تابوی سوال از رئیس جمهور باید شکسته شود | مقصران مشکلات موسسات مالی معرفی شوند

تقاضاکنندگان سوال از رئیس جمهور تاکید داشتند که سوال از رئیس جمهور به معنای تضعیف جایگاه ریاست جمهوری نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از خانه ملت، نشست کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی صبح امروز (یکشنبه، ۲۹ بهمن ماه) با دستورکار بررسی طرح سوال نمایندگان از رئیس جمهور با حضور نمایندگان سوال کننده و نمایندگان ویژه رئیس جمهور نهاوندیان، سیف و کرباسیان برگزار شد.

کوچکی نژاد:بیش از ۱۶۰۰ موسسه مالی و اعتباری در کشور شکل گرفته است

جبار کوچکی نژاد در این نشست با بیان اینکه از هیات رئیسه به دلیل اینکه چرا این سوال یک مسیر طولانی را طی کرد، گله مند هستیم، گفت: جامعه خسارت زیادی از این رفتار متحمل شد که ضروری است در حال حاضر هر چه سریع تر این سوال روند قانونی خود را طی کند.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رئیس جمهور در بهمن ماه سال گذشته اعلام کرد که سپرده گذاران تعیین تکلیف می شوند، افزود: تا به امروز این موسسات تعیین تکلیف نشده اند و کشور از این موضوع ضرر و زیان زیادی کرده است و اقتصاد متحمل فشارهای زیادی شده است.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۱۶۰۰ موسسه مالی و اعتباری در کشور شکل گرفته است، ادامه داد: این ۱۶۰۰ موسسه قرار بود در سال ۹۰ توسط ۱۴ موسسه جمع شود، اما رفتار نادرست بانک مرکزی سبب شد این اتفاق رخ ندهد.

صباغیان:هزار میلیارد تومان از بیت المال پرداخت شد، اما مشخص نشد که مقصر کیست؟

مهدی صباغیان در ادامه این نشست با بیان اینکه هنوز مشخص نشده که مقصر شکل گیری مشکلات موسسات مالی و اعتباری کیست، گفت: هنوز شفاف سازی نشده که آیا در شکل گیری این مشکلات مردم مقصر بوده اند، مسئولین موسسات مقصر بوده اند یا ناظران. هزار میلیارد تومان از بیت المال پرداخت شد، اما در نهایت مشخص نشد که مقصر کیست.

نماینده مردم مهریز، بافق و ابرکوه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بنده مخالف دولت نیستم، افزود: مگر بانک مرکزی ناظر بر موسسات مالی و اعتباری نیست پس چرا چنین اتفاقی رخ داده است؟! البته گفته می شود برخی مجوزها توسط وزارت تعاون داده شده، اما در واقع بانک مرکزی مسئول اصلی مسائل پولی و مالی کشور است.

وی ادامه داد: باید مشخص شود چند درصد از موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز در این دولت و چند درصد در دولت قبل مجوز داده شده است چرا که گفته می شود بخش زیادی از موسسات در دولت قبل مجوز گرفته اند.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: با سوال از رئیس جمهور قطعا دولت تضعیف نمی شود بلکه نمایندگان به دنبال شفافیت در این موضوع هستند.

وقف چی:مشاوران رئیس جمهور بیراهه به ایشان مشاوره می دهند

علی وقف چی در ادامه این نشست با بیان اینکه موضوع سوال از رئیس جمهور سیاسی نیست، گفت: نگاه و نگرش در سوال از رئیس جمهور، ملی است؛ لذا در شرایطی که ما اصرار داریم که بیگانگان در کشور سرمایه گذاری کنند خودمان نمی توانیم از سرمایه های کشور به درستی استفاده کنیم.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رئیس جمهوری که مدعی است حقوق شهروندی را امضا کرده چه ابایی دارد که به۲۹۰ نماینده پاسخ دهد، افزود: مشاوران رئیس جمهور بیراهه به ایشان مشاوره می دهند.

