سرمایه‌گذاری در حوزه برداشت نفت از دریای خزر باید آغاز شود

رئیس مجلس شورای اسلامی بر لزوم سرمایه‌گذاری در حوزه برداشت نفت از دریای خزر تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از خانه ملت، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز (پنج شنبه،۱۵ تیرماه) در جلسه شورای اداری استان گیلان با اشاره به طرح مسائل و مشکلات از سوی اعضای مجمع نمایندگان استان گیلان گفت: طرح این مسائل نشان دهنده دغدغه‌مندی و دردمندی نمایندگان نسبت به وضعیت استان گیلان است و قطعاً این مسائل باید مورد پیگیری قرار گیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرفیت‌های بالای استان گیلان برای توسعه اقتصادی، فرهنگی افزود: این استان از وجود عالمی بزرگ همچون آیت الله قربانی به عنوان یکی از استوانه‌های فکری در کشور بهره می‌گیرد که این مسئله یک ظرفیت بزرگ برای استان گیلان است، همچنین نمایندگان فعال در مجلس و استانداری پیگیر و همچنین منابع نیروی انسانی و منابع طبیعی بسیار خوب در توسعه گیلان بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

وی با بیان اینکه نگاه من نسبت به آینده کشور مثبت است، گفت: طرح این مسئله به هیچ وجه یک تعارف نیست بلکه اوضاع به گونه‌ای پیش می‌رود که ان‌شاء‌الله اوضاع کشور به سمت وضعیت مطلوب پیش خواهد رفت هرچند مخاطراتی در این عرصه وجود خواهد داشت.

دکتر لاریجانی با انتقاد از حمایت آمریکا و برخی کشورهای منطقه از تروریسم گفت: این اقدام با هدف ضربه زدن به جمهوری اسلامی در چند دهه اخیر صورت گرفته است حال با آنکه این اقدامات و رفتارها برای ما مخاطره آمیز بود اما عملاً خود این کشورهای حامی در این عرصه گرفتار شدند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: قطعاً مخاطرات در عرصه‌های مختلف وجود دارد اما این مسائل نباید موجب خالی شدن دل‌ مسئولان شود زیرا جمهوری اسلامی از یک دقت نظر در مسائل راهبردی برخوردار است حال می‌توان با توجه به ظرفیت‌های کشور تصمیم‌گیری را اتخاذ کرد تا شرایط در آینده در سطح کلان و ملی امیدوارکننده باشد.

وی با اعلام اینکه جمهوری اسلامی مسئله سازی اخیر سنای آمریکا را با دقت رصد می‌کند، گفت: آمریکایی‌ها تصور می‌کردند که از این طریق می‌توانند سنگ‌اندازی جدیدی را علیه ایران انجام دهند اما قطعاً‌ این موضوعات و اقدامات نیز راه‌حل دارد و آمریکایی‌ها بدانند که اینگونه سیاست‌ها و اقدامات برای آنها بی‌هزینه نیست البته مجلس شورای اسلامی نیز در حال پیگیری امور و اقدامات لازم در پاسخ به رفتارهای آمریکایی‌ها است.

دکتر لاریجانی ادامه داد: قطعاً اگر در شناسایی و استفاده از منابع کشور و همچنین مواجه با مخاطرات احتمالی نگاه عاقلانه‌ای داشته باشیم می‌توانیم در مسائل گوناگون از گردنه‌ها عبور کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: البته یکی از مسائل مهم در سطح کلان کشور این است که ما ضعف‌های درونی بسیاری داریم به طور مثال در تأمین درآمدهای کشور به صورت سالیانه یکی از مسائل موضوع فروش اوراق مشارکت است که این مسئله قطعاً روش نادرستی برای تأمین درآمد است از این رو اعتبارات و بودجه‌ها باید از طریق مسائل واقعی تأمین شود از این رو اقداماتی مانند فروش اوراق مشارکت تنها مشکلات را به سال‌های بعد انتقال می‌دهد.

ظرفیت ایران برای اصلاح‌پذیری بالا است

وی ادامه داد: به نظر من ظرفیت‌های ایران برای اصلاح‌پذیری در امور مختلف بسیار بالا است و بسیاری از مشکلات از جمله روند بودجه‌ریزی و استفاده بهینه از آب قابل حل است.

افزایش اشتغال و درآمدهای استان گیلان با توسعه صنعت پتروشیمی

دکتر لاریجانی تصریح کرد: یکی از ظرفیت‌های کنونی استان گیلان موضوع پروژه‌های پتروشیمی است که قطعاً اجرای این پروژه‌ها سبب افزایش اشتغال و افزایش درآمد استان می‌شود البته مسئولان و نمایندگان استان باید بخش خصوصی را برای سرمایه‌گذاری در این حوزه به میدان بیاورند و قطعاً ما نیز کمک می‌کنیم تا اعتبارات لازم به ویژه از صندوق توسعه ملی برای این حوزه در نظر گرفته شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه قطعاً سرمایه‌گذاری در حوزه برداشت نفت در دریای خزر باید آغاز شود، گفت: دلیلی ندارد که ما این روند را در دریای خزر متوقف کنیم از این رو مسئله توسعه صنعت نفت در دریای خزر باید مورد پیگیری قرار گیرد.

وی با اشاره به ضرورت توسعه و اجرای پروژه‌های سدسازی در استان گیلان گفت: با توجه به میزان بالای بارندگی در استان گیلان قطعاً اجرا و تکمیل پروژه‌های سدسازی به ویژه سدهای لاستیکی باید مورد توجه قرار گیرد. همچنین تکمیل پروژه راه‌آهن منطقه بسیار دارای اهمیت است و قطعا این مسئله با جدیت مورد پیگیری قرار می‌گیرد.

دکتر لاریجانی با اعلام اینکه پروژه‌های بازیافت زباله و پسماند باید در سطح استان گیلان اجرایی و عملیاتی شود، گفت: اجرای این پروژه‌ها موجب تولید برق و تبدیل آنها به زباله می‌شود و در این عرصه می‌توان از ظرفیت‌های بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی استفاده کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرفیت های بالای استان گیلان به ویژه در بخش کشاورزی گفت: در شرایط کنونی اقتصاد کشاورزی در سطح منطقه دچار مشکلاتی است که باید تلاش بسیاری برای حل آنها صورت گیرد از این رو برنامه‌ریزی‌ دقیقی در حوزه کشاورزی از جمله توسعه چای، برنج و ابریشم و تقویت کشاورزان صورت گیرد.

 

Share