توضیحاتی درباره پرونده دختر وزیر، کارانه و فرار قائم‌ مقام آستان قدس

محسنی اژه‌ای سخنگوی دستگاه قضا درباره آخرین وضعیت پرونده های داغ قضایی که این روزها به نظر می رسد در ارتباط کاملی با انتخابات ریاست جمهوری تلقی شده، توضیح داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، سخنگوی قوه قضاییه و معاون اول این قوه در نشست خبری یکصد و دوازدهم خود درباره پرونده محموله پوشاک وارداتی، تخلفات انتخاباتی و مسایل روز قضایی توضیح داد.

 خبرآنلاین نوشت: غلامحسین محسنی اژه ای برای اولین بار در طول سالیانی که سخنگوی قوه قضاییه شد، نشست خبری فوق العاده گذاشت و رویه جلسات دوهفته یک بار را قطع کرد. هر چند او سعی کرد این روند را طبیعی نشان دهد ولی نشانه هایی از «فوق العاده» بودن این جلسه را در سخنان او می توان دریافت. از جمله اینکه او نزدیک به نیم ساعت درباره پرونده محموله پوشاک که این بار در سطح مناظره های ریاست جمهوری مطرح شده، توضیح داد. البته اژه ای به نامزدهای دولتی توصیه کرد برای رای دادن هر حرفی را نزنند و درباره مسایلی مانند شکایت از سخنانی که در مناظره طرح شد، فرار قائم مقام آستان قدس و پرونده فساد مالی او و سایت کارانه هم گفت نمی دانم و خبر ندارم.

معاون اول قوه قضاییه در ابتدای سخنانش ضمن گرامیداشت سالروز ولادت باسعادت حضرت ولی عصر(عج) و روز سربازان گمنام، از خداوند توفیق روز افزون کارکنان وزارت اطلاعات را خواستار شد. وی سپس با اشاره به دلیل نشست فوق العاده امروز گفت: اول احتمال می دادم هفته آینده نباشم و مسایل این روزها زیاد  است و گفتیم اگر هفته بعد نیایم و برای یک ماه دیگر بیاییم، ممکن است برخی از مسایل پاسخ داده نشود. دوم اینکه امیدواریم انتخابات پرشور و با شرکت حداکثری واجدان شرایط با سلامت و امنیت کامل برگزار شود. این انتخابات انشالله بر اقتدار، وحدت و انسجام ما بیافزاید.

تخلفات انتخاباتی پیگیری می شود

او گفت: در طول مدت انتخابات، در سراسر دادگستری های ما در کل کشور ۱۹۶ پرونده تشکیل شده است که اینها بیشتر مربوط به شوراهاست. ستاد پیشگیری از جرایم و تخلفات انتخاباتی هم بیش از ۸۰۰ مورد به صورت تلفنی و حضوری، تذکراتی را به افراد مختلف، ستادها، نامزدها و هواداران آنها داده اند. از جمله به حدود ۱۰۰ مورد از کسانی که در کانالها و شبکه های اجتماعی فعالیت می کنند، تذکر داده شده. ۵۷ مورد از این ۱۰۰ مورد مربوط به جریانات اصولگرا بوده و بقیه مربوط به قضایای به قول امروزی ها اصلاحطلبان است. ۱۸ مورد هم دعوت شده اند و به صورت حضوری به آنها مطالبی را یادآور شده اند که تخلف نکنند. از این تعداد، ۸ مورد درباره اصولگراها بوده، ۲ یا ۳ مورد مربوط به افراد متفرقه و بقیه مربوط به جریانهای اصلاح طلب است.

اژه ای توضیح داد: پرونده ریخته گران با ۴۶ متهم کیفرخواست صادر شد و به دادگاه رفت. کیفرخواست به همه متهمان و وکلای آنها ابلاغ شده و باید در وقت مقرر از خود دفاع کنند. همچنین درباره پرونده موسسه ثامن الحجج، آخرین گزارش می گوید ۱ میلیون و ۲۴۴ فقره از حسابها تعیین تکلیف شده و ۹ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان پرداخت شده. ۳۵۰۰ میلیارد تومان مانده که حدود ۲هزار میلیارد از آن را تعهد کرده و زمان مشخص کرده اند و بقیه به تدریج انجام می شود. کسانی که تا ۳۰۰ میلیون یا بالاتر حاضر به واگذاری شده اند، ۳۵ میلیون تومان نقد گرفتند و بقیه را به صورت اقساط می گیرند. اموال شناسایی و کارشناسی شده و نهایتا ظرف دوهفته دیگر به مزایده گذاشته می شود.