وی با تاکید بر اینکه اگر سودهای دریافتی توسط سپرده گذاران قانونی بوده چرا پس گرفته شده و اگر غیرقانونی بوده چرا اعلام شده که این میزان سود پرداخت می شود، ادامه داد: آقای سیف در یکی از گزارشات خود به مجلس اعلام کرد که سپرده گذاران قبول نمی کنند که پول دریافت کنند و آقای پزشکیان در پاسخ به رئیس بانک مرکزی گفت شما پول را به حساب آن ها واریز کنید، پس از آن آقای سیف گزارش داد که ۶۰۰ میلیارد تومان پول به حساب سپرده گذاران واریز شده، اما مدارکی وجود دارد که این مبلغ واریز نشده است.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تبعیض در پرداخت و سودها از جمله مسائل دیگری است که در روند پرونده موسسات مالی و اعتباری رخ داده است.

پژمانفر:مردم چند درصد مقصر هستند؟

نصرالله پژمانفر در ادامه نشست بررسی طرح سوال از رئیس جمهور با بیان اینکه امروز در بحث موسسات مالی و اعتباری اشتباهات و خطاهایی صورت گرفته اما مجازاتی که انجام می شود بی عدالتی محض است، افزود: در واقع به جای اینکه مجرم ها مجازات شوند مردم مجازات می شوند، لذا باید مشخص شود که در مشکلات به وجود آمده برای سپرده گذاران موسسات مالی و اعتباری مردم چه میزان مقصر هستند و آیا به همان میزان مجازات می شوند یا بیشتر و اگر مردم ۱۰ درصد یا ۱۰۰ درصد مقصر هستند باید به همان میزان مجازات شوند.

نماینده مردم مشهد وکلات در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر تمام مصیبت گریبان گیر مردم شده است، افزود: تصمیمات اخذ شده پشت درهای بسته است و کسی توضیح نمی دهد که چه تصمیماتی برای رفع مشکل این موسسات اخذ شده است.

وی با تاکید بر اینکه مردم نسبت به موسسات مالی و بانک ها بی اعتماد شده اند، ادامه داد: در واقع بی مسئولیتی و سوء مدیریتی مسئولان و مدیران سبب شده که در حال حاضر مشکلاتی در بازار طلا و ارز شکل بگیرد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تبعیض در پرداخت ها را از جمله مسائل و مشکلات دیگر موسسات مالی و اعتباری عنوان کرد.

شکری: چرا چند موسسه را درگیر مشکلات موسسه ورشکسته فرشتگان کردند؟

محمود شکری در ادامه با بیان اینکه علت سوال از رئیس جمهور این نبود که مقصر اصلی رئیس جمهور است، گفت: به دلیل اینکه نمی توان از معاونان رئیس جمهور سوال کرد براساس قانون باید از رئیس جمهور سوال پرسیده شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در کمیسیون متبوعش جلسات متعددی برای بررسی علل مشکلات موسسات مالی و اعتباری برگزار شده، افزود: در یکی از جلسات آقای حیدری معاون رئیس بانک مرکزی گفت که موسسه فرشتگان که بیشترین سپرده را داشته پیش تر ورشکست شده بود لذا باید پرسید چرا علیرغم اینکه مسئولان نظارتی بانک مرکزی می دانستند موسسه فرشتگان ورشکست شده پیگیری لازم را انجام نداده اند و چند موسسه دیگر را درگیر مشکلات این موسسه کردند.

نماینده مردم تالش در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید بررسی شود پس از تشکیل کاسپین چه میزان سپرده گذاری جدید در این موسسه انجام شده است، اظهار داشت: مردم پس از تشکیل کاسپین در این موسسه سرمایه گذاری کلان کردند لذا چرا به مردم گفته نشد که این موسسه غیرمجاز است تا مردم در این موسسه سپرده گذاری نکنند.

