خواهر خواندگی بندر اودسا اوکراین و بندر انزلی و کاسپین منطقه آزاد انزلی باید در برنامه قرار گیرد

منطقه آزاد انزلی – بهشتی منفرد بندر اودسا اوکراین را یکی از قدیمی‌ترین بنادر دنیا دانست و گفت: اودسا نمونه بسیار خوبی برای الگوبرداری در زمینه گردشگری است و خواهر خواندگی بندر اودسا و انزلی باید در برنامه قرار گیرد تا این دو بندر هر چه بیشتر به یکدیگر نزدیک شوند.

اختصاصی پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا محمد بهشتی منفرد در دیدار در دیدار با مدیر عامل منطقه آزاد انزلی و بازدید از زیرساخت‌های تجاری صنعتی این منطقه با بیان اینکه اوکراین امروز متفاوت‌تر از سال‌های گذشته است٬ یادآور شد: پیوستن به اتحادیه اروپا و دیگر موارد موجب شده که تغییرات زیادی در شهرسازی اوکراین صورت گیرد و دولت فعلی اوکراین نیز علاقه‌مند به توسعه روابط تجاری با ایران است.

بهشتی منفرد با ابراز خرسندی از روند رو به رشد و تکمیلی زیر ساخت های تجاری و گردشگری منطقه به خصوص مجتمع بندری کاسپین افزود : آنچه را که امروز در این منطقه شاهدش بودیم بیانگر تلاش و اقدامات بی نظیر در احداث سریع زیر ساخت ها در حوزه های تجاری و گردشگری بوده و لازم است که این موضوع در سطح وسیع تری اطلاع رسانی شود و پس از بازگشت به اکراین ضمن معرفی پتانسیل های این منطقه تجاری ، صنعتی و گردشگری موارد لازم جهت توسعه روابط تجاری ما بین تجار اکراین و منطقه ازاد انزلی را فراهم خواهم کرد.

سفیر ایران در اوکراین با بیان اینکه علاقه مندی اوکراینی ها به افزایش مناسبات با ایران به عینه قابل مشاهده است اظهار کرد: هم اکنون هفت پرواز بین دو پایتخت ایران و اوکراین وجود دارد، تصریح کرد: تا پایان سال جاری این مقدار به ۱۰ پرواز افزایش می‌یابد و توسط اوکراینی‌ها پرواز مستقیم به شیراز و تبریز نیز درخواست شده است.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۵۰ هزار مسافر از فرودگاه اوکراین به ایران جابه‌جا شده است یادآور شد: این مقدار مسافر در سال جاری به ۹۰ هزار نفر رسیده است.

دیپلمات کشورمان با تصریح بر اینکه امکان برقراری پرواز به صورت چارتر نیز وجود دارد، یادآور شد: اوکراینی‌ها قطعاً از این موضوع استقبال می‌کنند اگرچه بیشتر مقصد گردشگران اوکراینی شیراز و اصفهان است.

بهشتی منفرد بندر اودسا اوکراین را یکی از قدیمی‌ترین بنادر دنیا دانست و گفت: اودسا نمونه بسیار خوبی برای الگوبرداری در زمینه گردشگری است و خواهر خواندگی بندر اودسا و انزلی و کاسپین منطقه آزاد انزلی باید در برنامه قرار گیرد تا این بنادر هر چه بیشتر به یکدیگر نزدیک شوند.

وی با بیان اینکه در میدان شهرداری اودسا نام و جهت بنادر مختلف جهان مشخص شده است افزود: مقام‌های اوکراینی قوله داده‌اند که نام بنادرعباس و انزلی نیز در این تابلوها قرار گیرند.

بهشتی منفرد با بیان اینکه زمینه های مختلف مشترکی بین دو گیلان و اودسا وجود دارد٬ گفت: بندر اودسا از نظر حمل و نقل کالا نیز بسیار فعال است و از سوی دیگر اوکراین یک کشور کشاورزی است و دارای مقام پنجم دنیا در تولید دانه و روغن آفتابگردان، گندم، جو، ذرت، سویا و کلزا است.

وی امکانات حمل و نقلی اکراین را بسیار مطلوب برشمرد و خاطرنشان کرد: شرایط لازم برای اعزام هیات‌های تجاری بین دو کشور وجود دارد .

