محدودیت‌های جدید برای تازه گواهینامه‌ گرفته‌ها/تا سه ماه اجازه ندارند به تنهایی رانندگی کنند

رییس پلیس راهور ناجا از کاهش یک درصدی صدور گواهینامه خبر داد و افزود: برابر دستور العمل جدیدی که از سوی وزیر کشور ابلاغ شده، محدودیت‌هایی اعمال شده که ما از ماه آینده آن را اجرایی خواهیم کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایسنا، سردار تقی مهری در نشست خبری صبح امروز خود که در مقر شهرک آزمایش برگزار شد، گفت: در سال ۸۴ بیش از ۲۷ هزار و ۷۰۰ نفر در تصادفات جان خود را از دست دادند که این آمار در پایان سال ۹۴ با کاهش ۱۱ هزار نفری به بیش از ۱۶ هزار تن رسید.

وی با اشاره به طرح‌های پلیس راهور در سال۹۵ اظهارکرد: اجرای طرح نوروزی، طرح ترافیکی مراسم ارتحال امام خمینی، طرح تابستانی، طرح بازگشایی مدارس، طرح ترافیکی اربعین و اخیرا هم طرح زمستانه که هم اکنون در حال اجراست، از جمله طرح‌های پلیس راهنمایی و رانندگی است که با هماهنگی دستگاه‌های امدادی و خدماتی و انتظامی و … با محوریت پلیس اجرا می‌شود.

مهری با بیان اینکه طرح زمستانی تا بیستم اسفند ادامه پیدا خواهد کرد، گفت: کمتر از یک ماه از آغاز طرح زمستانه گذشته و در این مدت حدود ۱۷ درصد نسبت به مدت مشابه تعداد جانباختگان حوادث ترافیکی کاهش داشته است.

رییس پلیس راهور ناجا با بیان اینکه از زمان اجرای طرح زمستانی تا کنون در راه مانده نداشته‌ایم، گفت: با اقدامات و هماهنگی‌های انجام شده با تمامی دستگاه‌ها وضعیت بهتری داشتیم.

وی با بیان اینکه در هشت ماهه امسال ۲۳۶ نفر کمتر از مدت مشابه پارسال جان خود را از دست داده‌اند گفت: عدم توجه به جلو، سرعت غیرمجاز و عدم رعایت حق تقدم، علل بروز ۷۱ درصد از تصادفات در هشت ماهه سال جاری بوده و ۶۹ درصد تصادفات نیز در ساعات ۱۲ ظهر تا ۱۲ شب رخ داده است.

به گفته وی در ۵۱ درصد از تصادفات سواری و در ۳۱ درصد نیز موتورسیکلت‌ها حضور داشته‌اند.

مهری با بیان اینکه ۵۱ درصد جانباختگان در صحنه تصادف جان‌باخته و مابقی در بیمارستان و راه بیمارستان جان باخته‌اند افزود: درون شهرها ۸۲ درصد افرادی که در تصادفات جان خود را از دست داده‌اند عابر پیاده و موتورسوار بودند که این نشان می‌دهد باید در درون شهرها برای عابران پیاده امکانات بیشتری فراهم کرده و ایمنی بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.

وی ۸۷ درصد جانباختگان را مردان اعلام کرد و گفت: ۵۱ درصد جانباختگان نیز سنی بین ۲۱ تا ۵۰ سال داشته‌اند.

مهری درباره آمار شماره‌گذاری خودروها در ۹ ماهه امسال اظهارکرد: شماره گذاری خودروها در این مدت نسبت به پارسال ۴۰ درصد افزایش داشته است.
وی با بیان اینکه سال گذشته ۴۱ هزار خودروی وارداتی داشتیم، ادامه داد: امسال این آمار به بیش از ۴۶ هزار دستگاه رسیده که رشدی ۱۳ درصدی داشته است.

مهری با بیان اینکه ۹۵۱ هزار و ۸۲۱ دستگاه امسال شماره گذاری شده است، گفت: خودروهای داخلی رشد بیشتری در شماره‌گذاری داشته است.

محدودیت‌های جدید برای تازه گواهینامه‌ گرفته‌ها

رییس پلیس راهور ناجا از کاهش یک درصدی صدور گواهینامه خبر داد و افزود: برابر دستور العمل جدیدی که از سوی وزیر کشور ابلاغ شده، محدودیت‌هایی اعمال شده که ما از ماه آینده آن را اجرایی خواهیم کرد.

وی دربا ه این محدودیت‌ها گفت: افرادی که گواهینامه را دریافت می‌کننند تا سه ماه اجازه ندارند به تنهایی و بدون حضور افراد دارای گواهینامه رانندگی کنند. از ساعت ۱۲ تا ۵ صبح اجازه رانندگی ندارند و در جاده‌های برون شهری نیز اجازه رانندگی ندارند. همچنین آنها باید علامت احتیاط راننده مبتدی است را در جلو و عقب خودرو نصب کنند.

