میرزا کوچک، نماد دفاع از حریم اسلام و کشور است/سالروز شهادت میرزا و ۱۵۰ روحانی شهید استان، غنی و با همدلی همه سازمان ها برگزار شود/کسانی وجود دارند که می‎خواهند از این ظرفیت به نفع اهدافشان سوء استفاده کنند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، نماینده ولی فقیه در استان گیلان و امام جمعه رشت، میرزا کوچک خان جنگلی را نماد شهامت، شجاعت، دفاع از حریم اسلام و کشور توصیف کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایرنا، آیت الله زین العابدین قربانی روز پنجشنبه در جلسه شورای فرهنگ عمومی گیلان بیان کرد: سردار جنگل، شخصیتی است که مقام معظم رهبری، او را یک واحد مینیاتوری از جمهوری اسلامی خوانده و بر مقام روحانیت و آرمان هایش تاکید کردند.

ghorbani_2016-08-28_14-24-07وی اظهار کرد: مراسم سالروز شهادت میرزا کوچک خان و ۱۵۰ روحانی شهید استان، می بایست غنی و با همدلی همه سازمان ها و ارگان های استان برنامه ریزی و برگزار شود.

امام جمعه رشت ادامه داد: نباید فراموش کنیم که هنوز، آنانی وجود دارند که می خواهند از این ظرفیت استان به نفع اهداف خویش سوء استفاده کنند.

میرزا یونس فرزند میرزا بزرگ که بعدها مشهور به میرزاکوچک خان جنگلی شد، با راه اندازی جنبش جنگل و رهبری آن، یکی از مردمی ترین نهضت های محلی ایران را تشکیل داد که خواستار قطع دست بیگانگان از کشور و استقلال و سربلندی ایران بود.

میرزا کوچک جنگلی پس از چندین سال مبارزه و جنگ و گریز علیه نظام مستبد شاهنشاهی، با تعداد اندکی از یاران خود برای جمع آوری قوا به طرف خلخال حرکت کرد که در کوه های تالش در برف و بوران اسیر و به شهادت رسید.

با شهادت میرزا کوچک خان در یازدهم آذرماه سال ۱۳۰۰ هجری خورشیدی (سوم ربیع الثانی ۱۳۴۰ ق) نهضت جنگل به نقطه پایان خود رسید.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به کنگره بزرگداشت میرزا کوچک خان جنگلی در سال ۱۳۹۱ ، منشأ حرکت میرزا کوچک خان را یک منشأ صددرصد دینی و اعتقادی دانستند و تاکید کردند: ایشان یک واحد مینیاتوری از نظام اسلامی را در همان محدوده خاص خود – گیلان – ایجاد کرد.

Share