سایه سنگین فلز بر سر عروسک های بافتنی ماسوله

گویا ماسوله کهن را کهنگی فرا نمی گیرد؛ سبک معماری خانه ها با دیوارهایی گلین ، گل های رنگ به رنگ شمعدانی در گلدان های گلی در جلو پنجره ای چوبی به رنگ قهوه ای سوخته، عروسک های شاد بافتنی، چموش دوزی و شیرینی ها و حلواهای محلی ماسوله همه با اقلیمی رویاگون، این روستای تاریخی را جهان آشنا کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا معماری پلکانی و گلین ، شمعدانی های رنگ در رنگ پای پنجره های چوبی و عروسک های بافتنی ماسوله، نماد است و همچنان در انتظار جهانی شدن اما گاه معماری خوش نقش این شهرک تاریخی، به داربست های فلزی و سایه بان های ناهمگون خراش می خورد.

ایرنا نوشت: گویا ماسوله کهن را کهنگی فرا نمی گیرد؛ سبک معماری خانه ها با دیوارهایی گلین ، گل های رنگ به رنگ شمعدانی در گلدان های گلی در جلو پنجره ای چوبی به رنگ قهوه ای سوخته، عروسک های شاد بافتنی، چموش دوزی و شیرینی ها و حلواهای محلی ماسوله همه با اقلیمی رویاگون، این روستای تاریخی را جهان آشنا کرده است.
در شبانه اش چراغ ها چون مشعل هایی پرتوافکن در خانه هایی پلکانی لرزانند و در گرگ و میش سپیده دمانش، خروس ها می خوانند و نوای اذان از مناره های سبز رنگ عون بن علی(ع) می تراود و صدای بارش نرم باران بر زمین، صفای صبح را نوید می دهد و هر بار گویی، بار نخست است که بوی زمین را استشمام می کنی …
طنین خروش رودخانه همه وجود آدمی را فرا می گیرد و همچنان در میان باریک راهی سنگی، پا به ارتفاع می گذاری و در این میان پس از گذر از تخته سنگی عظیم که تاریخچه ماسوله بر آن حک شده و خبر از ماندگاری آن از قرن های پسین می دهد؛ صنایع دستی گیلان نگاه گردشگران را به خود می خواند.
در میان کوچه راه های سنگ فرش باریک ماسوله عطر زنجبیل، گل گاوزبان و نوای شعر و موسیقی پیچیده و لهجه های متعدد از گوشه گوشه ایران سوال می پرسند؛ آنچه برایشان از فرهنگ گیلان و ماسوله بوی تازگی می دهد.
کم کم که بالاتر می روی زنان ماسوله ای گاه بر سنگ فرش و گاه بر چهار پایه ای نشسته و مشغول بافتن هستند و در کنارشان تابلویی است که با چیدمانی از عروسک های بافتنی ماسوله نقش گرفته و دیگر این عروسک های خندان رنگی، شناسه این روستای تاریخی شده و کمتر گردشگری است که یکی از آنان را در سبد سوغات خود قرار ندهد؛ اما در موسم حضور گردشگران داربست های فلزی و سایه بان های ناهمگون چهره ای ناخوشایند بر سر این عروسک ها ترسیم می کند.
و تمام سخن اینجاست، حال که ماسوله در گردشگری با نام ایران عجین شده، در فهرست آثار ملی قرار گرفته و روز به روز مهیای جهانی شدن می شود و هر سال جمعیت عظیم گردشگران داخلی و خارجی به سوی آن روان هستند، چرا باید گذاشت تا به شناسه های این اثر تاریخی خللی وارد شود؟
مدیر پایگاه میراث فرهنگی شهرک تاریخی ماسوله بیان می کند: ای کاش همکاری چنان بود که ساماندهی داربست های سقف های ماسوله پیش از آغاز بهار، به انجام می رسید؛ چهره ای ناخوشایند که مورد انتقاد همه میهمانان از جمله سفیر فرانسه در کشورمان نیز شده است.
مصطفی پورعلی افزود: باید همه کمک کنند تا این داربست ها و پوشش های نامناسب پلاستیکی ساماندهی شود.
وی ادامه داد: مگر نه اینست که بازار ماسوله قلب این شهر تاریخی است؟ پس چرا برای احیای این قلب همه دست به دست نمی دهیم؟
یکی از اهالی ماسوله معتقد است که سیم های برق و کابل های تلفن بیش از هر چیز دیگری چهره شهر را می خراشد. وی ادامه می دهد: چرا برای موضوع یادشده اقدامی صورت نمی گیرد و پس از چندین سال کابل ها و سیم های برق جمع آوری نشده و با یک طرح مناسب در داخل زمین جانمایی نشده است؟
این شهروند ماسوله ای بیان می کند: اگر چنین اقدامی صورت می گرفت و مردم شاهد روند رو به رشد بودند، به طور قطع با چهره ناهمگون داربست ها به گونه ای دیگر برخورد می کردند.
در ارتباط با موضوع یادشده دکتر انام الله پورحبیبی ماسوله در کانال تلگرام مربوط به این شهرک تاریخی، با انتشار پیامی از همه همشهریان و کاسبان فهیم و سختکوش ماسوله خواسته است با توجه به نزدیک شدن موسم بهار و ورود گردشگران داخلی و خارجی، در یکدست سازی و زیباسازی این شهر سهیم شوند.
وی از کاسبان ماسوله در قالب یک پیشنهاد خواسته است برای سامان دادن به وضعیت داربست ها و سایه بان ها با هماهنگی یکدیگر، از همین الان تصمیم بگیرند از سایه بان های تاشو، جمع شونده و یکرنگ و یکنواخت استفاده کنند.
پورحبیبی افزوده است: به طور قطع همشهریان ماسوله واقفند که ساماندهی این امر جاذبه بهتری برای گردشگران داشته و کسب و کار را رونق خواهد بخشید.
گفتیم که معماری پلکانی و گلین، شمعدانی های رنگ در رنگ پای پنجره های چوبی و عروسک های بافتنی ماسوله، نماد است و همچنان در انتظار جهانی شدن اما کاش خوشدلان و نیک اندیشان این شهر تاریخی، اجازه ندهند سایه سنگین فلز و سایه بان های ناهمگون بر سر عروسک های بافتنی ماسوله سنگینی کند.
گویا هنوز می توان گام های اساسی در راستای جهانی شدن ماسوله برداشت و تنها همدلی می باید …
شهرک تاریخی ماسوله دارای ۳۵۰ خانه تاریخی با قدمتی ۸۰۰ تا هزار ساله است که در سال ۱۳۵۴ با شماره ۱۰۹۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و در حال آماده سازی برای ثبت جهانی است.
این شهرک تاریخی و منحصربفرد دارای جلوه های خاص طبیعی است و با توجه به ویژگی های تاریخی، جغرافیای ظاهری و اقلیم خزری توأم با کوهستانی یکی از مهمترین سایت های ایرانگردی و جهانگردی در استان و حتی در میان کشورهای خاورمیانه است.

Share