سردهنه رودخانه‌ای تالش تا ۳ سال آینده دارای سازه بتنی خواهند شد

لطفی سردهنه رودخانه‌های تالش را فاقد سازه‌های پایدار اعلام کرد و گفت: تالش ۱۱ رودخانه دارد که ۹۲ سردهنه سنتی هر ساله بر اثر سیلابها تخریب می‌گردد و طبق برنامه ریزی صورت گرفته تا ۳ سال آینده دارای سازه بتنی خواهند شد.

 اختصاصی پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان از محل احداث سد لاستیکی کرگانرود در تالش بازدید کرد.

کاظم لطفی با حضور در تالش اظهار کرد: ۱۰۶۰ میلی متر بارندگی استان گیلان بخوبی مدیریت نمی‌شود و تنها ۲۰۰ میلی‌متر این میزان بارش در فصل کشاوری رخ می دهد که از طریق ۵۴ رودخانه به دریا می رود.

مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان افزود: حجم آب رودخانه های گیلان را ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون متر مکعب اعلام کرد که ۲ میلیارد مترمکعب توسط سد سفیدرود مهار می‌گردد.

وی با بیان اجرای عملیات سدهای بزرگ پلرود، لاسک، شفارود و دیورش گفت: عملیات اجرایی سد دیورش در شرق گیلان سال ۱۳۹۷ به پایان خواهد رسید که سال ۹٨ آبگیری می‌شود.

لطفی ساخت ۱۴ سد کوتاه در استان گیلان را یکی دیگر از برنامه های این شرکت اعلام کرد و افزود: ۳ پروژه سد لاستیکی کرگانرود، جوکندان و ناورود از برنامه شرکت آب منطقه‌ای برای شهرستان تالش است که سد کرگانرود در محدوده شهر تالش(هشتپر) با نگاه چند منظوره در حال ساخت بوده و یکی از بزرگترین پروژه ها در نوع خود در استان گیلان محسوب می شود.

وی از اجرای ۲ سد دیگر در آینده نزدیک خبرداد و متذکر شد: طرح آبرسانی به شهرستانهای تالش، رضوانهشر و ماسال و شاندرمن را با چاه، خط لوله و مخزن با ارزش ۱۳۵ میلیارد ریال، از پروژه های این شرکت به شمار می رود که تا سال آینده نیاز آب شرب مصرفی را تامین خواهد کرد.

مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان سردهنه رودخانه‌های تالش را فاقد سازه‌های پایدار اعلام کرد و گفت: تالش ۱۱ رودخانه دارد که ۹۲ سردهنه سنتی هر ساله بر اثر سیلابها تخریب می‌گردد و طبق برنامه ریزی صورت گرفته تا ۳ سال آینده دارای سازه بتنی خواهند شد.

وی همچنین گفت: گیلان ۲ هزار و ۱۶۰و تالش ۱۷ آب بندان دارد که در یک کمیته تخصصی واگذار می شود تا برای اشتغال بومی استفاه قرار گیرد.

لطفی مردم را بهترین اداره کنندگان حوزه های آبی بیان کرد و گفت: سیاست دور کردن مردم از مجاری آبی موجب ورود سودجویان شده که در رودخانه سفیدرود به خوبی قابل مشاهده است.

فرماندار تالش نیز در حاشیه این دیدار اظهار کرد: تالش رودخانه‌های خروشانی دارد که باید با لایروبی و دیواره‌سازی از آثار مخرب سیلابها جلوگیری شود.

حراست از بیت المال و استفاده از مصالح رودخانه‌ای در پروژه‌های عمرانی

سید عیسی مهدوی هر گونه استفاده از مصالح بستر رودخانه را مشروط به اخذ مجوز از سازمانهای مربوطه و نظارت دادگستری اعلام کرد و گفت: در صورت تخلف برخوردهای قانونی صورت می گیرد.

وی حراست از بیت المال و استفاده از این مصالح در پروژه های عمرانی را اولویت فرمانداری بیان کرد تا از سواستفاده احتمالی جلوگیری شود و همچنین از شهرداران خواست تا در بهسازی بستر رودخانه ها از حمل مصالح خودداری کنند.

مهدوی در پایان اظهار کرد: سردهنه‌های کشاورزی تالش نیاز به بازسازی دارد و در سیلاب اخیر صدمه دیده است. کشاورزان در سال آینده زراعی نیازمند استفاده از آب رودخانه هستند اما متاسفانه سردهنه‌ها به شکل سنتی وجود دارند.

Share