شالیکاران برای پایان دادن به شخم شالیزارها منتظر ذخیره آب سد نباشند

استاندار گیلان در بازدید از سد سفیدرود در منجیل بر ضرورت استفاده از بارش باران در شخم اولیه‌ی مزارع از سوی کشاورزان تأکید کرد و گفت: شالیکاران برای پایان دادن به شخم شالیزارها منتظر ذخیره آب پشت سد سفید رود نباشند .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا محمدعلی نجفی در حاشیه‌ی بازدید از سد سفیدرود منجیل در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به مضاعف شدن کار کشاورزان و روستاییان در فصل بهار و تابستان افزود: اگر چه کشاورزان در تمام فصول سال با تلاش و کوشش در باغات و مزارع در حال خدمت به هموطنان خود هستند اما در این فصلها  فعالیتشان بیش از پیش است(گزارش تصویری)

وی به بارندگی‌های مطلوب در سال زراعی جاری اشاره و خاطر نشان کرد: به رغم بارش‌های سال جاری اما توصیه‌ی بنده خطاب به همه‌ی کسانی که می‌توانند در بخش شالیزار و باغات حضور فعال داشته باشند این است که از فرصت آبهای سطحی و بارندگی های اخیر برای شخم مزارع خود استفاده کنند.

نجفی با بیان اینکه خوشبختانه حجم وسیعی از کشاورزان نسبت به شخم اولیه‌ی شالیزارهای خود اقدام کرده‌اند اظهار داشت: برای شخم زدن نباید از ذخایر پشت سد استفاده کرد بلکه باید برای ایام پس از نشاء محصول از این ذخایر کمال بهره را ببریم.

وی گفت: حتی اگر ذخیره پشت سد مطلوب هم باشد بدون صرفه جویی در مصرف آب نمی توان آب مورد نیاز را برای شالیزارها به خوبی مدیریت کرد.

استاندار با بیان اینکه نباید وجود ذخیره‌ی کافی پشت سد باعث استفاده‌ی بی رویه از آن شود افزود: کشاورزان از ظرفیت آب بندان‌ها، سدهای خاکی و نهرها یی که توسط آب منطقه‌ای و وزارت نیرو  آماده می شود نهایت بهره‌ی لازم را ببرند.

گفتنی است نخستین نشست شورای حفاظت از منابع آب در سال جدید صبح امروز به ریاست استاندار گیلان در سد سفید رود منجیل برگزار شد.

 در این نشست مدیران آب منطقه ای، جهاد کشاورزی و فرمانداران به ارائه آخرین وضعیت آبیاری کشاورزی و شخم شالیزارها پرداختند و تصمیمات لازم در این بخش گرفته شد.

Share