سوءاستفاده خودروسازها از تعطیلات برای افزایش قیمت ها

به نظر می رسد، ایران خودرو، از شرایط تعطیلات مجلس و همچنین تعطیلی های اخیر سوءاستفاده کرده اند تا قیمت های خود را تغییر دهند. اینکه خودروسازی ها روز پنجشبنه و جمعه و بین دو تعطیلی، سایت ثبت نام را باز کرده اند، مشکوک است؛ به گمانم خودروسازی ها از این فضا سوءاستفاده کرده اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از تابناک، بنا بر اعلام قبلی ایران خودرو، قرار بود از روز گذشته، پیش فروش خودروی پژو ۲۰۰۸ ـ که جزو خودروهای نیم شاسی قرار می گیرد ـ از طریق سایت این گروه خودروسازی آغاز شود؛ مسأله ای که همچون هر پیش فروش دیگری از سوی این خودروسازی با مشکلاتی عجیب و متعدد و همین طور ابهامات فراوانی برای خریداران و مشتریان همراه شد، تا جایی که شایعاتی مبنی بر احتمال افزایش چندباره قیمت این خودرو به دلیل استقبال زیاد خریداران مطرح گشته است.

این خودرو که در ابتدا گفته شده بود، قیمت آن حدود ۷۷ میلیون تومان خواهد بود، با نزدیک شدن به زمان پیش فروش تا مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان از طرف سازندگان آن افزایش قیمت یافت؛ اما سرانجام مقرر شد تا این خودروی جدید به قیمت زیر ۱۰۰ میلیون تومان به مشتریان عرضه شود.

با این حال، روز گذشته، برخی منابع از افزایش یکباره قیمت این خودرو به ۱۲۰ میلیون تومان خبر دادند؛ بنابراین، احتمال دارد، این خودرو در نهایت با قیمتی معادل ۱۲۰ میلیون تومان و شاید بالاتر در اختیار مصرف کننده قرار گیرد، حال آنکه بهای این خودرو در بازارهای جهانی ۱۸ هزار میلیون دلار، معال ۶۷.۵ میلیون تومان ارزش گذاری شده است؛ این تفاوت قیمت فاحش در عرضه این محصول در داخل ایران ـ که چیزی حدود ۵۰ میلیون تومان بالاتر از قیمت واقعی آن برآورد می شود ـ با واکنش بسیاری از سوی مردم و نمایندگان مجلس روبه رو شده است و واکنش ها در حدی بود که برخی مصرف کنندگان در حال ترغیب مردم برای تحریم دوباره خودروسازی های داخلی هستند و برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، وزیر صنایع را ملزم به پاسخگویی به مردم دانسته اند، به گونه ای که حتی برخی نمایندگان، از قوه قضاییه نیز خواسته اند تا از حق مردم در این زمینه دفاع کرده و در این موضوع ورود کنند.

علی اصغر یوسف نژاد در این باره اظهار داشت: گویا در جمهوری اسلامی، تا کنون فرجه زیادی به بخش خودرو داده شده تا بتواند خود را بازیابی و بازسازی کند و وارد بازار رقابت با دیگر کشورها و بازار مصرف شود.

این نماینده مجلس گفت: متأسفانه بخش خودروی کشور ما از این فرصت های ایجاد شده، نه تنها استفاده مناسب نکرده است، بلکه از آن به نفع منافعش نیز سوءاستفاده کرده و همین باعث شده تا نتواند خود را پس از چهل سال فعالیت به عنوان یک تولید کننده با شاخص های مناسب در کشورهای منطقه و داخل ایران بشناساند.

وی ادامه داد: شاخص های نامناسب برای خودرو، مصرف مناسب سوخت، خدمات پس از فروش، ایمنی و کیفیت و قیمت مناسب را شامل می شود که هیچ یک از این موارد در تولیدات داخلی ما به چشم نمی خورد.

این عضو هیأت رئیسه مجلس گفت: اقدام اخیر خودروسازی ها در تغییرات قیمتی خودرو ۲۰۰۸ ـ که پس از سال ها قرار است به عنوان یک خودروی روز در ایران تولید شود ـ به هیچ عنوان برای بازار و مصوف کننده داخلی غیر قابل قبول است؛ بنابراین، باید سازمان های مربوطه از جمله سازمان بازرسی، دیوان عدالت و حتی قوه قضاییه در این موضوع ورود کنند.

وی همچینن افزود: وزارت صنایع و معادن و سازمان حمایت از مصرف کننده، باید در این مورد پاسخگو باشند. البته ما هم از مجلس و از طریق کمیسیون صنایع و معادن، این موضوع را به شدت پیگیری خواهیم کرد تا این وضعیت اصلاح شود و صرف کننده آسیب نبیند.

این نماینده مجلس در ادامه یادآور شد: تغییرات قیمت در لحظه نود و بدون کسب مجوزهای لازم برای خودرو، باید مستوجب عقوبت باشد. این برای ما پذیرفته نیست، خوردویی که قیمت آن در همه جای جهان، ۶۸ میلیون تومان است، یکباره در داخل کشور چند ده میلیون تومان گران تر عرضه شود.
خوروساز ما باید تا این زمان، خود را با شرایط دنیا هماهنگ می کرد. چیزی که اکنون وجود دارد، مورد اعتراض نمایندگان است و ما در مجلس این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.

وی گفت: البته به نظر می رسد، ایران خودرو، از شرایط تعطیلات مجلس و همچنین تعطیلی های اخیر سوءاستفاده کرده اند تا قیمت های خود را تغییر دهند. اینکه خودروسازی ها روز پنجشبنه و جمعه و بین دو تعطیلی، سایت ثبت نام را باز کرده اند، مشکوک است؛ به گمانم خودروسازی ها از این فضا سوءاستفاده کرده اند.

Share