مقاوم سازی ۲۰۰ هزار مسکن روستایی با پرداخت تسهیلات ۱۸ و ۲۰ میلیونی

مدیرکل دفتر مسکن روستایی بنیاد مسکن، گفت: امسال برای بهسازی ۲۰۰ هزار مسکن روستایی تسهیلات ارزان قیمت پرداخت می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از باشگاه خبرنگاران، حمید رضا سهرابی در گفتگو با شبکه خبر اظهار داشت: براساس تصمیم دولت هرمتقاضی بهسازی مسکن روستایی ۱۸ میلیون تومان تسهیلات پرداخت می‌شود واین سقف تسهیلات در روستاهای مناطق مرزی تا ۲۰ میلیون تومان است.

وی بابیان اینکه هم اکنون پرداخت این تسهیلات به بانکها ابلاغ شده است و پرداخت به متقاضیان اغاز شده است افزود: استقرار در داخل بافت روستایی و رعایت ضوابط طرح هادی روستایی دو الزام اصلی پرداخت تسهیلات به متقاضیان بهسازی مسکن روستایی است ضمن اینکه واحدهای مسکونی باید حتماً کاربری مسکونی داشته باشد و کارشناسان بنیاد مسکن تا پایان مراحل کار در کنار روستاییان خواهد بود.
سهرابی خاطرنشان کرد: به منظور تسهیل در روند پرداخت تسهیلات سفته زنجیره‌ای پیش بینی شده است به نحوی که هر سه متقاضی ضامن یکدیگر می‌شوند و هر کدام یک فقره وام دریافت می‌کنند.
وی خاطرنشان کرد: طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی از سال ۸۴ آغاز شد و تاکنون یک میلیون و ۵۷۰ هزار واحد مسکونی مقاوم سازی شده‌اند و طی سه سال گذشته حمایت دولت روند بهسازی را تسریع کرد به طوری که طی سه سال و نیم گذشته ۴۰۰ هزار واحد مسکن روستایی مقاوم سازی شد و هم اکنون ۵۰ هزار واحد نیز در حال انجام است.
مدیرکل دفتر مسکن روستایی بنیاد مسکن افزود: به این ترتیب تاکنون دو میلیون ۱۰۰ هزار مسکن روستایی از ۵ میلیون ۴۰۰ واحد روستایی مقاومت سازی شده‌اند به عبارتی معادل ۴۰ درصد واحدهای روستایی مقاوم شده‌اند و این اقدامات موجب شده است که تلفات وخسارات حادثه‌ها در روستاها کاهش یابد و براساس برنامه ششم تا پایان برنامه سالانه ۲۰۰ هزارواحد بهسازی می‌شوند و تا سال ۱۴۰۵ حدود ۷۵ درصد واحدهای مسکونی روستایی مقاومت سازی خواهد شد.
وی حمایت از مسکن میعشت محور را الویت اصلی بنیاد مسکن در بهسازی مسکن روستایی عنوان کرد و افزود: به طور سنتی در کنار هر واحد مسکن روستایی کی واحد دامی نیز مستقر است براین اساس با تفاهم نامه‌ای که بین معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی و بنیاد مسکن امضا شده است واحد دامی روستایی همراه با واحد مسکونی روستاییان بهسازی می‌شود.
سهرابی افزود: بر اساس شاخص‌های اقتصاد مقاومتی به ازای هر واحد مسکونی ۹۰ متری در روستا یک شغل مستقیم و به ازای هر دو واحد مسکونی یک شغل غیر مستقیم ایجاد می‌شود بنابراین با توجه به اختصاص ۳۷۰۰ میلیارد تومان تسهیلات پیش بینی شده برای بهسازی و مقاومت سازی مسکن روستایی در سالجاری حدود ۳۰۰ هزار شغل مستقیم و غیر مستقیم ایجاد می‌شود.
وی افزود: علاوه براین حدود ۱۵ هزار نفر هم در بخش طراحی و نظارت مقاوم سازی مسکن روستایی را مشغول خواهند شد ضمن اینکه ۳۷۰۰ میلیارد تومان تسهیلات در نظر گرفته شده برای این بخش نیز در جامعه روستایی گردش می کندو این در تثبیت جمعیت هم نقش مهمی دارد.
ایجاد ۱۵۹ هزار فرصت شغلی جدید در روستاهای کشوربر اساس این گزارش عنایت الله رضایی در ادامه برنامه گفت: براساس آخرین گزارش جمع آوری شده تا پایان مهر امسال ۷۷ هزار فرصت شغلی جدید در روستاهای کشور ایجاد شده است.
وی افزود: امسال در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی پروژه ارتقای تولید و توسعه اشتغال در دشت‌ها و مناطق روستایی در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به تصویب رسید که در این راستا ۱۸۰۰ میلیارد تومان از منابع دستگاه‌های مختلف اعم از دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی برای ایجاد ۱۵۹ هزار شغل در جامعه روستایی در نظر گرفته شده است.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور همچنین از پرداخت ۶۷۰ میلیارد تومان تسهیلات با نرخ ۸ درصد در ۳۱ استان کشور در سال جاری خبرداد و گفت: این تسهیلات از طریق بانک سینا پرداخت می‌شود که پنج درصد کارمزد این تسهیلات از سوی معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری و پنج درصد دیگر از سوی بنیاد مستضعفان پرداخت می‌شود.
وی افزود: علاوه بر این تسهیلات، مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان نیز از محل منابع صندوق توسعه ملی در اختیار دو بانک کشاورز و پست بانک قرار گرفته است تا به طرح‌های مختلف بخش کشاورزی، صنعتی و خدماتی در روستاهای کشور پرداخت شود.
رضایی تنوع بخشی فعالیتهای اقتصادی در روستاها را یکی از رویکردهای مهم توسعه روستایی عنوان کرد و گفت: در همین راستا تلاش شده است تا طرح‌هایی برای تکمیل زنجیره تولید مورد حمایت قرار گیرد همچنین توسعه گردشگری روستایی از دیگر اولویت‌های این بخش است،
ضمن اینکه فعالیت‌های پیشین و پسین تولید در بخش‌های تأمین مواد اولیه و نهاده‌ای تولید و بازاریابی و فروش از دیگر بخش‌های مورد حمایت جدی دولت است.

