند. زوتی به کپی کاری کاملاً مو به مو از محصولات روز دنیا مشهور بوده و نمونه بارز آن نیز کپی از روی پورشه ماکان می‌باشد. خب جدای از آن، در دوراهی امروز نسخه اتوماتیک آریو حضور یافته است.

آریو اتوماتیک دارای پیشرانه ۴ سیلندر ۱.۶ لیتری با خروجی ۱۱۲ اسب بخار و گشتاور ۱۵۱ نیوتون متری می‌باشد. این نیرو نیز از طریق یک گیربکس ۴ سرعته اتوماتیک به چرخ‌های جلو منتقل می‌شود. به نظر می‌رسد در این مورد برتری با جک بوده اما خب بد نیست به شتاب و سرعت آریو نیز اشاره‌ای بکنیم. شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت و حداکثر سرعت این خودرو به ترتیب برابر با ۱۲.۵ ثانیه و ۱۷۵ کیلومتر در ساعت می‌باشد.

دو فاکتور مهمی که این روزها مورد توجه خانواده‌ها قرار می‌گیرد مصرف سوخت و حجم صندوق بار خودروها است. جک J5 اتوماتیک مصرف سوخت حدود ۷.۶ لیتری و حجم صندوق‌عقب ۴۱۵ لیتری داشته درحالی‌که مصرف سوخت آریو برابر با ۷.۲ لیتر بوده و صندوقی ۴۶۰ لیتری دارد.

هر دوی این خودروها در کشور چین با فیس‌لیفت‌هایی جدید ارائه شده‌اند اما طبق سنت شرکت‌های ایرانی، بعید است چنین تغییراتی را به این زودی و لااقل تا زمانی که این خودروها با افت فروش مواجه نشده‌اند شاهد باشیم.

نهایتاً به بحث قیمت می‌رسیم. نمونه‌های صفرکیلومتر جک J5 اتوماتیک قیمت حدود ۶۶ میلیونی داشته درحالی‌که سایپا آریو اتوماتیک با بهای حدود ۵۹ میلیون تومانی خریدوفروش می‌شود.

مقایسه مشخصات فنی
سایپا آریو اتوماتیکجک J5 اتوماتیک
موتور۴ سیلندر ۱.۶ لیتری۴ سیلندر ۱.۸ لیتری
قدرت۱۱۲ ۱۴۰
گشتاور ۱۵۱۱۶۵
گیربکس۴ سرعته اتوماتیک۴ سرعته اتوماتیک
طول ۴۵۶۵ ۴۵۹۰
عرض ۱۷۶۶ ۱۷۶۵
ارتفاع ۱۴۸۶ ۱۴۶۵
فاصله بین دو محور ۲۷۰۰ ۲۷۱۰
وزن ۱۲۷۵ ۱۳۵۵
مصرف سوخت۷.۲۷.۶
حجم صندوق بار ۴۶۰ ۴۱۵
شتاب صفر تا صد۱۲.۵۱۰.۵
حداکثر سرعت ۱۷۵۱۷۵
قیمت۵۹حدود ۶۶
Share