شناسایی کودکان اوتیسم باید با قدرت بیشتری از طریق غربالگری انجام پذیرد

محمد رضا پارسی در جشن بزرگ سالروز تأسیس موسسه خیریه حامیان اوتیسم گیلان عصر امروز در تالار گلستان رشت برگزار شد گفت: ۴۵ هزار معلول در گیلان تحت پوشش بهزیستی هستند که درصد بالایی از آنان معلولین جسمی هستند که در جامعه پذیرفته شده‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، محمد رضا پارسی در جشن بزرگ سالروز تأسیس موسسه خیریه حامیان اوتیسم گیلان عصر امروز در تالار گلستان رشت برگزار شد گفت: ۴۵ هزار معلول در گیلان تحت پوشش بهزیستی هستند که درصد بالایی از آنان معلولین جسمی هستند که در جامعه پذیرفته شده‌اند.

مدیرکل بهزیستی گیلان افزود: در تعریف بیماری اتیسم تعاریف زیادی شده است آن دسته از عزیزانی که از نظر قوای جسمانی دچار معلولیت هستند برای مردم جامعه قابل درک هستند ولی متاسفانه همدردی با خانواده‌های دارای فرزند اتیسم آنچنان پررنگ نیست چون جامعه متوجه این نوع معلولیت نیست و این برای خانواده دشوار است، از این رو باید قدردان پدرها و مادرهای این فرزندان باشیم.

محمد رضا پارسی با اشاره به خدمات شایان توجه انجمن اوتیسم در طی یک سال تأسیس گفت: ما سعی نمودیم در زمینه‌های مختلف خدماتی را ارائه دهیم از جمله کمک به مدرسه استثنایی – همایش اوتیسم – مسابقات هنرمندان و موارد دیگر.

وی کمبود مراکز اتیسم را یکی از دغدغه‌های این استان دانست و تصریح کرد: در استان گیلان ما مراکز اتیسم داریم و خدمات ارائه می‌دهیم ولی این خدمات در شهرستاها نیست باید شعباتی در شهرستاها هم ایجاد گردد.

مدیرکل بهزیستی با بیان اینکه دو مرکز روزانه در رشت و لاهیجان در حال فعالیت هستند افزود: در نظر داریم مرکز دیگری هم راه اندازی نماییم انشالله بتوانیم در شهرستان‌های دور هم مراکزی را افتتاح کنیم.

وی در ادامه افزود: شناسایی کودکان اوتیسم باید با قدرت بیشتری از طریق غربالگری انجام پذیرد و انجمن اتیسم باید با ما همکاری کند و ما به عنوان نماینده دولت باید تکالیفمان را در این زمینه انجام دهیم.

Share