از ظرفیت بخش‌خصوصی برای مدیریت بحران استفاده شود

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: به مدیران استان‌ها اعلام می‌کنم از تمام ظرفیت بخش‌خصوصی برای مدیریت بحران استفاده کنند و دولت اعتبار آن را پرداخت می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا محمدباقر نوبخت با اشاره به بارش نزولات جوی و رحمت الهی اظهار کرد: نزولات جوی به صورت کریمانه از طرف خداوند نازل می‌شود و نگرانی‌هایی که برای منابع آبی به‌ویژه در فصل تابستان داشتیم کاهش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: بارش نزولات جوی در مدت زمان کوتاه خسارت‌هایی را به همراه دارد و دو امر می‌تواند به ما  کمک کند تا از این نعمت‌ها استفاده کرده و از آسیب‌های آن در امان باشیم.

سخنگوی دولت بر مدیریت شایسته و پیشگیرانه تأکید کرد و افزود: اگر خسارتی وارد شد باید بتوانیم در راستای جبران آن عمل کنیم و این در شرایطی است که بسیاری از زیرساخت‌های کشور نیازمند سرمایه‌گذاری گسترده‌ای برای برطرف کردن آسیب‌ها و فرسودگی‌ها است.

نوبخت با بیان اینکه همکاران پر تلاش بنده در هیأت دولت در روزهای اخیر در استان‌های مختلف حضور پیدا کردند، تصریح کرد: حضور در استان‌ها به منظور بررسی آسیب‌ها و مشکلات وارد شده، است.

وی به حضور خود در استان‌های مختلف در مدت دو هفته گذشته اشاره کرد و گفت: با توجه به شرایط اقلیمی گیلان و آسیب‌هایی که در برف گذشته برای شهروندان گیلانی ایجاد شد، به این استان سفر کردم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به بارش نزولات سنگین جوی و برف در دو روز آینده در گیلان، بیان کرد: جلسه‌ای با حضور محمدعلی نجفی استاندار و مدیران دستگاه‌های اجرایی استان تشکیل شد تا بتوانیم نسبت به اتفاق‌هایی که در برف گذشته پیش آمد و آسیب‌هایی که به گیلان وارد شد، آن را بررسی کنیم.

نوبخت، گیلان را نیازمند تجهیزات بیشتری دانست و خاطرنشان کرد: در جلسه مذکور تصمیم‌های خوبی نسبت به خرید ماشین‌آلات در یک‌ماه آینده و تا پایان سال برای گیلان اتخاذ شده است.

وی به خسارت برف به ویژه در خطوط انتقال برق استان اشاره کرد و یادآور شد: محاسبه‌هایی از طرف مدیران شرکت توزیع نیروی برق گیلان و شرکت برق منطقه‌ای استان ارائه شده است و توافق کردیم بتوانیم نسبت به بازسازی و برطرف کردن فرسودگی‌ها در مدت کوتاهی عمل کنیم.

سخنگوی دولت از آماده‌باش تمام دستگاه‌های اجرایی برای مقابله با بارش برف سنگین در گیلان خبر داد و اظهار کرد: دستگاه‌ها از امکانات محدود خود استفاده می‌کنند.

نوبخت در پایان متذکر شد: به مدیران استان‌ها اعلام می‌کنم از تمام ظرفیت بخش‌خصوصی برای اجاره ماشین‌آلات و دستگاه‌ها و تجهیزاتی که وجود دارد استفاده کنند و هر مقدار اعتبار لازم است دولت آن را پرداخت می‌کند.

وی متذکر شد: بنابراین با امکانات و ماشین‌آلات دولتی و به صورت اجاره‌ای از بخش‌خصوصی هر مقدار که برای برطرف کردن مشکلات مردم نیازمند است از طرف سازمان برنامه و بودجه استانداران این اجازه قانونی را دارند که از این امکانات استفاده کنند.

ابلاغ ۱۷۷ هزار میلیارد تومان پرداخت حقوق و عیدی پایان سال به خزانه

نوبخت با اشاره به پرداخت حقوق بهمن و اسفندماه و عیدی پایان سال اظهار کرد: مبلغ مذکور محاسبه شده و تمام آن تا ۲۰ روز آینده پرداخت می‌شود.

وی از ابلاغ ۱۷۷ هزار میلیارد تومان برای پرداخت حقوق بهمن و اسفندماه و عیدی پایان سال به خزانه خبر داد و افزود: امیدوارم همکاران بنده در خزانه بتوانند به شایستگی، به‌دقت و به‌سرعت اقدام مذکور را انجام دهند تا عیدی و حقوق بهمن‌ماه را یک‌جا و حقوق اسفندماه را ۱۵ تا ۲۰ اسفندماه پرداخت کنیم.

*پرداخت یارانه اسفندماه چندروز زودتر

سخنگوی دولت در ادامه با بیان اینکه پرداخت یارانه‌ها از انضباط مالی برخوردار است، تصریح کرد: بیست‌وششم هر ماه حتی بدون اینکه ۲۴ ساعت تأخیر صورت گیرد یارانه‌ها پرداخت می‌شود و برای اسفندماه حتی چند روز زودتر اقدام می‌شود.

نوبخت متذکر شد: تصمیم داریم برای دستگاه‌های دیگر با توجه به منابع باقی‌مانده به‌گونه‌ای عمل کنیم که بیشترین بهره‌وری را از منابع محدود خود داشته باشیم البته نسبت به آغاز امسال و سال گذشته با توجه به افزایش قیمت نفت که بشکه‌ای زیر ۲۵ دلار بود و به بالای ۵۰ دلار رسیده است، وضعیت بهتری داریم.

وی با مقایسه قیمت نفت امسال نسبت به بشکه‌ای ۱۰۸ دلار در سال ۹۲ و قبل از آن که ۱۱۰ دلار بود، بیان کرد: امسال قیمت نفت نیمی از نرخ سال‌های گذشته است و مدیریت شایسته همکاران بنده در دولت باید به‌گونه‌ای باشد تا بتوانیم با توجه به محدودیت منابع بیشترین رضایتمندی را ایجاد کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه یادآور شد: در چارچوب اقتصاد مقاومتی منابع مالی را به‌ویژه در طرح‌های عمرانی به‌گونه‌ای اولویت‌بندی کردیم تا بتوانیم تا پایان امسال تعداد بسیاری از طرح‌ها و پروژه‌ها را که به طور مستقیم به هر کدام از ۲۴ بند سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مربوط می‌شود، مورد بهره‌برداری قرار دهیم.

نوبخت خاطرنشان کرد: در تلاش هستیم طرح‌هایی که می‌تواند به طور غیر مستقیم به دولت کمک کند تا خدمات بیشتری براساس مطالبات مردم در استان‌ها ارائه کنیم، آنها را  با اعتبارات دریافتی و اختصاص به‌موقع به بهره‌برداری برسانیم.

Share