مشخص شدن زوایای دیگری از حمله تروریستی داعش به پارلمان

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به طور فوق العاده با حضور مسئولان امنیتی انتظامی و نظامی برای بررسی حوادث تروریستی اخیر تهران تشکیل جلسه داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایسنا، علاء‌الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی در ابتدای این جلسه ضمن تشریح موضوع تروریسم تکفیری و ابعاد آن اظهار کرد:‌ جمهوری اسلامی ایران مستحکم‌تر از اینهاست که چند تروریست بی‌ریشه تاثیری بر آن بگذارند، اما ما باید به دنبال امنیت پایدار باشیم و تروریسم را در سرچشمه خشک و ریشه‌کن کنیم.

وی افزود:‌ در ارتباط با حادثه اخیر هم با توجه به شرایط پیش بینی‌هایی شده بود و می بایست تمهیدات لازم را تدارک می‌دیدیم که حتی حداقل هم اتفاق نیفتد؛ اگرچه از ابعاد فاجعه آمیز آن جلوگیری شد و لطف خدا و تلاش نیروهای ذیربط باعث کنترل و جمع‌آوری شد، اما باید آسیب‌ها را شناسایی، رفع و امنیت را با شرایط جدید تنظیم کرد.

در ادامه سردار گرجی زاده شرایط امنیتی مجلس را از ابتدا تا کنون تشریح و اظهار کرد: به لحاظ طراحی، پیش بینی‌ها و طراحی‌های امنیتی انجام شده بود و اغلب مصوبات اجرا نشده بود. مکاتبات انجام شده طی سال‌های گذشته و به صورت مکرر موجود است به طور مثال ما پیشنهاد نصب دستگاه هشدار دهنده در ابتدای ورودی مجلس را داده‌ایم اما مجلس عمل نکرده است.

وی خاطر نشان کرد: محل مراجعات مردمی متفاوت با ورودی‌های دیگر طراحی شده است چون در این قسمت مردم عادی آمد و رفت می‌کنند.

بر اساس این گزارش سردار ساجدی نیا در ادامه جلسه بیان کرد: انجام وظایف نیروی انتظامی در چارچوب مصوبات انجام می‌شود همانگونه که درحرم حضرت امام (ره) به موقع اقدام شد.

صدیقی مدیر کل حراست مجلس نیز توضیحاتی را در این زمینه ارائه داد و اظهار کرد: وظایف حراست به طور کلی در داخل مجلس است و دستگاه‌های امنیتی، هشدارهای امکان عملیات تروریستی در اطراف یا داخل ساختمان مجلس را داده بودند.

بر اساس این گزارش کواکبیان، برزگر ،‌ صفاری نطنزی، گودرزی، چنارانی، دهقانی، حسن بیگی، علوی و برومندی از اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز نظرات خود را بیان کردند.

در پایان جلسه جمع بندی شد که اولا باید شرایط جدید را بشناسیم و برنامه‌های خود را با شرایط جدید تطبیق کنیم. داعش در سرزمین ها شکست خورده، در حال تکثیر و توزیع در کشورها است؛ ضمن اینکه اقدامات فوری باید انجام شود؛ از قبیل استقرار دستگاه هشدار دهنده و همچنین برنامه جامع تامین امنیت در ابعاد مختلف باید طراحی و اجرا شود. آموزش تمام نیروها هم باید در دستور کار قرار گیرد تا تمرکز بر انجام وظیفه صد درصد انجام شود و اگر امکان دارد یک نیروی ویژه ضد تروریستی تشکیل شود.

Share