افزایش ۱۰ درصدی حقوق کارمندان | درباره فریدون نیاز به نامه نوشتن نیست

سخنگوی دولت از افزایش ۱۰ درصدی حقوق کارمندان در سال آینده خبر داد و گفت: هنوز میزان عیدی کارمندان دولت مشخص نشده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، به نقل از ایلنا، محمدباقر نوبخت در نشست خبری خود عنوان کرد: در چند هفته گذشته ملت بزرگ ایران شاهد چند رخداد غم‌انگیز بود. با رحلت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی ملت پشتوانه خودش را از دست داد و در حادثه پلاسکو هم خسارت زیادی دیدیم.

او افزود: در این اتفاق نمادی از فرهنگ اسلامی ایرانی از سوی هم‌وطنان و آتش‌نشانان فداکار از ایران به جهان منعکس شد.

سرمایه ۶ بانک افزایش پیدا کرد

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه باید گزارش امیدوار‌کننده‌ای از اصلاح نظام بانکی که در هیات وزیران تصویب شد به شما بدهم، گفت: با اصلاح قانون بودجه ۹۵ ، سرمایه ۶ بانک افزایش پیدا کرد و در دولت تصمیم بر این شد که سود تسهیلات زیر صدمیلیون تومان بخشوده می‌شوند و این افراد نیز عمدتا کشاورزان خواهند بود. این اقدامات هم صورت مالی بانک‌ها را تصحیح می‌کند و هم قدرت آنان را بالا می‌برد.

نوبخت یادآور شد: دولت برای کمک به بخش‌های خصوصی که راکد و یا نیمه‌فعال هستند به ۷۵۰۰ واحد ۱۶ هزار میلیارد تسهیلات داده است. ۲۰ هزار و ۵۳۰ واحد بالغ بر ۱۴ هزار و۲۸۹ میلیارد تومان دریافت کرده‌اند که به طریق مختلف این پرداخت‌ها صورت می‌گیرد. نخست مراجعه به استانداری‌ها و سپس بانک‌ها است. در مراجعه به استانداری‌ها ۱۱ هزار و ۷۳۲ واحد بود و به بانک‌ها ۹ هزار و ۱۵۸ مورد مراجعه کردند که ۶ هزار و ۲۳۹ میلیارد تومان دریافت کرده‌اند.

رتبه اقتصاد ایران برای اولین بار در جهان به ۱۸ رسید

او با بیان اینکه اقتصاد ایران برای اولین بار در جهان به رتبه ۱۸ رسیده است، گفت: ۳۹ هزار تاکسی جایگزین‌ تاکسی‌های فرسوده شدند.

نوبخت با بیان اینکه تمامی درآمدهای نفتی بدون مشکل به کشور باز خواهد گشت، گفت: این مبلغ برای سال ۹۵ ، ۶۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان خواهد بود. ما ۲۵۰۰ بشکه نفت را برای فروش پیش‌بینی کرده بودیم که ۲۹۰۰ بشکه نفت و صنایع وابسته صادر کردیم و پیش‌بینی ما این است که بیش از ۴۱ هزار میلیارد بتوانیم صادر کنیم.

قوه قضاییه ما مستقل است/اگر جرم فریدون ثابت نشود چه جوابی به مردم می‌دهید

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در مورد حسین فریدون گفت: قوه قضاییه ما مستقل است و انگیزه کافی برای برخورد با کسانی که فساد انجام می‌دهند دارد. تردید نکنید نیازی به زحمت نمایندگان نیست که برای این کار، نامه بنویسند. قبل از اینکه اتهام افکنی کنیم، اجازه بدهیم جرم به اثبات برسد ، این‌گونه تهمت‌ها در حافظه مردم می‌ماند اگر این جرم ثابت نشود چه جوابی باید به مردم بدهید.

خاکسپاری آتش‌نشانان حادثه پلاسکو در کنار شهدای مدافع حرم و شهدای منا

او اعلام کرد: آتش‌نشانان حادثه پلاسکو در کنار شهدای مدافع حرم و شهدای منا به خاک سپرده خواهند شد.

امسال ۱۰ درصد به حقوق کارمندان اضافه می‌شود

سخنگوی دولت در ادامه با اشاره به موضوع برجام یادآور شد: اگر همراهی اروپا با امریکا نبود، برجام میسر نمی‌شد. آمریکایی‌ها تصورشان این بود که می‌خواهیم بمب اتم بسازیم و اعلام کردند که دسترسی ما را عقب انداخته‌اند. اما اساسا فعالیت‌های ما صلح‌آمیز بود و این مساله اثبات هم شد و تمامی قطع‌نامه‌ها لغو شد.

او گفت: اگر آمریکا بخواهد علیه برجام جبهه بگیرد و از حق وتو استفاده کند، دنیا با امریکا همراه نخواهد بود. باید به یاد داشته باشیم، آمریکا اختیاراتش محدود شده، جهان آمریکا را بی‌ثبات می‌داند و در موضع ضعف قرار گرفته است. ملت ما از یک فاصله کوتاه و با راهنمایی‌های مقام معظم رهبری توانست گشایشی حاصل کند.

نوبخت خاطرنشان کرد: امسال ۱۰ درصد بر اساس تصمیم‌ دولت به حقوق کارمندان اضافه خواهد شد.

از بازداشت دو خبرنگار توسط وزارت اطلاعات بی‌اطلاعم

او در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا در مورد دستگیری دو خبرنگار توسط وزارت اطلاعات گفت: از این موضوع اطلاعی ندارم ماجرا را از وزیر اطلاعات می‌پرسم. من بی‌خبر از این بازداشت‌ها هستم.

