مواردی که مردِ زن دار قانونا می تواند ازدواج مجدد کند

قانون در مواردی به مردِ زن دار اجازه ازدواج مجدد داده است. کارشناسان وکیل آنلاین درباره این موارد توضیح داده اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا پرسش مخاطب وکیل آنلاین درباره ازدواج مجدد مردِ زن دار این است:

با سلام. لطفا بفرمایید در چه مواردی مردِ زن دار می تواند ازدواج مجدد داشته باشد؟

پاسخ کارشناسان وکیل آنلاین:
طبق ماده ۱۶ ‌قانون حمایت خانواده، مصوب ۱۳۵۳.۱۱.۱۵ مرد نمی‌تواند با داشتن زن، همسر دوم اختیار کند؛ مگر در موارد زیر:
۱ – رضایت همسر اول.
۲ – عدم قدرت همسر اول به ایفای وظایف زناشویی.
۳ – عدم تمکین زن از شوهر.
۴ – ابتلاء زن به جنون یا امراض صعب‌العلاج موضوع بندهای ۵ و ۶ ماده ۸.
۵ – محکومیت زن وفق بند ۸ ماده ۸.
۶ – ابتلاء زن به هر گونه اعتیاد مضر برابر بند ۹ ماده ۸.
۷ – ترک زندگی خانوادگی از طرف زن.
۸ – عقیم بودن زن.
۹ – غایب مفقودالاثر شدن زن برابر بند ۱۴ ماده ۸.