وی با اشاره سه سهم ۳۰ درصدی روستاها در اشتغال کشور افزود: هم اکنون ۱۹ درصد بیکاران کشور در روستاها مستقر هستند براین اساس سهم جامعه روستایی هم باید سهمی معادل اشتغال روستا باشد در حالی که از مجموع ۴۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده از سوی بانک‌ها طی سال جاری با توجه به همه اقدمات انجام شده فقط ۲۰ هزار میلیارد تومان آن جذب روستاها شده است و این نشان فاصله ۱۰۰ هزار میلیاردی سهم جامعه روستایی از تسهیلات بانکی است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور خاطرنشان کرد: با تدابیر پیش بینی شده امروز جامعه هدف تسهیلات اعطایی در روستاهای کشور به دقت مشخص شده است و سرمایه گذاری‌های انجام شده در جامعه روستایی و عشایری به تفکیک اشتغال ایجاد شده کاملاً قابل رصد است.

وی خطرنشان کرد: اشتغال محصول افزایش بهره وری و سرمایه گذاری است و لذا برای ایجاد اشتغال در روستا و جذب سرمایه گذاری باید به بهره وری هم توجه شود؛ توانمندسازی روستاییان، استفاده بهینه از منابع موجود و آموزش‌های مهارتی از راهکارهایی است که در جهت ارتقای بهره وری مورد توجه قرار گرفته است.

رضایی با بیان اینکه در صورت اقتصادی شدن تولید و سرمایه گذاری در روستاها سرمایه گذاران به سوی روستاها خواهند رفت افزود: هم اکنون سرانه سرمایه گذاری در روستاها پایین است اما با تدابیر پیش بینی شده در خصوص اعمال معافیتهای مختلف مالیاتی و تسهیلاتی و تکمیل زنجیره‌های تولید سرمایه گذاری در روستاها سودآور خواهد شد.
وی افزود: براساس تدابیر پیش بینی شده سرمایه گذاری‌های تولیدی در روستاها تا ۱۰ سال از پرداخت مالیات معاف هستند همچنین در پرداخت تسهیلات وثایق دریافت سهل گرفته شده است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور از مثبت شدن تراز مهاجرت به سود روستاها طی سالهای ۸۵ تا ۹۰ خبرداد و گفت: طی این سال‌ها میزان مهاجرت از شهر به روستا ۷۵۵ هزار نفر بوده است، در مقابل ۶۵۵ هزار نفر از شهرها به روستا مهاجرات کرده‌اند به عبارتی برایند مهاجرت ۱۰۰ هزار نفر به نفع جامعه روستایی بوده است.

وی تاکید کرد: امروز بستر برای سرمایه گذاری در جامعه روستایی از نظر تسهیلات و اولویت‌های مشخص شده سرمایه گذاری و حمایتهای ملی و استانی در روستاها فراهم است و هر سرمایه گذاری در هر بخشی در روستا بخواهد کار کند مورد حمایت دولت است.
رضایی خاطرنشان کرد: با تدابیر پیش بینی شده مشکلات موجود در روند سرمایه گذاری و تولید در روستاها به صورت هفتگی و ماهانه بررسی و مشکلات احتمالی رسیدگی و برطرف می‌شود.

وی شکاف ۴۰ درصدی میان درآمد روستایی و شهری را عامل اصلی مهاجرت روستائیان به شهرها عنوان کرد و افزود: برای حل این مشکل باید برای اقتصاد خرد روستاییان چاره اندیشی شود در همین راستا تلاش شده است تا در چارچوب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بحث مردمی کردن اقتصاد در روستاها مدنظر قرار گیرد.

 

Share