وی با بیان اینکه مقصود ما از سوال از رئیس جمهور تضعیف رئیس جمهور نیست، تصریح کرد: باید مشخص شود که این سپرده ها چگونه و توسط چه کسانی از موسسات مالی و اعتباری خارج شده اند.

صادقی: بسیج معاونان پارلمانی برای پس گرفتن سوال از رئیس جمهور به هیچ وجه پسندیده نیست

محمود صادقی یکی دیگر از نمایندگان تقاضا کننده سوال از رئیس جمهور با بیان اینکه مجموعه دولت با راه حل های غیر اصولی با مسئله موسسات مالی و اعتباری برخورد کرده، گفت: ایجاد خط اعتباری مسکنی است که برای اقتصاد کشور مضر بوده و راه حل کارشناسی شده برای حل موضوع وجود ندارد و در حال حاضر این میزان نقدینگی سبب ایجاد مشکلات در اقتصاد کشور به ویژه نوسانات بازار ارز شده است.

وی با تاکید بر اینکه انسجام بین تیم اقتصادی دولت وجود ندارد، گفت: افرادی با رابطه می آیند و می توانند سپرده های خود را دریافت کنند که این موضوع به هیچ وجه صحیح نیست.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به دفاعیه بانک مرکزی برای ارائه در قوه قضائیه گفت: استفاده از واژه لشگر متخلفان به زور و زر و تزویر در شأن دولت تدبیر و امید نیست و بسیج معاونان پارلمانی برای پس گرفتن سوال از رئیس جمهور به هیچ وجه پسندیده نیست.

رئیس فراکسیون شفاف سازی و سالم سازی اقتصاد مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه موسس یکی از موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز به یکی از استانداران دولت تدبیر و امید منتسب است، تصریح کرد: مسئول موسسه آرمان به چه کسی منسوب است لذا اصرار دارم رئیس جمهور در صحن علنی مجلس حضور یابد و به سوالات نمایندگان پاسخ دهد.

بدری: بانک مرکزی که به دارایی های بانک ها تعصب دارد چرا به دارایی های مردم تعصب ندارد

صدیف بدری در این نشست با بیان اینکه بانک ها اگر به کسی تسهیلاتی ارائه دهند سود و جریمه دیرکرد آن را تا ریال آخر دریافت می کنند، گفت: بانک مرکزی که به دارایی های بانک ها تعصب دارد چرا به دارایی های مردم تعصب ندارد و خودش را کاملا به بی خیالی زده است.

نماینده مردم اردبیل، نمین، نیر و سرعین در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مقصران وقوع این اتفاقات در موسسات مالی و اعتباری باید مشخص شود، گفت: باید شفاف سازی شود که هیات مدیره و موسس این موسسات مالی و اعتباری کیست و اصل پول مردم شناسایی شده و به آن ها بازگردانده شود.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در پایان خواستار مشخص شدن نحوه تسویه حساب با سپرده گذاران شد.

مازنی:ما که نسل اول انقلاب هستیم یک بار قانون اساسی را اجرا کنیم

احمد مازنی به عنوان یکی دیگر از تقاضاکنندگان سوال از رئیس جمهور با تاکید بر اینکه اصل ۸۸ قانون اساسی یکی از مسئولیت های مجلس را سوال از رئیس جمهور عنوان کرده است، گفت: ما که نسل اول انقلاب هستیم یک بار قانون اساسی را اجرا کنیم و سپس بحث بازنگری در قانون را مطرح کنیم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: سوال از رئیس جمهور به معنای دشمنی و تضعیف رئیس جمهور نیست.

وی ادامه داد: از طیف های مختلف موضوع سوال از رئیس جمهور را مطرح کرده ام که یک بار برای همیشه باید تابوی سوال از رئیس جمهور شکسته شود.

