حمله پلنگ به یک مرد روستایی در ماسال| مردم وارد قلمرو پلنگ نشوند

درپی دریافت گزارش هایی به اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان مبنی بر حمله یک قلاده پلنگ به یکی از اهالی منطقه چسلی شهرستان ماسال گروهی از کارشناسان اداره حیات وحش محیط زیست گیلان به شهرستان ماسال اعزام شدند تا از نزدیک وضعیت سلامت فرد مصدوم را بررسی کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، قربانعلی محمدپور مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: تحقیقات مشخص کرد که فرد مذکور که مشغول به چوپانی می باشد به دلیل ورود به قلمرو پلنگ و عدم آگاهی از خصوصیات رفتاری آن مورد حمله حیوان قرار گرفته است که آثار درگیری او با پلنگ روی دست ها و بدنش مشهود بود.

وی افزود: پس از بررسی های به عمل آمده و بازدید از محل حمله و مشاهده ردپا و آثار بجا مانده از پلنگ ، پرونده چوپان ماسالی برای رسیدگی بیشتر و تکمیل مستندات و همچنین جبران خسارات وارده از محل بیمه این گربه سان باشکوه و در خطر انقراض به سازمان حفاظت محیط زیست ارسال می شود.

محمدپور گفت: اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان ضمن تشکر از اقدام مسوولانه آقای نجفی (چوپان آسیب دیده) در اطلاع رسانی به موقع به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ماسال و عدم اقدام خودسرانه و تلافی جویانه نسبت به پلنگ، خواستار آن می شود که کلیه دامداران و جنگل نشینان از هرگونه ایجاد تداخل زیستی با گونه های وحشی همچون پلنگ و خرس جدا خودداری کنند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان یادآور شد: با توجه به اینکه زیستگاه این حیوانات اغلب مناطق جنگلی و کوهستانی می باشد به قلمرو زندگی آنها تجاوز نکنند.
گفتنی است در حال حاضر پلنگ ایرانی به دلیل اهمیت اکولوژیکی بالای آن و همچنین قرار گرفتن در لیست قرمز کنوانسیون جهانی حفاظت از حیات وحش، تحت پوشش بیمه است و چنانچه افرادی مورد صدمه این حیوان قرار گیرند خسارت آنها توسط بیمه جبران خواهد شد.

Share