توضیح مدیر شبکه یزد درباره برنامه حاشیه‌ساز+فیلم

خانمی روی آنتن زنده صداوسیمای یزد از «جادوی عشق» سخن می‌گوید و خبر ندارد که این حرف‌ها و راه‌کارهای او تا دقایقی بعد با سیلی از انتقادات و اعتراضات همراه خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایسنا، از دو روز پیش فیلم کوتاهی از یک برنامه تلویزیونی در شبکه استانی یزد نقل شبکه‌های اجتماعی شده است؛ در این برنامه خانمی که به عنوان کارشناس معارف حضور دارد، خطاب به بانوان از راه‌کارهایی برای جلب رضایت همسران از معتاد گرفته تا مردانی که دست بزن دارند، سخن می‌گوید و اسم این راه‌کار خود را «جادوی عشق» می‌گذارد؛ راهکار او تشت آب و البته بهتر از آن شیر (!!) است و اینکه خانم‌ها پای همسران خود را در این تشت گذاشته و ماساژ بدهند.

در ادامه می‌توانید بخش‌هایی از این برنامه که از شبکه تابان یزد پخش شد و مدتی است در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود را مشاهده کنید.

این سخنان در روزهای اخیر با حجم زیادی از انتقادات به ویژه‌ از سوی زنان همراه شده است؛ تا آنجا که مدیر شبکه استانی یزد با انتشار پیامی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام، به بیان توضیحاتی درباره این برنامه تلویزیونی پرداخت و صداوسیمای یزد هم در پیامی برای پخش این برنامه عذرخواهی کرد.

در همین راستا امیراحمد پهلوانیان، مدیر شبکه استانی یزد در گفت‌وگویی درباره حواشی ایجاد شده پیرامون این برنامه تلویزیونی، اظهار کرد: از صحبت‌های کارشناس معارفی که در این برنامه صحبت می‌کردند کاملا مطلق دفاع نمی‌کنم؛ البته در جایگاهی هم نیستم که بخواهم رد کنم. به هر حال در این باره باید کارشناسان حوزه معارف نظر بدهند و من در این جایگاه نیستم، اما دیدگاه‌های کارشناسی شده در این حوزه کاملا برای ما ارزشمند است و آنها را روی چشم می‌گذاریم.

او با اشاره به حواشی ایجادشده بعد از این برنامه تلویزیونی، ادامه داد: واکنش‌های ایجاد شده به این برنامه عمدتاً انتقادی هستند که بخشی شامل بانوان و بخشی هم شامل آقایان جامعه می‌شود. بنده هم در اطلاعیه‌ای از کسانی که از مطالب بیان شده خاطرشان مکدر شده، عذرخواهی کردم. چراکه جایگاه مخاطبان و مردم برای ما بسیار ارزشمند است و برایمان بسیار مهم است که برنامه‌ای پخش نشود که خاطر مخاطبان شریف را مکدر کند.

مدیر شبکه یزد با بیان اینکه «مضمون اصلی صحبت‌های خانم کارشناس تقویت روابط عاطفی میان زن و شوهر بود»، گفت: اما در صحبت‌های ایشان مرزهای هنجارهای عرفی رعایت نشده است. اصل و درون‌مایه صحبت‌های این خانم کارشناس که تقویت روابط عاطفی همسران بود بسیار ارزشمند است، اما این نوع بیان و ذکر مثال و جزئیات ممکن است با ذهن مخاطب امروز ما سازگار نباشد و به همین خاطر هم بهتر بود که بیان نمی‌شد.

پهلوانیان با بیان اینکه «حساسیت مخاطبان و بیان انتقادات و نظراتشان برای ما بسیار ارزشمند است»، یادآور شد: در این دو روز هم انتقادات زیادی به ما وارد شد که بنده حتی آنهایی را که با زبان و ادبیات تند مطرح شده بود را جواب دادم؛ چراکه به ارزشمندی نفس انتقاد باور دارم و معتقدم جامعه‌ای که انتقاد می‌کند پویا و سرشار از انرژی است. اما در عین حال معتقدم که نباید فضا را به سمتی ببریم که هر حرفی که با ذهنیت ما متفاوت است، مطرح نشود. این رویکرد منافی یک جامعه باز و آزاد است و اگر ما می‌خواهیم جامعه‌ای داشته باشیم که در آن تضارب آرا و آزادی بیان وجود داشته باشد، باید رویکردمان را هم تغییر بدهیم.

او  اظهار کرد: البته ممکن است در این میان موضوعاتی هم مطرح شوند که اشتباه باشند که باید به عنوان یک رسانه اشتباهمان را بپذیریم، عذرخواهی و بعد جبران کنیم. اما به طور کلی نباید هراس داشته باشیم از اینکه حرف‌هایمان را بزنیم، چراکه این رویکرد منجر به خودسانسوری بیمارگونه خواهد شد که اصلا به صلاح جامعه نخواهد بود.

Share