اسلام حامی زن و خانواده است | مشکل اقتصادی عمده‌ترین عامل طلاق

نماینده ولی فقیه در گیلان به جایگاه زن از دیدگاه اسلام اشاره کرد و گفت: نظر اجمالی اسلام درباره زن این است که او نیز مانند مرد روح انسانی دارد اما به دلیل تفاوت‌های جسمی و روحی با مرد، در برخی از احکام و تکالیف با مرد متفاوت است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از فارس، آیت‌الله زین‌العابدین قربانی با تبریک فرا رسیدن میلاد با سعادت حضرت فاطمه(س) و روز زن و مادر اظهار کرد: قرآن کریم از زن و تشکیل خانواده و تداوم آن حمایت جدی کرده تا جایی که چند سوره قرآن مانند نسا، مریم، طلاق و تحریم را به نام آنها نامگذاری کرد.

وی با اشاره به اینکه شخصیت و حقوق زن در گذر تاریخ همواره مورد قضاوت افراطی و تفریطی بوده است، افزود: در رم و ایران باستان زنان جزو اشخاص به شمار نمی‌آمدند و دارای روح انسانی نبودند بلکه  اشیا محسوب می‌شدند و مانند کالا دست به دست می‌شدند و در عربستان نیز دخترداری را سبب ننگ می‌دانستند و او را زنده به‌گور می‌کردند.

نماینده ولی فقیه در گیلان به جایگاه زن از دیدگاه اسلام اشاره کرد و گفت: نظر اجمالی اسلام درباره زن این است که او نیز مانند مرد روح انسانی دارد اما به دلیل تفاوت‌های جسمی و روحی با مرد، در برخی از احکام و تکالیف با مرد متفاوت است.

وی آرامش، سعادت، بقا و نسل بشر را وابسته به تشکیل خانواده و ازدواج زن و مرد دانست و تصریح کرد: زن و مرد نسبت به یکدیگر حقوق متقابل دارند و باید با یکدیگر به طور شایسته و نیکو رفتار کنند و اینکه در دنیای امروز به زن آزادی مطلق داده و حقوق آنها را یکسان شناخته و ازدواج با همجنس را مجاز دانسته‌اند، این کار با نظام خلقت سازگار نیست و دیر یا زود منجر به سقوط جوامع بشری می‌شود.

قربانی با تصریح بر اینکه زن و مرد از یک گوهر انسانی آفریده شده‌اند، خاطرنشان کرد: قرآن کریم زن را دارای اصل و گوهری می‌داند که مرد هم از آن بهره‌مند است یعنی همان خاک و روح خدایی.

وی به حدیثی از امام جعفر صادق(ع) اشاره کرد که فرمود «زن آوازه‌خوان ملعون است و هر کس به او جا دهد و از درآمد او بخورد نیز ملعون است»، افزود: امروزه فرهنگ غربی به گونه‌ای زنان را به سمت فساد و فحشا سوق می‌دهد که گویا آنها هدفی جز گمراه کردن جوانان و مردان ندارند در حالی که روایات اسلامی هر گونه اعمال و رفتار و مُد و فیلم و  مجالس رقص و پایکوبی و عیاشی که منجر به تحریک شهوت و فساد و فحشا شود را نادرست می‌داند.

امام جمعه رشت آزادی بی‌حساب و رواج فحشا و… را از عوامل طلاق در جهان معاصر عنوان کرد و گفت: از بلاهای بزرگی که جوامع بشری را تهدید می‌کند کمرنگ شدن خانواده و متلاشی شدن آن از راه عدم ازدواج و طلاق بوده و اسلام طلاق را منفورترین حلال‌ها معرفی کرده است.

وی متذکر شد: دولت اسلامی باید عوامل افزایش طلاق مانند مشکلات اقتصادی، بیکاری، مهریه زیاد و… را از بین ببرد و مراکز تبلیغی کشور نظیر صدا و سیما و مطبوعات و خطبه‌های نماز جمعه عواقب سوء طلاق را در مورد خانواده‌ها به طور شفاف بیان کنند و همه باید در برطرف کردن معضلات بکوشند.

Share