سخنگوی قوه قضاییه درباره عملکرد مرکز ارتباطات مردمی هم گفت: در فروردین ماه امسال ۱۱۶ هزار و ۱۱۰ مورد خدمت از طریق وب و تلفن گویا به مردم خدمات داده شده که ۶۲ هزار فقره از طریق تلفن و ۶۴ هزار مورد از طریق وب بوده. ۳۰ هزار مورد درباره مهریه و مسایل اطراف آن است. مهریه یکی از مسایل مهم مورد سئوال و پیگیری افراد است.

توضیح نیم ساعته درباره واردات پوشاک

وزیر اسبق اطلاعات در ادامه سخنانش گفت: درباره پرونده شرکت “آمیتیس طراوت کودکی” است که متعلق به وزیر آموزش و پرورش است توضیح می دهم. در جلسه قبل گفتیم گزارشی از نیروی انتظامی به حوزه قضایی لواسان می رسد که در ویلایی در لواسان کالای قاچاق تخلیه و منتقل می شود. مقام قضایی بر اساس گزارش ضابط خود (ناجا) دستور بازرسی می دهد. ماموران که برای بازرسی می روند، ۲ نفر می گویند ما محافظ وزیر هستیم و این خانه وزیر است. این پوشاک مربوط به دختر وزیر است و مجوز دارد. آنجا را پلمب می کنند تا بررسی شود. گزارشی که به مقام قضایی در لواسان می دهند با توجه به اظهارات اولیه شان، علی فرض اینکه قاچاق باشد، چون سازمان یافته نیست، مربوط به تعزیرات است. اصل گزارش مربوط به ۴ اردیبهشت است. فردای آن روز و چند روز بعد تعطیل رسمی بوده. شنبه پرونده به تعزیرات می رود. تعزیرات روز ۱۲ اردیبهشت حکم صادر می کند. در جلسه قبل گفتم فعلا باید تکلیف در تعزیرات روشن شود. آنجا نگفتم مال کجا و کی. توضیحات مفصل ندادم. عرض بنده مورد نقد دولت در چهارشنبه هفته گذشته قرار گرفت. در دولت بحث شد و وزیر دادگستری و رئیس محترم تعزیرات، آقای پورمحمدی گفته بنده را نقد کردند و اظهار کردند چون اسم وزیر برده نشده، این به همه دولت برمی گردد و همه وزرا و فرزندانشان را زیر سئوال برده. بعد مطالبی را اشاره می کنند که پرونده دیر به دست ما رسیده. شعبه ۲۷ تعزیرات حکم صادر می کند و تبرئه می کند که این کالای قاچاق نیست.

معاون اول قوه قضاییه گفت: مختصری توضیح  دهم که اتهام متوجه چه کسانی بوده. این مطالب طبقه بندی شده نیست و مربوط به یک اتهام است که متعلق به یک شرکت است و محرمانه نیست. این شرکت به نام “آمیتیس طراوت کودکی” متعلق به وزیر محترم آموزش و پرورش آقای فخرالدین احمدی آشتیانی و خانواده ایشان است. در سال ۹۳ به ثبت رسیده. تا امروز که ثبت نامه داد، اعلام کرد از تاریخ ثبت شده در سال ۹۳ تا به امروز، رئیس هیات مدیره وزیر آموزش و پرورش است و مدیرعامل دخترخانم ایشان است. در طول سال ۹۵ هم ۳-۴ جلسه هیات مدیره در همه صورتجلسات، در تیرماه، دیماه و اسفندماه، به همین صورت امضا شده. یعنی رئیس هیات مدیره آقای فخرالدین احمدی آشتیانی و مدیرعامل هم دخترخانمشان بودند. این شرکت یک نمایندگی از یک شرکت ایتالیایی دارد و حوزه فعالیتش هم واردات و صادرات منسوجات است. شرکت با یک کارت بازرگانی دیگر کالا را وارد کرده. یعنی از کارت بازرگانی شرکت دیگری به نام شرکت تولیدی بازرگانی راتین گستران طبرستان به آدرس فریدونکنار استفاده کرده. اسمها اینطور ثبت شده. این شرکت راتین گستران طبرستان، حوزه فعالیتش فنی و مهندسی است و به هیچ وجه دخالتی در واردات و صادرات پوشاک نمی تواند داشته باشد. هنوز نمی دانیم چه نسبتی با وزیر دارند و تحقیقی در این مورد صورت نگرفته. شرکت آمیتیس که مال وزیر آموزش و پرورش و خانواده اش است پوشاکی با کارت بازرگانی خود وارد نکرده اند. تحقیق نشده اصلا کارت بازرگانی دارند یا نه. ولی با کارت دیگری این شرکت حداقل ۲ محموله وارد کرده و از شرکتی است که حوزه فعالیت فنی و مهندسی دارد و حق وارد کردن پوشاک را نداشته. در مقررات صادرات و واردات، در تبصره ۳ آمده حتما باید شرکت در حوزه فعالیتی که در اساسنامه اش آمده و در کارت بازرگانی اش ذکر شود باید درچه زمینه ای فعالیت کند.

