اموال همسر و فرزند بخاطر بدهی پدر یا همسر قابل مصادره است؟

فردی که به دیگران بدهکار است و توان مالی پرداخت بدهی‌اش را ندارد، اموال نزدیکانش را نمی‌توان بخاطر بدهی او مصادره کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، پرسش مخاطب وکیل آنلاین درباره امکان مصادره اموال نزدیکان فرد بدهکار این است:

باسلام. من ضامن یک نفر شدم و وام گرفته و وام گیرنده هیچ مال وملکی به اسم خودش ندارد ایا میشود مال همسر ونزدیکان درجه یکش توقیف کرد ممنون.

پاسخ کارشناسان:

ماده ۱ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی، هر کس به موجب حکم دادگاه به دادن هر نوع مالی به دیگری محکوم شود و از اجرای حکم خودداری کند، هرگاه محکوم به عین معین باشد آن مال أخذ و به محکومٌ له تسلیم می‌شود و در صورتی که رد عین ممکن نباشد یا محکوم به عین معین نباشد، اموال محکوم علیه با رعایت مستثنیات دین و مطابق قانون اجرای احکام مدنی و سایر مقررات مربوط، توقیف و از محل آن حسب مورد محکوم به یا مثل یا قیمت آن استیفاء می‌شود. از طرفی دیگر مطابق ماده ۲ از همان قانون، مرجع اجراء کننده رأی، اعم از قسمت اجرای دادگاه صادرکننده اجرائیه یا مجری نیابت، مکلف است به تقاضای محکوم له از طرق پیش بینی شده در این قانون و نیز به هر نحو دیگر که قانوناً ممکن باشد، نسبت به شناسایی اموال محکوم علیه و توقیف آن به میزان محکوم به اقدام کند.

فلذا باید بیان داشت توقیف و برداشت از اموال دیگران امکان پذیر نمی‌باشد. اما همواره پرداخت دین از طرف ثالث و به خواست خود اشکال قانونی ندارد.

Share