شهرمان را باهم بسازیم

چارچوب اصلی کار بنده برای گذر از وضعیت موجود و رسیدن به وضعیت مطلوب، شامل چهار بخش برنامه‌ریزی، اجرا، بازبینی و اصلاحات پس از بازبینی است

به نقل از مهاتما گاندی هفت گناه اجتماعی که سبب خشونت در جوامع می شود شامل سیاست بدون وفاداری به اصول، ثروت‌اندوزی بدون کارکردن، لذت و خوشی بدون وجدان، دانش بدون شخصیت و منش، تجارت و کسب و کار بدون اخلاق، علم بدون انسانیت و عبادت بدون فداکاری برای دیگران می‌باشد. ویکتور هوگو درباره شهرها عقیده دارد که شهرها کتابهای سنگی هستند که مفاهیم تاریخی وفرهنگی خود را به خوانندگان که همان افراد ساکن در آنها هستند، انتقال می‌دهد. سوال اصلی این است که رشت، “شهر جان و دل ما”، چگونه می‌تواند عاری از خشونت ومحلی برای آرامش توامان با رشد و توسعه شود ؟ چگونه می‌توانیم از آنچه داریم به آنچه شایسته و بایسته داشتن ماست، برسیم؟
با توجه به تعریف کلانشهر در ایران و قرار گرفتن شهر رشت جزو کلانشهرها، می‌بایستی شاهد رشد و توسعه‌ی آن در زمینه‌های اقتصادی، عمرانی، آموزشی، فرهنگی، اجتماعی، بهداشتی و زیست محیطی باشیم. با توجه به روند شهرنشینی و شهرگرایی در رشت، نقش مدیریت شهری پررنگ تر می‌شود. بنابراین شهر به عنوان منبع توسعه مطرح میشود و جایگاه مدیریت شهری در روند توسعه آن بسیار مهم است. گسترش بافت شهری، نیاز به مسکن، تحول فناوری و تاثیر آن در شهر، افزایش اتومبیل، افزایش قیمت مسکن و زمین، نیاز به خدمات عمومی، بهداشت شهری در پی رشد شهرنشینی به وجود آمده‌اند. لازمه دستیابی به شهری شایسته و درخور مردمان آن، دارا بودن برنامه، سازماندهی تشکیلات، استفاده از نیروهای متخصص و تامین بودجه‌های موردنیاز است. چارچوب اصلی کار بنده برای گذر از وضعیت موجود و رسیدن به وضعیت مطلوب، شامل چهار بخش برنامه‌ریزی، اجرا، بازبینی و اصلاحات پس از بازبینی است و این چرخه به صورت همیشگی ادامه دارد. از جمله اولویت‌ها به شرح ذیل است:

١-ارتقاء سطح مراکز خود اشتغالی تابع شهرداری
٢-استفاده از پتانسیل جوانان بومی در انجام پروژه های شهرداری
٣- نزدیک تر شدن هر چه بیشتر فضای علمی و دانشگاهی با شهرداری جهت انجام فعالیت های جاری
۴-اصلاح حلقه های ترافیکی
۵- رسیدگی به وضعیت آلودگی های زیست محیطی از جمله وضعیت رودخانه زرجوب و تعین تکلیف محل امحاء زباله سراوان
۶-ارتقاء کیفیت فضای سبز و اماکن گردشگری جهت بهره مند های کلان و پایدار
٧-نظارت و برنامه ریزی دقیق بر مسائل مربوط به فرهنگ و هنر
٨-اصلاح سیستم اداری شهرداری ، تکریم ارباب رجوع از طریق تصویب قوانین جدید به خصوص در کمسیون هایی مانند ماده صد
٩-به وجودآوردن بستری مناسب برای ایجاد انگیزه پرسنل شهرداری
جمله آخر این که برای رسیدن به شرایط مطلوب حرکتهای جدا جدا منجر به حل مشکلات و رسیدن به هدف نمی¬گردد. لازمه رسیدن به هدف سهیم شدن یکایک افراد شهر می¬باشد. هرگز این درد مشترک ، جدا جدا درمان نمی‌شود، ” پس شهرمان را با هم بسازیم”.

سیدرضا ثابت قدم – نامزد پنجمین دوره شورای شهر رشت

پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا: انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

Share