او در ادامه گفت: طبق تبصره ۴ دارندگان این کارت حق ندارند این کارت را به دیگری بدهند. در سال ۹۴ هم وزیر صنعت، معدن و تجارت بخشنامه کرده هیچ کس حق واگذاری و استفاده از کارت بازرگانی خود را ندارد و گفته جرم است و باید تعقیب شود.

پرونده جدید برای وزیر آموزش و پرورش

اژه ای در ادامه گفت: من واقعا از اینکه اتهامی متوجه کسی شود و رفع اتهام شود، خوشحال می شوم. قوه قضاییه هم خوشحال می شود. دوست نداریم اتهامات حتما ثابت شود. از این جهت که رئیس تعزیرات حکومتی یا شعبه شان ظرف کمتر از ۴۸ ساعت و ۲۴ ساعت، به همکار خودشان، وزیر آموزش و پرورش کمک کنند و حکم برائت صادر شود، باز هم خوشحالیم. ما خوشحال می شویم همه پرونده های تعزیراتی در کمترین وقت رسیدگی شود. ولی باید چند پرونده روشن شود. گزارشی رسمی به دادستان تهران آمده و دنبال می کنند. اول اینکه بحث این است که آیا وزیر می تواند در زمانی که تصدی پست وزارت دارد، رئیس هیات مدیره شرکتی باشد یا نه؟ یک قانون داریم که وزیر را منع کرده حق هیات مدیره شدن و مدیرعاملی را ندارد. ایشان در سال ۹۳ وزیر نبودند. ایشان آبان ماه رای اعتماد گرفتند و تا الان هم رئیس هیات مدیره این شرکت هستند. در دیماه، اسفندماه و تیرماه ۹۵ هم ذیل صورتجلسات نوشتند ایشان رئیس هیات مدیره است. چرا این شرکت نمایندگی دارد و حوزه فعالیتش صادرات و واردات است از کارت بازرگانی دیگری استفاده کرده؟ آیا ایشان مجاز بوده از کارت بازرگانی دیگری استفاده کند؟ آیا آن شرکت مجاز بوده برای شرکت دیگری کالا وارد کند؟ آیا شرکتی که فنی و مهندسی است چگونه پوشاک را برای این شرکت وارد کرده. وقتی می خواهند ثبت سفارش کنند، آن اداره ثبت سفارش باید کارت بازرگانی را ببیند، این پوشاک توسط شرکت تولیدی راتین گستران طبرستان، چه جوری ثبت سفارش در وزارت صنعت، معدن و تجارت داده وقتی حوزه کارش واردات پوشاک نیست؟ این سئوالها باید روشن شود. بر این اساس، پرونده دیگری تشکیل شده و در حال رسیدگی هستند.

سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به سخنان پورمحمدی گفت: ضمن سخن ایشان، آقای جهانگیری هم کنایه ای به بنده داشتند. آنچه بنده عرض کردند مطابق با قانون بوده و مطلقا اشکالی وارد نبوده. اگر آن ابهامات را ایجاد نمی کردند نیاز نبود مسایل این شرکتها را باز کنم. آقای پورمحمدی گفته اند این واردات جزء دقیقترین و منظم ترین واردات بوده. وقتی این مسایل را پیگیری می کردم، گفتم اگر این دقیقترین و منظمترین است، پس بی نظم ترین دیگر چیست، خدا به خیر کند. اگر باز هم سئوالی باشد در این خصوص توضیح می دهم. صورتجلسات و موارد همگی اینجا هست.

او در ادامه گفت: درباره پرونده هایی که در تعزیرات حکومتی رسیدگی می شود، یکی از کسانی که اعتراض به حکم برائت، می توانند کنند، دادستان است که او هم اعتراض کرده. اینجا یک اختلاف حقوقی است که آیا دادستان می تواند نسبت به دادگاه های تعزیرات اعتراض کند یا فقط درباره دادگاه های انقلاب می تواند معترض شود. نص صریح قانون می گوید هردو را می تواند اعتراض کند. دادستان بر این اساس هم اعتراض کرده.

اژه ای درباره مناظره های ریاست جمهوری هم توضیح داد و گفت: آقای روحانی گفتند ۴ میلیارد دلار را بابک زنجانی برده، ما شنیدیم محکوم شده ولی اموال کجا بوده. قوه قضاییه باید پاسخگوی مردم در برگرداندن این اموال باشد. اولا حرف ایشان خلاف است، ۴ میلیارد نبوده. ثانیا بخش زیادی برگشته. بخش زیادی همان موقع به نیابت از شرکت نفت، تحویل کارفرما شده. بخشی هم مانده. آقای روحانی شما که دیپلماسی تان خیلی فعال است، در خارج چه کار کرده اید. اگر پول در ایران بود، ما وظیفه داشتیم این کار را کنیم. هرچند مال باخته وظیفه داشته بیاید اموال را معرفی کند. خود شما می گویید دولت قبل در خارج، این محموله ها را داده. پولی که در خارج است را باید در مرحله اول دولت و وزارت خارجه و دستگاه دیپلماسی دنبال کند. بگویید چه کردید؟ دوم بانک مرکزی باید پیگیری کند. شما دادید! بانک مرکزی می تواند ردیابی کند. قوه قضاییه که در خارج از کشور نمی تواند کاری کند باید از طریق وزارت امور خارجه کار کند. احیانا وزارت اطلاعات باید این کار را کند. ما در چند نوبت به خارج از کشور، هیات فرستادیم که وزارت اطلاعات، نفت و بانک مرکزی در هیات ها نماینده داشتند. به نظر می رسد دیپلماسی دولت یازدهم باید پاسخگو باشد و چرا ضعیف عمل کرده که نتوانسته بگوید پولی در خارج وجود دارد یا نه و اگر پول هست، کجاست؟

توصیه نامزدها، حرفهایی را نزنید که بعدا …

سخنگوی قوه قضاییه گفت: نباید در فضای انتخاباتی حرفهایی بزنیم که بعدا… مردم هم متوجه می شوند. پرونده ۳ هزار میلیاردی دولت قبل برای ما فرقی نمی کرد. پرونده بانک سرمایه با بیش از ۸ هزار میلیارد تومان معوقه برای ۳۰ و چند نفر در این دولت باشد، فرقی برای ما نمی کند. افتخار قوه قضاییه است الان با آفتابه دزد برخورد نمی کند. با کسانی برخوردمی کند که از یک سرمایه دار ۵۰ میلیارد می گیرند. ۲ هزار و ۴ هزار میلیارد معوقه بانکی دارند. نقل قول کردند اینها فساد نیست، معوقه است. ما گفتیم برخی معوقات را که تسهیلات آن طبق مقررات داده شده با مشکلات بازار و تحریم مواجه شده، را کمک می کنیم. این نه تنها تعقیب قضایی نمی شود، بلکه باید همه کمک شان کنند. اما کسانی با پارتی، پرداخت رشوه، اقدامات متقلبانه تسهیلات می گیرند و جای دیگر صرف می کنند بعد با وجود داشتن، پول بانک را نمی دهند، اینها قطعا فساد است. احیانا با زد و بند مدیرعامل بانکی را منصوب می کنند، اورا وامدار خود می کنند و بعد تخلف انجام می شود. در بانک سرمایه بروید ببیند چه کسانی منصوب شدند. برای رای آوری لازم نیست به هر حرفی متشبث شوند.