تلاش و اقدامات بی نظیری در احداث سریع زیر ساخت ها ی تجاری و گردشگری در منطقه آزاد انزلی صورت گرفته است

مهندس رضا مسرور رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل این سازمان در دیدار سفیر اوکراین فعال سازی کریدورهای بین المللی آسیا اروپا و تبدیل شدن به مرکز داد و ستد کالاهای استراتژیک را رویکرد سازمان متبوع خود اعلام کرد.

وی در این دیدار به تبیین ظرفیت ها و مزیت های قانونی برای سرمایه گذاری خارجی در منطقه آزاد انزلی پرداخت و با تصریح بر اینکه برای نیل به مذکور، ایجاد و تکمیل زیرساختهای منطقه نخستین اولویت این سازمان است، افزود: مجتمع بندری کاسپین به عنوان بزرگترین بندر ایران در دریای خزر به صورت ۲۴ ساعته در حال احداث است و تا پایان ماه جاری دو پست اسکله آن قابل بهره برداری خواهد بود و با راه اندازی این بندر آخرین حلقه تکمیل زیرساختهای ترانزیتی فعال سازی کریدور شمال جنوب تکمیل خواهد شد.

رییس هیات مدیره سازمان با اشاره به رشد شاخص های اقتصادی و فعالیت شرکت های دانش بنیان صادراتی در این منطقه اظهار داشت :حجم مبادلات تجاری ایران با راه اندازی بندرکاسپین متحول خواهد شد و ما معتقدیم همانند سرمایه گذاری عظیمی که در جهت توسعه بنادر جنوب کشور صورت گرفته است می باست برای فعالسازی کریدور نوستراک ظرفیت بنادر شمالی کشور را توسعه دهیم و نگاه توسعه گرا در ایجاد زیرساخت ها کشور بسیار مهم و ضروری است.

مهندس مسرور با بیان اینکه در حوزه توسعه مناسبات، این منطقه میزبانی نخستین اجلاس روسای مناطق آزاد کشورهای حاشیه دریای خزر به منظور تشکیل شورای همکاری مناطق آزاد را در اردیبهشت ماه سال آینده برعهده دارد، خاطر نشان کرد: علاوه بر کریدور شمال جنوب این سازمان ایجاد کریدور اروم چی چین، اکتائو قزاقستان و انزلی را پیگیری می کند مسیر تجاری که می توان یکی از مسیرهای جاده ابریشم جدید باشد.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه از طریق اجرای بسته های حمایتی علاوه بر رونق فضای کسب و کار تجاری، زمینه فعال سازی ۴۸ واحد تولیدی صنعتی منطقه فرآهم شده تأکید کرد: واحدهای صنعتی فعال در منطقه آزاد انزلی طی سه سال گذشته روند رو به رشدی را در صادرات محصولات تولیدی خود داشته به حدی که طی نه ماهه سال جاری ۳۱ میلیون دلار صادرات صورت گرفته که نسبت به سال گذشته ۲۵ درصد رشد داشته است.

مهندس مسرور با اشاره به اینکه سازمان متبوع وی از طریق ایجاد ارزش افزوده و زیر ساختهای متنوع تفریحی گردشگری بدنبال افزایش ماندگاری گردشگران و توسعه صنعت گردشگری منطقه است، اضافه کرد: در همین راستا بزرگترین آکواریوم ایران در این منطقه از سوی بخش خصوصی و با سرمایه گذاری خارجی احداث می شود.

وی، این منطقه را مکان مناسبی برای سرمایه گذاری شرکت های اوکراینی اعلام و خواستار توسعه مراودات فی مابین اقتصادی و تجاری شد و اظهار امیدواری کرد که سفیر اوکراین، ظرفیت های متنوع و فرصت های سرمایه گذاری این منطقه برای فعالین اقتصادی کشور اکراین معرفی کند.

گفتنی است در پایان این دیدار سفیر ایران در اکراین مدیر عامل و مدیران ارشد این سازمان و هیات همراه از زیر ساخت های تجاری ، گردشگری و مجتمع بندر کاسپین بازید بعمل آوردند.

Share