پورمختار:باید بین قوه قضائیه و مجریه برای موضوع موسسات مالی و اعتباری هماهنگی ایجاد شود

محمدعلی پورمختار با بیان اینکه رفتاری از روی بی تدبیری و با سیاسی کاری برای موسسات مالی و اعتباری اتخاذ شده که سبب شده نمایندگان سوال از رئیس جمهور را مطرح کنند، تصریح کرد: باید بین قوه قضائیه و مجریه برای موضوع موسسات مالی و اعتباری هماهنگی ایجاد شود.

ذوالنور: اگر دولت مقصر نیست و از چیزی نمی ترسد چرا گروکشی ها می کند؟

مجتبی ذالنور در ادامه این نشست با بیان اینکه از زمان آقای طیب نیا تا زمان حاضر که آقای کرباسیان روی کار آمده موضوع مشکلات موسسات مالی و اعتباری در حال پیگیری است، گفت: نمایندگان مستقیما نمی توانند از برخی معاونان و رئیس بانک مرکزی همانند وزرا سوال کنند لذا رئیس جمهور مستقیما در این مسائل باید پاسخگو باشد چون مسئولیت رئیس جمهور به معاونان قابل واگذاری نیست.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه لابی گری هایی که برای پس گیری طرح سوال از رئیس جمهور شروع شد، اختیار نمایندگان را سلب می کرد، گفت: به برخی از نمایندگان گفتیم چرا امضای خود را پس گرفتید که عنوان کردند که گروکشی شده و فلان پروژه را داریم که باید به سرانجام برسد.

ذوالنور با بیان اینکه اگر دولت مقصر نیست و از چیزی نمی ترسد این گروکشی ها برای چیست؟ گفت: اگر چیزی که در استان ها ارائه می شود حق مردم است چرا به نمایندگان فروخته می شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه چرا بانک مرکزی موسسات غیرمجاز را تعطیل نکرد و اجازه سپرده گذاری در این موسسات را داد، تصریح کرد: سپرده گذاران می گویند تسویه حساب سپرده های ۱۰۰ میلیونی و ۲۰۰ میلیونی با آن ها واقعی نیست.

سعیدی: مقصران باید صریح و شفاف به مردم معرفی شوند

زهرا سعیدی در این نشست با بیان اینکه ضعفی در موسسات مالی و اعتباری وجود دارد که هزینه فایده را لحاظ نمی کند، تصریح کرد: موسسات مالی و اعتباری اسیر روابط شده اند که دامنه این تغییر و تحولات در موسسات مالی و اعتباری در آینده نیز ادامه می یابد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مقصران باید صریح و شفاف به مردم معرفی شوند، اظهار داشت: به دلیل مشکلات به وجود آمده در موسسات مالی و اعتباری مردم احساس می کنند که به آن ها خیانت شده است.

حسین زاده بحرینی:در موضوع مسائل و مشکلات موسسات مالی و اعتباری حاکمیت مقصر است

محمدحسین حسین زاده بحرینی به عنوان یکی دیگر از نمایندگان تقاضاکننده سوال از رئیس جمهور با بیان اینکه در موضوع مسائل و مشکلات موسسات مالی و اعتباری حاکمیت مقصر است، گفت: باید دید به عنوان یک اصل به این موضوع رسیده ایم که حاکمیت در وقوع این اتفاق مقصر بوده است یا خیر؟ البته رفتاری که طی ۲ سال اخیر رخ داده نشان می دهد که حاکمیت مقصر است و مجموعه حاکمیت اعم از دولت، قوه قضائیه و مجلس در این حادثه مقصر هستند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: مسئولان بانک مرکزی اگر از پنجره برج بانک مرکزی بیرون را نگاه می کردند می دیدند که یکی از موسسات غیرمجاز در بلوار میرداماد دقیقا روبروی بانک مرکزی شعبه دارد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: سوال مشخص سپرده گذاران این است که درباره مابقی سپرده ها برنامه دولت و بانک مرکزی چیست؟ که باید به آن پاسخ داده شود

Share