تالش برند مدارس عشایری گیلان | زندگی ایثارگرانه در مناطق کوهستانی+ تصاویر

مختاری زندگی ۸۲ آموزگار در ۶۰ مدرسه مناطق کوهستانی تالش را ایثارگرانه خواند و تصریح کرد: نبود امکانات رفاهی، سرمای هوا، بسته شدن راه ها در فصل زمستان از جمله مشکلات این افراد فداکار است

اختصاصی پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا مرتضی مختاری رییس آموزش و پرورش تالش در جشنواره مدارس عشایری تالش که در روستای ماشین خانه بخش مرکزی برگزار شد، گفت:مدارس عشایری استان گیلان با نام تالش شناخته می شود.

وی تصریح کرد: ۹۶۷ دانش آموز دختر و پسر در ۶۳ مدرسه در مقاطع ابتدایی و متوسطه مشغول به تحصیل هستند. ۶۰ واحد از این مدارس در منطقه ییلاقی قرار دارند که عمدتا به صورت چند پایه مشغول به کارند و از بیشتر امکانات همچون گاز، برق، شبکه آب شرب و جاده های مناسب بی بهره اند.

مختاری افزود: ۳ مدرسه شبانه روزی جلگه ای در مقطع متوسطه در دوره های اول و دوم وجود دارند که ۲ واحد مختص پسران و یک واحد مختص دختران است.

رییس آموزش و پرورش تالش از ترک تحصیل دختران در مقطع متوسطه به دلیل نبود مدارس دوره دوم متوسطه سخن گفت و از توزیع نوشت افزار و لباس گرم میان این دانش آموزان و با کمک خیرین خبر داد.

وی زندگی ۸۲ آموزگار در ۶۰ مدرسه مناطق کوهستانی تالش را ایثارگرانه خواند و تصریح کرد: نبود امکانات رفاهی، سرمای هوا، بسته شدن راه ها در فصل زمستان از جمله مشکلات این افراد فداکار است که همراه خانواده های خود در سرمای سخت زمستان مشغول به خدمت هستند.

مختاری از مدرسه ای در روستایی کلمر و نزدیکی سوباتان سخن گفت که آموزگار آن هم اکنون به همراه همسر و نوزاد ۴ ماهه در آن به سر می برد.

این مقام دولتی از عزم آموزش و پرورش برای نوسازی مدارس خشت و گلی سخن گفت و افتتاح ۹ مدرسه عشایری در دهه فجر امسال را یکی از افتخارات این اداره برشمرد.

وی ساخت یک واحد آموزش توسط گروه خیرین بهشت پنهان را متذکر شد که حاصل حضور افراد خیراندیش منطقه است.

مختاری مدارس عشایری تالش را منطقه ای با استعداد خواند که بسیاری از مشاهیر تالش را در خود پرورش داده است.

وی کسب رتبه ۲۳ کنکور پزشکی سال جاری را یکی از موفقیتهای دانش آموزان منطقه برشمرد.

به گزارش خبرنگار دیارمیرزا بازیهای محلی، تولیدات دانش آموزان و نمایشگاه عکس از بخش های این جشنواره بود.

تعدادی از تصاویر عکاسان که با موضوع مدارس عشایری تالش رتبه های جهانی را کسب کرده بودند نیز به نمایش درآمد.

محمود شکری نماینده تالش، رضوانشهر و ماسال، سید عیسی مهدوی فرماندار تالش و جمعی از مسوولین محلی در این جشنواره شرکت کردند.

گفتنی است محمود شکری یکی از دانش آموزان مدارس عشایری تالش بوده است.

Share