مناظرات «زنده» تلویزیونی جذاب ترین برنامه انتخاباتی است | آنچه مجاز است گفته شود

معاون سیمای سازمان صدا و سیما گفت: در نظرسنجی‌ها جذاب‌ترین برنامه، مناظرات زنده تلویزیونی است و مردم از این طریق بیشترین شناخت را از کاندیداها به دست‌ می‌آورند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از مهر، مرتضی میرباقری، معاون سیمای سازمان صدا و سیما گفت: برای تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری تمهیدات ویژه‌ای در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به برنامه های تبلیغاتی شبکه های مختلف رسانه ملی افزود: در شبکه یک سیما برنامه صحبت مستقیم کاندیداها با دوربین، در شبکه دو، برنامه گفتگوی ویژه خبری، در شبکه سه برنامه‌ای برای پاسخگویی به سوالات جوانان، در شبکه چهار پاسخگویی به سوالات کارشناسی در حوزه های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی و در شبکه جام‌جم به سوالات ایرانیان خارج از کشور پاسخ داده می‌شود

میرباقری با بیانی انکه مهمترین بخش فعالیت سازمان، پخش مناظرات زنده تلویزیونی است تصریح کرد: سعی داریم این لوکیشن تا روز برگزاری مناظرات پنهان باقی بماند، زیرا که در نظرسنجی‌ها جذاب‌ترین برنامه، مناظرات زنده تلویزیونی است و مردم از این طریق بیشترین شناخت را از کاندیداها به دست‌ می‌آورند.

آنچه مجاز است گفته شود و آنچه که ممنوع شد

ایلنا نوشت: سخنگوی وزارت کشور از تشکیل دومین جلسه کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری به ریاست وزیر کشور خبر داد.

سیدسلمان سامانی با اعلام این خبر گفت: در این جلسه که با حضور حجت‌الاسلام منتظری دادستان کل کشور، علی عسکری رئیس سازمان صداوسیما، قاضی‌زاده هاشمی نماینده مجلس و عضو شورای نظارت بر سازمان صداوسیما، مسئولان ستاد انتخابات کشور و نماینده ناظر شورای نگهبان به ریاست وزیر کشور برگزار شد، به منظور برخورداری برابر نامزدها از امکانات صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، ضوابط و چارچوب‌های تولید و پخش برنامه‌های انتخاباتی دوازدهمین دوره ریاست جمهوری مورد بررسی و تصویب قرار گرفت.

سخنگوی وزارت کشور ادامه داد: در این مصوبه موضوعاتی که نامزدها و نمایندگان آنها در برنامه‌های تولیدی، زنده و مستندهای تلویزیونی می‌توانند به آنها بپردازند و همچنین مواردی که از آنها منع شده اند به تفصیل مورد توجه قرار گرفته است.

سامانی تصریح کرد: مطابق این مصوبه نامزدها مجاز به تبیین و تشریح برنامه‌ها و اولویت‌های کاری خود در عرصه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی در امور داخلی و خارجی هستند.

او بیان کرد: در این مصوبه بر عدم مغایرت برنامه‌های نامزدها با اصول قانون اساسی، سیاست‌های کلی نظام و سایر قوانین و مقررات، عدم ارائه برنامه یا وعده‌های انتخاباتی فراتر از حدود اختیارات ریاست‌جمهوری، حفظ اتحاد، همبستگی و منافع ملی و پرهیز از ایراد اتهام، افترا، تخریب یا هتک حرمت سایر اشخاص و خودداری از هرگونه سیاه نمایی از وضعیت کشور و خدمات و اقدامات دستگاه‌های اجرایی، دولتی، تقنینی و قضایی مورد تاکید قرار گرفته است.

سخنگوی وزارت کشور خاطرنشان کرد: در بندهای دیگر این مصوبه نیز به شرایط و اصول حاکم بر برنامه‌های تولیدی صداوسیما اعم از مناظرات، مستندهای انتخاباتی، گفت‌وگوهای زنده و ویژگی‌های فنی و پخش این برنامه‌ها با رویکرد حفظ بی‌طرفی و برابری نامزدها پرداخته شده است.

همچنین مقرر شد کمیسیون بررسی تبلیغات به ریاست قاضی‌زاده هاشمی و با عضویت نمایندگان تام‌الاختیار سایر اعضاء، از روز شنبه دوم اردیبهشت ماه ضمن استقرار در سازمان صداوسیما بر نحوه اجرای این دستورالعمل در کلیه برنامه‌ها نظارت کند.

 

Share