جدول خلاصه نشست خبری صد و دوازدهم سخنگوی قوه قضاییه

خلاصه پرسش رسانه خلاصه پاسخ
برخی نامزدهای انتخاباتی میگویند در مناظره ها مطالب خلاف واقع گفته شده و شکایت به کمیسیون تخلفات تبلیغات کرده اند. آیا این کمیسیون پرونده ای به شما ارجاع کرده؟ خبرآنلاین درباره انتخابات ریاست جمهوری، کمیسیون خاصی است و نسبت به برخی از موارد، تذکر دادند. در برخی موارد به صورت مکتوب تذکر دادند. نوعا شکایت می شود و درباره نحوه مناظره و بحثهاست. چیزهایی درباره تخلفات است. نشنیدم به دادگستری شکایت کرده باشند. این نشنیدن به معنی این نیست شکایت نکردند. تا الان هم نپرسیدم از دادگستری که آیا شکایتی ارجاع شده یا نه. به طور طبیعی به من گزارش ندادند
آیا محل نگهداری کالای قاچاق مربوط به دختر آموزش و پرورش مصادره می شود؟ خبرگزاری دانشجو نه، ارتباطی ندارد. بخشنامه اخیر رئیس قوه قضاییه از مدتها پیش در دست بررسی بوده و ربطی به این موضوع ندارد.
در صورت اعزام حجاج تمهیدات درقبال حوادث در نظر گرفته اید؟ خبرگزاری شبستان ما تمهیدات قضایی نداریم. باید از وزارت امور خارجه و سازمان حج و زیارت بپرسید. انشالله تلاش کرده اند مشکلی برای حجاج پیش نیاید. درباره فاجعه منا و کشتار زائران، دادستانی کل کشور و وزارت خارجه پیگیر امور هستند. شنیده ام قدمهایی به پیش رفته اند ولی باید اقدامات بیشتر صورت گیرد.
آقای رئیسی اعلام کردند قائم مقام آستان قدس به دلیل سواستفاده کلان فرار کرده. دستگاه قضایی چرا اطلاع رسانی نکرده؟ روزنامه ایران اطلاع رسانی اگر منظورتان این است که تا پرونده تمام نشود، نمی توانیم جزئیات بگوییم. قبلا از سوی دادستانی تهران اعلام شد پرونده تشکیل شده و چون اموال متعلق به آستان قدس است دارد با جدیت دنبال می شود. کسی دستگیر نشده.
شما فرمودید مسئولان اموالشان را اعلام نکردند. آخرین تغییر چیست؟ روزنامه همشهری قبلا افراد محدودی باید طبق قانون، اموالشان را اعلام می کردند. این دفترچه ای دارد و سئوالات مشخص است. در دولت یازدهم دو نفر از وزرا، ناقص جواب دادند. بخش عمده ای از نقص را رفع کردند. فقط درباره فرزندان یکی از آقایان اشکالی بود که سئوال شد. بنابراین درباره سئوالات شروع خدمتشان، تمام کسانی که باید اموال را اعلام می کردند، اعلام کردند.
تعیین تکلیف موسسه ثامن الحجج چه می شود؟ خبرگزاری حزب الله هیات تسویه شروع شده و مسایل مربوط به کارکنان را دنبال می کنند. طبیعی است نزدیک به ۵۰۰ شعبه تعطیل شده. در حال کار هستند تا ۱۵۰۰ نفر از کارکنان واجد شرایط را در جای دیگر مشغول به کار کنند. حق و حقوقشان را تسلط ندارم قضایی است یا غیرقضایی.
چرا مدعی العموم نسبت به نسبتهای دروغی که برخی نامزدهای انتخاباتی به یکدیگر می دهند ورود نمی کند؟ جهان صنعت در قانون پیش بینی شده کجا مدعی العموم می تواند وارد شود و کجا شاکی خصوصی می خواهد. بعضی جاها می گویند این دروغ است. خب باید ثابت شود این دروغ است. نشر اکاذیب را دستگاه های مربوطه باید وارد شوند. چنین چیزی نشنیده ام به قوه قضاییه شکایت شده یا از دستگاه ذیربطی گزارش شده باشد.
