کریمی قدوسی: ظریف اعتراف به اشتباه کرد/ قاسمی: نقل قول ایشان کاملا نادرست است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، اظهارات کریمی قدوسی نماینده عضو جبهه پایداری مردم مشهد درمورد ظریف بار دیگر با تکذیب وزارت خارجه مواجه شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، اظهارات کریمی قدوسی نماینده عضو جبهه پایداری مردم مشهد درمورد ظریف بار دیگر با تکذیب وزارت خارجه مواجه شد.

ظریف گفت اعتراف می‌کنم که اشتباه کردم! 

جواد کریمی قدوسی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به برخی اظهارات وزیر امور خارجه در جلسه روز دوشنبه ۲۹ آذرماه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی درباره نقض عهد آمریکا در اجرای برجام گفت: من به این دلیل این اظهارات را بازگو می‌کنم که اخیراً مسئولیت جزئیات مذاکرات را هم به گردن رهبر معظم انقلاب انداخته‌اند، در حالی که حضرت آقا بارها تأکید کردند که در جزئیات مذاکرات دخالت نمی‌کنند.

وی با اشاره به برخی اظهارات ظریف در کمیسیون امنیت ملی گفت: آقای ظریف در این جلسه با صراحت گفت که من اعتراف می‌کنم که اشتباه کردم و به حرف جان کری اعتماد کردم، اگر استراتژی خودم را دنبال می‌کردم، اکنون با مشکل مواجه نمی‌شدم، می‌پذیرم که اشتباه کردم و مسئولیت آن را قبول می‌کنم، ما با صحبت و قول آقای کری اظهارنظر کردیم، به جان کری بعد از نقض عهد اخیر که درخواست مذاکره در ایتالیا را داشت، گفتم که شما کاری کردید که حضور من با شما در یک شهر غیرممکن است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: آقای ظریف این نکته را هم در کمیسیون گفت که قبلاً جان کری و ارنست مونیز به ما گفتند که اگر قانون داماتو به سنا برود، ما روش‌هایی داریم که جلوی آن را بگیریم.

کریمی قدوسی ادامه داد: برجام در شرایطی تصویب شد که در گام اول مذاکره توسط دولت صورت گرفت، در گام دوم موضوع در شورای عالی امنیت ملی بررسی و رفع ایراد شد و در گام سوم نیز مجلس با شروطی آن را تصویب کرد و در نهایت در گام چهارم، رهبر معظم انقلاب با شروطی آن را تائید و ابلاغ کردند.

وی گفت: آقای روحانی هم پس از فرمان مشروط رهبر انقلاب، به ایشان نامه نوشت و قول داد که نقض عهد آمریکا را بی‌پاسخ نخواهند گذاشت.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: تأکید رهبر انقلاب همواره این بود که برجام هم توسط دولت آمریکا و هم توسط سنا و کنگره تائید شود و تضمین کتبی از رئیس‌جمهور آمریکا گرفته شود، که تا امروز این مشکلات را نداشته باشیم اما آقای ظریف در جلسه اخیر کمیسیون با صراحت گفت که اشتباه ما این بود که استراتژی خودمان را بر این گذاشتیم که تنها با دولت آمریکا مذاکره کردیم.

کریمی قدوسی تأکید کرد: ما البته گفتن این حرف‌ها را نشانه قدرت آقای ظریف می‌دانیم و از ایشان تشکر می‌کنیم اما انتقاد داریم که از روز اول همه چیز را طبقه‌بندی شده اعلام کردند، در حالی که رهبر انقلاب اصل را بر محرمیت مردم و اطلاع‌رسانی گذاشتند.

وی خاطرنشان کرد: ثروت ملت را در مذاکرات دادند که تحریم‌ها حل شود اما بدتر هم شده است؛ از جمله اینکه قبلاً پول نفت ما را بلوکه می‌کردند و نمی‌دادند اما حالا نه تنها منتقل نمی‌کنند، بلکه بابت نگهداری آن، کارمزد هم می‌خواهند که حالا بانک مرکزی ما در حال مذاکره برای کاهش این کارمزد است.

وزارت خارجه: نامبرده از قضا در آن جلسه حضور نداشتند! 

سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن رد اظهارات کریمی قدوسی نماینده اظهار کرد:و نقل قول ایشان از سخنان وزیر امور خارجه کاملا نادرست، مخدوش و گزینشی است و به منظور بهره برداری های خاص تحریر و تنظیم شده است.

 به دنبال انتشار مصاحبه آقای کریمی قدوسی با برخی خبرگزاری ها و توزیع متنی مخدوش میان رسانه های کشور و انتساب سخنانی به وزیر محترم امور خارجه در جلسه مشترک شورای معاونین وزارت امور خارجه با اعضای محترم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، در شامگاه دوشنبه مورخ ۲۸ آذر ماه، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن رد اظهارات آقای کریمی قدوسی نماینده محترم ‌مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: نامبرده از قضا در آن جلسه حضور نداشتند و نقل قول ایشان از سخنان وزیر امور خارجه کاملا نادرست، مخدوش و گزینشی است و به منظور بهره برداری های خاص تحریر و تنظیم شده است.

قاسمی تاکید کرد: نقل قول های منتشره وارونه جلوه دادن واقعیات و اظهارات وزیر امور خارجه بوده و این ناراستی در بیان و نقل قول با راستی سخنان وزیر امور خارجه در تضاد کامل قرار دارد.

وی افزود: چنین اقدامی ناروا و دور از شوون اخلاقی است که تمامی ما باید به آن متخلق و پایبند باشیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه جناحی و سیاسی کردن مسائل ملی را خلاف مصالح کلی کشور و امنیت ملی برشمرد و گفت: نقل قول مطالب صحیح از جلسات محرمانه هم بر خلاف مصالح و امنیت ملی کشور است؛ حال آنکه نقل قول های نادرست ،صد درصد خلاف اخلاق و مصالح کشور و نظام تلقی می شود.

Share