گلایه کدخدایی از تعداد زیاد کاندیداها: چرا افرادی که قطعا واجد شرایط نیستند، ثبت‌نام می‌کنند؟

سخنگوی شورای نگهبان در برابر تعداد بالای دواطلبان انتخابات گوشزد کرد که«افرادی که سن قانونی برای امور اداری دیگر را ندارند قطعا نباید برای داوطلبی انتخابات نام‌نویسی کنند.»، او همچنین پرسید:چرا افرادی که قطعا واجد شرایط نیستند، ثبت‌نام می‌کنند؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از خبرآنلاین، عباسعلی کدخدایی در ارتباط زنده تلفنی با شبکه یک سیما، درباره اقدام مجلس شورای اسلامی در اصلاح شروط لازم برای داوطلبی انتخابات ریاست جمهوری و رد آن از جانب شورای نگهبان اظهار داشت: نمایندگان مجلس چنین اقدامی کردند، اما چون اعضای شورای نگهبان معتقدند که تفسیر اصل ۱۱۵ به عهده اعضای این شوراست و آن شرایط هم به نوعی در چارچوب این اصل قرار نمی‌گرفت، آن مصوبه‌ها تایید نشد.

وی گفت: با مروری بر ماده ۳۵ قانون انتخابات که شرایط داوطلبان ریاست جمهوری را ذکر کرده بسیاری از مسائل قابل طرح است و طبعا در بند رجال سیاسی یا مدیر و مدبر بودن، مساله سن هم نهفته است، به نحوی که افرادی که سن قانونی برای امور اداری دیگر را ندارند قطعا نباید برای داوطلبی انتخابات هم نام‌نویسی کنند.

کدخدایی افزود: با این حال شورای نگهبان پس از پایان مهلت قانونی نام نویسی داوطلبان، صلاحیت افرادی را که نام نویسی کرده اند بررسی و اعلام نظر می کند.

همچنین سخنگوی شورای نگهبان در رابطه با این موضوع در کانال تلگرامیش نوشت:

بررسی آمار داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری در ادوار گذشته نشان از افزایش قابل توجه ثبت نام کنندگان دارد. دوره ششم ۱۱۵ نفر، دوره هفتم ۲۳۸ نفر، دوره هشتم ۷۵۶ نفر، دوره نهم ۱۰۱۵ نفر، دوره دهم ۴۸۲ و بالاخره دوره یازدهم ۶۸۶ نفر ثبت‌نام کردند. از سوی دیگر اما تعداد تایید صلاحیت در این ادوار حاکی از آن است که معیارها و شرائط مندرج در اصل یکصد و پانزدهم اجازه تایید صلاحیت زیاد را به شورای نگهبان نمی‌دهد؛ لذا تعداد افرادی که در این ادوار واجد صلاحیت شناخته شدند به ترتیب عبارتند از ۶، ۴، ۱۰، ۸، ۴ و ۸.

اکنون این سئوال مطرح است چرا برخی از افراد که قطعا واجد شرایط نیستند اقدام به ثبت نام می‌کنند؟ در پاسخ برخی مدعی هستند چون قانون همه موانع و یا شرایط را ذکر نکرده است تعداد افراد ثبت نام کننده افزایش یافته است. لیکن بر هر صاحب عقلی روشن است که وقتی از رجل سیاسی مذهبی سخن گفته می شود، قطعا حداقلی از سن و یا معلومات (تحصیلات) لازم است و یا وقتی سن خرید خودرو ۱۸ سال است و یا حداقل سن رای دهندگان ۱۸ سال، بدیهی است که سن انتخاب شوندگان کمتر از ۱۸ سال نمی باشد.

روشن است که قصد قانونگذار این نبوده که همه شرایط و یا موانع بدیهی را ذکر کند، بلکه از طرف دیگر مثلا مقطع سنی خاصی را نمی‌خواسته از جمله موانع به شمار آورد. این مغالطه رایج می تواند این گونه نیز مطرح شود که مثلا در شرایط قانونی رای دهندگان، عدم جنون شرط شده ولی در شرائط انتخاب شوندگان شرط مشابهی ذکر نشده است! آیا می توان نتیجه گرفت که مجانین نیز می توانند در ثبت نام انتخابات شرکت کنند!؟ بدیهی است که این مغالطه ای آشکار است و پاسخ نیز منفی است.

از این رو باید گفت که شرط سن در شرط مدیر و مدبر بودن مستتر است و شرط سواد در رجل مذهبی – سیاسی بودن و لذا به دلیل اعمال جدی شرایط اصل یکصد و پانزدهم از سوی شورای نگهبان، تعداد واجدین شرایط در هر دوره بسیار اندک است و این می‌تواند در انتخابات پیش‌رو نیز مبنای بررسی صلاحیت‌ها باشد.

Share