سخنگوی دولت بیان کرد: برجام مشخص کرده در شرایطی که یکی از کشورها به اجرایی شدن برجام خدشه وارد کند، متخلف است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تاکید کرد: در نهاد ریاست جمهوری و سایر نهادها برای چابک‌سازی دولت استخدام‌ها محدود شده است و بر اساس بندهای۲۴ ب و ج خدمات کشوری از هر سه نفری که از سیستم خارج می‌شوند یک نفر استخدام می‌شود.

صلاح مملکت خویش وزرا دانند

او با تاکید بر اینکه بیش از ۶۰ درصد از اعتبارات بودجه دولتی را دستگاه‌های غیردولتی می‌گیرند، یادآور شد:این واقعیت است و باید به آن رسیدگی شود.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در مورد اینکه کدام یک ز وزرا در دور آینده دولت آن را همراهی نمی‌کنند، گفت: از وزرایی که نمی‌خواهند دور دوم با دولت همکاری داشته باشند بپرسید، صلاح مملکت خویش وزرا دانند.

اگر سازمان تامین اجتماعی مسئولیت این صندوق را عهده‌دار شود، وضع آن بهتر می‌شود

نوبخت در پاسخ به سوالی در مورد وضعیت صندوق بازنشستگی گفت: ما علاقمندیم وضعیت بازنشستگان ما روز به روز بهتر شود. صندوق بازنشستگان کشوری وضع خوبی ندارد. در صورتی که ۱۰۰۰ میلیارد برای رفع نابرابری روی آن گذاشتیم. اگر سازمان تامین اجتماعی مسئولیت این صندوق را عهده‌دار شود، وضع آن می‌تواند بهتر شود.

او تاکید کرد: مشکل صندوق بازنشستگان با دولتی شدن درست نمی‌شود.۱۵۴ هزار میلیارد تومان حقوق کارکنان دولت در سال آینده است. ۵۱ هزار میلیارد تومان هم باید برای صندوق‌های بازنشستگان پرداخت کنیم. سال گذشته ۲هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان پاداش بازنشستگان را دادیم و امسال هم این پاداش‌ها ۵۰۰۰ هزار میلیارد تومان است. دولت هزینه‌های زیادی دارد ما هم راغب‌تر هستیم این مبالغ را به اعتبارات عمرانی اختصاص دهیم. منتقدان باید بپذیرند در پاره‌ای از موارد نقدهایشان بدون اطلاعات کافی است.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: رفع مشکل بازنشستگان فولاد با مساعدت سازمان تامین اجتماعی و وزرات کار درست می‌شود.

قوه قضاییه به سوالات مردم و رییس‌جمهور در پرونده بابک زنجانی پاسخ دهد

نوبخت در مورد اختصاص بودجه‌های زیارتی به برخی از استان‌ها گفت: مدیران مشهد و قم بارها تذکر دادند که ما مهمان داریم و بودجه زیارتی ارائه کردیم اما بعد از این دوتا شهر مابقی استان‌ها هم خواستار بودجه زیارتی شدند که این مساله امکان‌پذیر نیست و باید این مساله در مجلس رسیدگی شود.

او در پاسخ به سوالی در مورد پرونده بابک زنجانی یادآور شد: در پرونده بابک زنجانی به سوالات مردم و رئیس‌جمهور، قوه قضاییه باید پاسخ دهد

سخنگوی دولت این را هم گفت که تیمی مامور شده تا پرونده ۲هزار میلیارد دلار اموال ایران که مصادره شده را پیگیری کند.

او در مورد یارانه‌ها و اینکه افزایش اعتبارات از کجاست، عنوان کرد: ۴۸ هزار میلیارد از محل افزایش قیمت و بودجه عمومی تخصیص داده شده، ۳۱هزار و ۴۰۰ میلیارد از محل افزایش قیمت‌ها که تا الان اتفاق افتاده و مابقی از بودجه عمومی است که ماهانه ۴۵ هزار تومن به خانواده‌ها می‌دهیم. دیگر پولی باقی نمی‌ماند به ۳۰ درصد تولید ارائه دهیم، تا کنون ۹۶ هزار میلیارد تومان به دست آمده که باید بین مردم و تولید تقسیم شود اما این هم میسر نشده است.

نوبخت در مورد اقدامات دولت در رابطه با آلودگی هوا گفت: آلودگی هوا از دو محل به وجود می‌آید؛ نخست خودروها و سپس ریزگردهاست که ما تاکسی‌های فرسوده را خارج کردیم و باید با ریزگردها مقابله شود که نیازمند اعتبارات است. ما ۱۰ هزار میلیارد تومان برای مبارزه با آلودگی‌ها بودجه اختصاص دادیم آن هم در شرایطی که دولت مشکلات مالی فراوان دارد.

قانون، شهرداری را مسئول حادثه پلاسکو می‌داند

سخنگوی دولت راجع به سو مدیریت و مقصران حادثه پلاسکو و اینکه بعضی‌ها با منحرف کردن افکار عمومی سعی دارند نهاد پاسخگو را مبرا کنند، گفت: جامعه این روزها وضعیت خوبی ندارد آن هم امروز که هنوز روند رسیدگی به پلاسکو تمام نشده است. البته مسؤلان باید پاسخگو باشند، در جلسه هیات وزیران رییس‌جمهور کمیته‌ای را تشکیل داد تا چرایی این واقعه مشخص شود.

نوبخت تاکید کرد: قانون شهرداری را مسئول می‌داند اما اجازه بدهیم این شرایط تمام شود و ما گزارشات لازم را به دست بیاوریم و بعد پاسخ های لازم را ارائه دهیم.

Share