نرخ بیکاری گیلان از میانگین کشور کمتر است|رتبه سوم کشوری از نظر میزان جذب تسهیلات

استاندار گیلان امروز در آخرین جلسه ی کارگروه رفع موانع تولید گفت: متوسط نرخ بیکاری استان در سال ۹۵ به ۱۱.۳ درصد رسیده است که کمتر از میانگین کشوری است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، محمدعلی نجفی در این کاگروه که در سالن اجتماعات شهید انصاری استانداری برگزار شد نرخ بیکاری اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران برای گیلان در سال ۹۵ را ۱۱.۳ درصد عنوان کرد و گفت: در حال حاضر در رتبه ۲۱ بیکاری کشور قرار داریم این در حالی است که در پایان سال ۹۲  با ۱۵.۶ درصد در رتبه ی پنجم قرار داشتیم و در حال حاضر شاهد بهبود ۱۶ پله ای جایگاه گیلان هستیم.

نجفی نرخ بیکاری کشور را در حال حاضر ۱۲.۴ درصد عنوان کرد و افزود: نرخ بیکاری گیلان از میانگین کشوری ۱.۱ درصد کمتر است.

وی افزود:  نرخ ۱۱.۳ درصدی بیکاری برای ما راضی کننده نیست و تا حل شدن کامل مشکل بیکاری راه زیادی  را باید طی کنیم

نماینده عالی دولت در گیلان اظهار داشت: اگرچه جزء ۱۰ استان بهتر هستیم اما هدف ما قرارگرفتن جزء ۵ استان برتر کشور است.

وی همچنین با قدردانی از تلاش های بی وقفه ی همه ی دست اندرکاران کارگروه رفع موانع تولید در کسب توفیقات افزود: تاکنون ۴۸۵ مصوبه در این کاگروه داشته ایم که ۴۲ درصد آن اجرائی شده است.

نجفی به پرداخت ۵۰۷ میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید از طریق این کارگروه اشاره و خاطرنشان کرد: سهم  در نظرگرفته برای استان از این تسهیلات ۴۷۰ میلیارد تومان بود.

وی اظهار داشت: بانک های استان در مصوبات خارج از کاگروه رفع موانع تولید نیز ۲۰۰ میلیارد تومان پرداختی داشتند که با در نظر گرفتن ۵۰۷ میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید این میزان به بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان می رسد.

استاندار رتبه گیلان را از نظر تعداد واحدهای  پرداختی دوم کشور عنوان کرد و افزود: از نظر میزان جذب تسهیلات در رتبه سوم کشوری قرار داریم.

وی گفت: بانک ملی با ۱۴۰ میلیارد تومان بانک های کشاورزی با ۷۸ میلیارد تومان، تجارت با ۶۴ میلیارد تومان، صادرات با ۵۸ میلیارد تومان، صنعت و معدن با ۵۷ میلیارد تومان و سپه با ۴۳ میلیارد تومان بیشترین پرداختی تسهیلات رونق تولید را دارند.

وی خاطرنشان کرد: از بانک هایی که بیش از ۱۰۰ درصد تعهدات را در پرداخت تسهیلات به اجراء گذاشتند تقدیر خواهد شد.

استاندار گیلان به کسب رتبه ی اول گیلان در رونق فضای کسب و کار به صورت میانگین براساس اعلام مرکز پژوهش های مجلس اشاره و خاطرنشان کرد: این فضا باعث می شود برای روند توسعه ای گیلان در کشور شرایط خوبی داشته باشیم.

Share