یک کاندیدای انتخاباتی سایت کارانه را با وعده ۲۵۰ هزار تومانی برای بیکاران داده. آیا شایبه خرید رای یا جمع آوری اطلاعات مردم وجود ندارد؟ روزنامه اعتماد من نشنیدم تا حالا. اگر کمیسیون مربوطه و وزارت کشور بررسی کرده، شکایت کنند، قوه قضاییه وارد می شوند. من چیزی نشنیدم. امروز در این خصوص نگفتند شکایتی واصل شده باشد.
بحث تابعیتی مدیران دولتی چه شد؟ روزنامه قدس دادستان کل کشور دنبال این موضوع است. هنوز پاسخی درباره ۵۳ نفر داده نشده. آقای وزیر اطلاعات گفته بررسی می کنیم و اعلام می کنیم. انشالله زودتر بررسی کنند.
شعبه ای خاص برای تخلفات جرایم انتخاباتی در نظر گرفتید. درباره جرایم رسانه های وابسته به نیروهای نظامی در انتخابات پرونده ای تشکیل شده؟ خبرگزاری ایلنا اختلافی بین وزارت کشور و دادستانی تهران است. اگر رسانه ای چه مکتوب چه دیجیتال، مطلبی علیه یک نامزد منتشر کرد، موظف هستند ابتدا به آن رسانه اعلام کنند. اگر آنها قانع نشدند و شکایت کردند، دادستانی باید وارد شود. مواردی را وزارت کشور بدون طی کردن این مسیر به دادستانی تهران داده. نه شکایتی روی آن است و نه به آن رسانه اعلام شده. مستقیما اینها را رصد کردید و فرستادید. البته در مواردی ممکن است مسیر قانونی طی شده باشد. قبلا هم توضیح دادم تبلیغات رسانه ای غیرقانونی باید در رسانه های رسمی و دولتی باشد که خیلی از موارد را شامل نمی شود. البته بحث جرایمی مانند توهین و افترا از بحث مطالب له یا علیه متفاوت است.
اقدامات قضایی درباره حادثه معدن آزادشهر چیست؟ روزنامه حمایت این اتفاق ناگوار و دردناک را به همه کسانی که داغدار شدند، تسلیت عرض می کنم. پزشکی قانونی و بازرسی کل کشور تیمهای خود را برای بررسی ها اعزام کرده اند. کارفرما دیروز احضار شد و از او توضیحاتی خواستند. تیم فنی تشکیل شده تا این تیم نظر کارشناسی ندهد که عامل چه بوده تکلیف اصلی قوه قضاییه مشخص نیست.
یکی از متهمان پرونده ای مالی فرار کرده؟  ظاهرا از سوی یک مقام دولتی کمک شده؟ درست است؟ خبرگزاری فارس یک متهم پرونده به خارج از کشور رفته و برنگشته. با او پیغام داده اند ولی برنگشته. درباره بخش دوم سئوال شما (کمک از سوی دیگران) چیزی مطلع نیستم.
پرونده حمله کنندگان به سفارت عربستان خبر جدیدی دارد؟ روزنامه شرق مطالب را در جلسات گذشته گفته ام و چیز جدیدی حاصل نشده.
یک متهم زن که گفته می شود با سرویس های بیگانه در ارتباط بوده و با مسئولان دولتی به دلایلی مانند رمالی در ارتباط بوده. این درست است؟ خبرگزاری مهر جزئیات را نمی توانم بگویم. یک چنین فردی دستگیر شده، اتهامات امنیتی و غیرامنیتی دارد. اگر حکمی صادر شد می توان با جزئیات درباره آن صحبت کرد.
آیا برای نشست و مناظره بین معاون اول دولت و شما حاضرید؟ خبرگزاری آریا ما همیشه آماده ایم. ولی پرونده هایی که تمام نشده؛ امکان بیان نداریم. ما دو معاون هم نیازی به مناظره تلویزیونی نداریم.
نظر شما درباره اعلام لیست اموال نامزدهای ریاست جمهوری چیست؟ روزنامه اطلاعات الزام قانونی دراین باره نداریم ولی هر کسی که بخواهد اموالش را اعلام کند منعی ندارد.
