شرایط زندگی مردم می‌تواند تغییر کند | طرح‌های اقتصادی خود را آماده کرده‌ایم

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پخش زنده اینستاگرام، گفت: رشد اقتصادی بدون اصلاح نظام مالی و پولی ممکن نیست و بنده طرح‌های اقتصادی خود را با نظر کارشناسان آماده کرده‌ام.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در ارتباط زنده با مردم از طریق اینستاگرام طی سخنانی ضمن اشاره به برخی مشکلات فعلی کشور و برنامه‌های خود برای رفع این مشکلات، اظهار داشت: مشکلات فعلی می‌تواند برای مردم نباشد و این شرایط زندگی مردم حتماً می‌تواند تغییر کند.

رئیسی ادامه داد: ما قوانین زیادی داریم که مسبب می‌شوند اما اجرایی شدن آ‌نها سخت است هر چند که نباید به صورت یک آرمان این مسأله باقی بماند، ما در کشور ظرفیت بسیاری داریم و با توجه به چنین ظرفیت‌های داخلی ما نباید مشکل شغل یا مشکلاتی از این قبیل داشته باشیم.

وی افزود: نرخ بیکاری را می‌توان به ۸ درصد کاهش و وضعیت اشتغال را تغییر داد، همچنین می‌توان با تولید مسکن شغل‌های مستقیم و غیر مستقیم ایجاد کرد.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با طرح این سؤال که آیا ما مشکل آب داریم یا مدیریت آب، تأکید کرد: قطعاً مشکل ما در مدیریت آب است، آیا ما نیروی کارآمد انسانی پا به کار کم داریم، آیا نمی‌توان کشاورزی ایران را به قطب کشاورزی منطقه تبدیل کرد، البته گام‌هایی برداشته شده که تا حدودی مؤثر بوده اما این وضعیت را می‌توان کاملاً تغییر داد.

وی با بیان اینکه مردم تا چه زمانی باید بشنوند که موضوع فساد و پرونده‌های فساد وجود دارد،‌افزود: گاهی انسان از یک سوراخ یکبار گزیده می‌شود اما ممکن است از یک سوراخ چند بار گزیده شد و مشخص است که در این صورت مشکلی وجود دارد.

رئیسی با تأکید بر اینکه می‌توان این فساد اداری را که مزمن شده است حتماً ریشه‌کن کرد، گفت: می‌توان آن گونه با فساد برخورد کرد که در هیچ کجای نظام اداری کشور فساد لانه نکند و یکی از راه‌های آن این است که ساختارهای فسادزا شناسایی شود و باید برای این کار اراده جدی وجود داشته باشد.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، افزود: اگر برخی این دولت یا دولت قبل را مسئول بدانند این برای مردم اطمینان‌آور نیست بلکه مسأله وقتی برای مردم اطمینان‌آور می‌شود که بستر فساد و متخلفان شناسایی و تحویل مراجع قانونی شود نه اینکه دولت بگوید ما یک لیست داریم و دستگاه قضایی هم بگوید لیستی به ما نرسیده، این قطعاً برای مردم اطمینان‌آور نیست.

وی با بیان اینکه باید بسترهای فساد را شناسایی و اصلاح کرد در همین زمینه،‌ افزود: ما ظرف ۶ ماه در این باره به مجلس و مردم گزارش می‌دهیم و حتماً مواردی که نیاز به اصلاح دارد را به دغدغه‌مندان خواهیم گفت.

رئیسی با اشاره به اینکه بسیاری از قوانین و سیاست‌ها تدوین شده اما بحث ما اجرای این قوانین است، خاطرنشان کرد: اگر میدان اجرا فعال باشد بسیاری از این مسائل قابل حل است.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ادامه گفت‌وگوی زنده خود با مردم، تصریح کرد: برخی مشکلات اقتصادی را ناشی از ساختار می‌دانند،‌ ما این را قبول داریم و معتقدیم ساختار اقتصادی کشور نباید مبتنی بر نفت باشد اما نکته مهم این است که آیا این مشکل فقط ساختاری است.

وی در همین زمینه،‌اضافه کرد: شاید برخی مشکلات اقتصادی را در خارج از مرزها و مربوط به تحریم‌ها و تهدیدها بدانند، بله این هم ممکن است اما ضعف مدیریت اقتصادی نیز کاملاً مؤثر است و اگر قوت مدیریت اقتصادی وجود داشته باشد هم ساختار غلط اصلاح می‌شود و هم تهدیدات به فرصت تبدیل خواهد شد.

رئیسی با بیان اینکه همه دولت‌ها معتقد به رشد اقتصادی هستند، یادآور شد: رشد اقتصادی بدون اصلاح نظام مالی و پولی ممکن نیست و حتماً نظام بانکی باید اصلاح شود.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به برپایی نمایشگاهی برای نشان دادن آسیب دستگاه‌ها و سازمان‌ها در زمان حضور در سازمان بازرسی، ادامه داد: ما نظام بانکی را پشت ویترین قرار دادیم تا مدیران آسیب‌های موجود را ببینند و ما همچنان غصه داریم از این جهت که آسیب‌ها را می‌شناسند اما چون دستم باز نبوده آسیب‌زدایی نیز امکانپذیر نبوده است.

وی با تأکید بر اینکه آسیب‌زدایی از این ساختار حتماً به اراده راسخ نیاز دارد، گفت: ما در این زمینه طرح‌هایی داریم که با نظر کارشناسان تهیه شده است و امیدواریم این طرح‌ها به زودی عملیاتی و اجرایی شود.

Share