وی با بیان اینکه این محدودیت برای گواهینامه‌های موتورسیکلت نیز وجود دارد، گفت: مدت این محدودیت ‌ها یکسال است و از ابتدای ماه آینده اجرایی خواهد شد و این موضوع به آموزشگاه‌ها و … ابلاغ می‌شود.

همچنین اگر افراد در این مدت مرتکب تخلف شوند، گواهینامه‌شان توقیف و راننده مجددا به کلاس‌های آموزش رانندگی معرفی می‌شود.

آغاز جریمه خودروهای فرسوده در هشت کلان‌شهر

وی با بیان اینکه خودروهای فرسوده دارای بیست سال سن باید از هشت کلانشهر تهران، کرج، تبریز، اهواز، اراک، اصفهان، مشهد، شیراز و … خارج شوند گفت: سن خودروی فرسوده در کلانشهرها ۲۰ سال است و در صورتی که در شهر تردد کنند، به ازای هر ۲۴ ساعت ، پنجاه هزار تومان جریمه خواهند شد.

مهری افزود: بر اساس مصوبه هیات وزیران، عمر مفید خودروها در کلان‌شهرها برای خودروی سواری شخصی ۲۰ سال، وانت ۱۵، مینی بوس و تاکسی ۱۰ سال، موتورسیکلت ۸ سال، اتوبوس شهری ۸ سال، اتوبوس برون شهری ۱۰ و کامیون و کشنده ۲۰ سال است. همانطور که گفتم این خودروها در صورت تردد در شهر هر ۲۴ ساعت ۵۰ هزار تومان جریمه می‌شوند.

وی تعداد خودروهای فرسوده در کشور را یک میلیون و ۳۵۰ هزار دستگاه اعلام کرد و گفت: حدود سه تا چهار میلیون موتورسیکلت هم از سن فرسودگی عبور کرده‌اند.

جریمه ۲۴ ساعته خودروهای فاقد معاینه فنی در سراسر کشور

مهری با بیان اینکه در ۹ ماهه ۹۵ نسبت به پارسال ۳۲ درصد افزایش اعمال قانون داشتیم، گفت: با برنامه ریزی‌های صورت گرفته به‌زودی خودروهای فاقد معاینه فنی در سراسر کشور اعم از شهرها و جاده‌ها در تمام ساعات شبانه‌روز توسط ماموران و دوربین‌ها جریمه خواهند شد.

مهری در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا امکان تمدید دوباره بخشش جریمه دو برابری جرائم رانندگی وجود دارد یا خیر؟ گفت: با پایان آذر دوباره دیرکرد جریمه‌ها سرجای قبلی خود برگشته و فعلا تصمیمی برای تمدید آن وجود ندارد.

به گفته رییس پلیس راهور ناجا استقبال مردم هم از این بخشودگی به ویژه در ماه آذر خوب بود.

مهری با بیان اینکه فرسودگی بیش از ۷۰ درصد تاکسی‌ها در تهران را تایید نمی‌کنیم، گفت: دقیقا سن فرسودگی وسایل نقلیه مشخص است؛ طبق آمار ما در شهر تهران کمتر از پنج درصد تاکسی‌ها در سن فرسودگی قرار دارند و البته اقدامات خوبی هم برای نوسازی آنها صورت گرفته است.

۴۸ درصد اتوبوس‌های تهران در سن فرسودگی

وی با بیان اینکه ۴۸ درصد اتوبوس‌ها در تهران در سن فرسودگی قرار دارند، ادامه داد: بیشترین میزان فرسودگی در میان اتوبوس‌ها و به خصوص اتوبوسهای درون شهری است.

مهری درباره جرائم رانندگی و آمار آن نیز گفت: خوشبختانه در سال‌های اخیر تجهیزات مکانیزه کنترل تصادفات افزایش یافته و با عنایت وزیر راه بیش از ۱۸۰۰ دوربین در جاده‌ها نصب خواهد شد که این‌ها کمک می‌کند تا رانندگان متخلف کنترل شوند.

وی با اشاره به مرگ بیش از ۱۶۰۰۰ تن در حوادث جاده‌ای سال گذشته، اظهار کرد: در این تصادفات ۶۸۰۰ تن جانباخته‌اند که حدود ۵۰ درصدشان مقصر نبوده‌اند، بنابراین می‌توان گفت که با توجه به ۳۶ میلیون گواهینامه‌ای که صادر شده که ۲۵ میلیون آن فعال است، تنها ۳۴۰۰ تن تخلف کرده و مسبب حوادث مرگبار شده‌اند اما این آمار برای ما بسیار مهم است و باید آن را کاهش دهیم.

Share