راه اندازی مرکز تحقیقات و مطالعات بافت‌های تاریخی در ماسوله

مدیر پایگاه میراث فرهنگی منظر تاریخی ماسوله اعلام کرد: مرکز تحقیقات و مطالعات بافت های تاریخی در ماسوله راه اندازی شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایرنا، مدیر پایگاه میراث فرهنگی منظر تاریخی ماسوله اعلام کرد: مرکز تحقیقات و مطالعات بافت های تاریخی در ماسوله راه اندازی شده است.

مصطفی پورعلی افزود: مرکز یادشده با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان و دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان راه اندازی شده است.

وی اظهار کرد: این مرکز تحقیقات و مطالعات با مجوز معاونت پژوهشی سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی و با همکاری معاونت میراث فرهنگی کشور،نهادی دانشگاهی به منظور پژوهش و مطالعه در حوزه بافت های تاریخیست که می تواند در تهیه و اجرای طرح های پژوهشی، مطالعاتی و تحقیقاتی در این حوزه اقدام کند.

شهرک تاریخی ماسوله دارای ۳۵۰ خانه تاریخی با قدمتی ۸۰۰ تا هزار ساله است که در سال ۱۳۵۴ با شماره ۱۰۹۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

این شهرک تاریخی و منحصربفرد دارای جلوه های خاص طبیعی است و با توجه به ویژگی های تاریخی، جغرافیای ظاهری و اقلیم خزری توأم با کوهستانی یکی از مهمترین سایت های ایرانگردی و جهانگردی در استان و حتی در میان کشورهای خاورمیانه است.

ماسوله در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی شهرستان فومن و در ۶۲ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع است.

Share