آخرین وضعیت موسسه اعتباری کاسپین چه شد؟ خبرگزاری ایرنا از هفته گذشته که توضیح دادم، خبر جدیدی نیست.
در جلسه قبل مسئله ای از سوی یک خبرگزاری درباره پوشاک طرح شد. شما تایید کردید. در مناظره ها، مطرح شد. امروز ۲۵ دقیقه درباره آن موضوع توضیح دادید. ابهام اینجاست  درباره نامزدهای دیگر ۷ ثانیه توضیح دادید. درباره تخلف مالی قائم مقام آستان قدس گفتید نمی توانم بگویم. درباره مسایل دیگر گفتید نشنیدم. چطور جزییات یک پرونده به یک رسانه می رسد؟ اختلاف توضیحات درباره این پرونده ها، برای شما چیست؟ روزنامه شهروند هفته های گذشته و جلسات قبل توضیح دادم. پرونده هایی که در قوه قضاییه تشکیل می شود برخی جریانات سیاسی یا افراد بهره برداری می کنند. این دست ما نیست. کسی دستگیر می شود، کسی احضار یا محکوم می شود، دیگران بهره برداری می کند، این دست ما نیست. از همه جلسات ممکن است بهره برداری شود. پرونده ای که امروز توضیح دادم به مناسبت سلسله مسایلی بود که ایجاد ابهام کرده بود. درباره پرونده اتهامی توضیح ندادم. درباره شرکت توضیح دادم، شرکت طبقه بندی و محرمانه نیست. مسایلی را در مناظره، معاون اول رئیس جمهور و وزیر دادگستری مسایلی را به قوه قضاییه منتسب کردند هم که درست نبود. درباره سایر پرونده ها، وقتی آدم چیزی را نمی داند، من نمی دانم. درباره سایت کارانه پرسیدند و سه چهار سئوال دیگر شد، گفتم نمی دانم. در برخی پرونده ها از بیان جزئیات معذوریم. شخصا معتقدم که درباره پرونده هایی که قانون اجازه تشکیل دادگاه علنی می دهد، مذاکرات دادگاه پخش شود. گاهی شما ما را وادار می کنید. برخی خبرها از کجا لو می رود؟ من هم نمی دانم. برخی خبرها مسیری طی می کند و قسمتهایی حتما محرمانه است ولی گاهی در این قسمتهای محرمانه هم لو می رود. مواردی هم پیگیری می شود و بعضا به نتیجه می رسد یا متخلف شناسایی نمی شود. این بخش از قضیه درباره پرونده های مختلف، در مرحله تحقیقات مقدماتی افشا می شود که مشکل دارد.
درباره بانک سرمایه چه اتفاق جدیدی افتاده؟ برخی در این پرونده بازداشتند. کیفرخواست صادر نشده و یک اختلاف محاسبه هم داشتند که بانک مرکزی دارد انجام می دهد.
سرنوشت پرونده واگذاری املاک شهرداری چه شد؟ آیا جرم محرز شده و احکام چیست؟ روزنامه کار و کارگر هنوز پرونده هنوز دادگاه نرفته و در دادسراست و حکمی صادر نشده.
آستان قدس گفته پرونده درباره قائم مقام آستان قدس تشکیل شده. چطور ایشان فرار کرده؟ روزنامه خراسان این که خیلی وقتها از قبل که ما نمی دانیم از شش ماه قبل که چه شده. خیلی وقتها شکایت دیر می شود، گزارش دیر می رسد. اینها بعدا ممنوع الخروج شده، بالاخره یا زمانش را می فهمند یا احساس خطر می کنند و قبل از اینکه قوه قضاییه دستش به او برسد از کشور خارج می شود. من تاریخهای درخواست و شکایت آستان قدس و خروج این فرد را خبر ندارم.
پرونده کرسنت در چه مرحله ای است؟ باشگاه خبرنگاران جوان توضیحات جدید ندارم. مبالغ را دولت می گوید. از روند قضیه قبلا گفته ام و چیز جدیدی اتفاق نیفتاده. بعد از درخواست اعمال ماده ۴۷۷ خبر جدیدی نشده.
Share