پایانه غرب رشت ماه هاست افتتاح شده ولی به بهره برداری نرسیده است!

فرامرز جمشیدپور گفت: درباره پایانه غرب که ماه هاست افتتاح شده ولی به بهره برداری نرسیده است نیازمند همکاری پلیس راهور هستیم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا یکصد و بیست و نهمین جلسه کمیسیون ترافیک که در شامگاه سومین روز از بهمن ماه برگزار شد، به دو موضوع احداث پایانه های شهر و وضعیت اجرای پروژه های پل های عابرپیاده اختصاص یافت.

در این جلسه رئیس کمیسیون در ابتدا نسبت به جان باختن قهرمانانه اتش نشانان و شهروندان در حادثه حریق ساختمان پلاسکو تسلیت گفت و توجه به موارد ایمنی ساختمان ها در مدیریت شهری را متذکر شد.

 تعامل دستگاه های مختلف برای بهره برداری از پایانه غرب رشت ضعیف است

رضا رسولی در ادامه در بررسی وضعیت پایانه های شهر رشت و برنامه های شهرداری برای این منظور به اهمیت ایجاد پایانه ها در ورودی های شهر رشت پرداخت و گفت: وجود پایانه ها در ورودی های رشت از سمت شهرهای اطراف سبب کاهش ترافیک خیابان ها می شود زیرا با ایجاد این پایانه ها و مهیا کردن امکاناتی در آن ها از جمله شبکه ناوگان حمل و نقل عمومی، از ورود خودروهای شخصی متعدد به خیابان های رشت از شهرهای اقماری کاسته می شود و عملا با ترافیک کمتری در خیابان ها مواجه خواهیم بود.

رئیس کمیسیون ترافیک تصریح کرد: سیاست گذاری که طی سه سال گذشته در حوزه ترافیک اعمال شده این بوده که به طور تخصصی نسبت به رفع ترافیک شهر راهکارهایی ارائه شود که ایجاد پایانه ها برای شهرهای اقماری از جمله این راهکارهاست و در بودجه شهرداری نیز پیش بینی شده است.

با این سخنان، معاون حمل و نقل و امور زیربنایی شهرداری رشت با اشاره به بررسی چند زمین برای احداث پایانه در نقاط ورودی شهر از سمت شرق، شمال و شمالغربی اظهار کرد: در حال حاضر بررسی های ابتدایی از تملک زمین های فوق انجام شده و در صدد تملک زمین ها هستیم.

فرامرز جمشیدپور افزود: درباره پایانه غرب که ماه هاست افتتاح شده ولی به بهره برداری نرسیده است نیازمند همکاری پلیس راهور هستیم که در این راستا، طی جلساتی با فرماندهی پلیس راهور استان و شهرستان و همینطور شهردار رشت، طی یک هفته اینده انتظار می رود که اقدامات عملی برای این منظور انجام شود.

به گفته وی، هدایت مسافران و رانندگان به سمت پایانه غرب و اعمال قانون نسبت به رانندگان متخلفی که در محوطه پل یخسازی اقدام به مسافرکشی می کنند از جمله عواملی است که باید برای بهره برداری از پایانه غرب از سوی پلیس راهور و اداره کل پایانه های استان انجام شود.

با این توضیحات، عضو کمیسیون ترافیک نست به تعویق در بهره برداری از پایانه غرب انتقاد کرد و گفت: با بهره برداری از این پایانه عملا از حجم فعالیت پلیس راهور نیز در مناطق منتهی کاسته می شود.

محمدحسین واثق کارگرنیا افزود: شهرداری موظف به ایجاد شغل یا ساماندهی نیست اما به نظر می رسد با وجود اینکه با هزینه کردن مبالغ هنگفتی پایانه غرب را احداث کرده باز تمایلی برای همکاری از سوی دستگاه های متولی در این موضوع دیده نمی شود.

وی تاکید کرد: با اینهمه تامین اتوبوس های رایگان و تبلیغ برای هدایت مسافران به پایانه غرب می تواند در بهره برداری از این پایانه تاثیر بگذارد.

با این توضیحات، رئیس کمیسیون به اجرای تبلیغات محیطی و آماده سازی ناوگان حمل ونقل عمومی برای جابجایی رایگان مسافران تا پایانه غرب و بالعکس تاکید کرد و از تشکیل جلسه با معاون امور عمرانی استانداری گیلان به منظور رسیدگی به تعامل ضعیف دستگاه های مرتبط به این موضوع طی دو هفته آینده خبر داد.

قراردادهای شهرداری با پیمانکاران مجری پل های عابرپیاده بررسی می شود

در بخش دوم جلسه، رسولی به اهمیت اجرای پل های عابرپیاده در نقاط مختلف شهر اشاره و اظهار کرد: از ابتدای رسیدن به این مهم که رشت به پل های عابرپیاده قابل توجهی نیاز دارد معماری و زیبایی آن ها مدنظر قرار گرفت اما به نظر یم رسد نه تنها این معماری در پل های احداث شده تاکنون مغفول واقع شده بلکه کیفیت پل ها نیز در برخی موارد پایین است.

وی تاکید کرد: امنیت جان شهروندان هنگام عبور از پل ها و تعهد به استفاده استاندارد از تبلیغات عرشه پل ها نیز برای کمیسیون ترافیک بسیاربااهمیت است و انتظار می رود در این حوزه شاهد نظارت جدی تری از شهرداری باشیم.

با این سخنان، معاون حمل و نقل و امورزیربنایی شهرداری به بهره برداری از ۷ پل طی چند ماه اخیر اشاره کرد و گفت: از طرح های زیبا برای پل های عابرپیاده استقبال می کنیم.

جمشیدپور با بیان اینکه در حال حاضر کیفیت اجرای پل ها قابل قبول است افزود: با اینهمه نظارت بر اجرای آن ها در مابقی پل های عابرپیاده حتما مورد توجه قرار می گیرد.

وی انعقاد قرارداد اجرای ۷ پل عابرپیاده دیگر را در دستور کار شهرداری اعلام و تصریح کرد: اگر تشخیص کمیسیون ترافیک بر بهره برداری بیش از استاندارد از عرشه پل ها برای تبلیغات است این آمادگی وجود ارد که با تخطی گران در این حوزه برخورد شود.

اعضای دیگر کمیسیون ترافیک شورا نیز با تاکید بر ایجاد فضای امن برای عبور شهروندان از پل های عابرپیاده نسبت به مغفول ماندن زیبایی های بصری از اجرای پل ها انتقاد کردند.

در نهایت، مقرر شد به پیشنهاد رئیس کمیسیون ترافیک، دو عضو کمیسیون به بررسی قراردادهای منعقده شهرداری با پیمانکاران مجری پل های عابرپیاده بپردازند و ایرادات و نکات مغفول مانده را شفاف سازی کنند.

Share