مطهری خطاب به صادقی: حقوق نمایندگان ۵ میلیون و ۴۰۰هزار تومان است نه ۱۷میلیون

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، سخنان نماینده تهران درباره میزان حقوق نمایندگان با واکنش‌هایی در صحن مجلس روبرو شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از خبرآنلاین، محسن کوهکن در تذکری با تکیه به ماده ۷۹ آیین نامه داخلی، به انتقاد از سخنان شب گذشته محمود صادقی که گفته بود حقوق نمایندگان مجلس بدون رانت ۱۷ تا ۲۱ میلیون است، پرداخت و گفت: شما در مجلس از دوره اول برای نمایندگان یک میزانی حقوق و هزینه های نمایندگی داشتید.‌ مردم بدانند که مجلس مثل دولت یا قوه قضائیه در استان ها و شهرستان ها دفتر ندارد و کارکنانی استخدام نکرده است.

این نماینده مجلس دهم با بیان این نکته که «از طرفی هم فردی که نماینده می‌شود ناگزیر از این هزینه های دفتر و سفر است.»، ادامه داد: در دوره هفتم هیئت رئیسه تصمیم گرفت که یکبار برای همیشه هزینه کند و این جور نشود که هر چند صباح یکبار نماینده‌ای هزینه های نمایندگی را به عنوان حقوق مطرح کند. ما بررسی کردیم که اگر این کار انجام دهیم چند صد ساختمان باید ساخته شود و چندین هزار نفر باید به کار گرفته شوند.

وی افزود: بررسی کارشناسی کردیم که در این صورت یک هزینه ای بیش از ۲۰ برابر اعتبار مجلس را باید به بیت المال تحمیل کنیم. آن برادر که این مسائل را مطرح می‌کند، بداند که وقتی ما حقوق یک مدیر کل را محاسبه می‌کنیم ،‌هزینه دفتر،‌سفرش و … را به پای حقوقش نمی‌گذاریم.

کوهکن معتقد است:«اگر خبطی صورت گرفته است و هزینه نمایندگی در جایی به عنوان حقوق مطرح شده، اشتباه است. این نکات را برای این گفتم که مجلس مورد هجمه قرار نگیرد. متاسفانه در هر دوره همکاری می آید سخنرانی و مصاحبه ای در این مورد میکند و تا مدت‌ها باید مجلس و دیگر همکاران به انفعال بیفتند.»

پس از تذکر کوهکن، علی مطهری که ریاست مجلس را برعهده داشت، خطاب به این نماینده مجلس، گفت: اگر چه تذکر شما وارد بود،‌ اما ماده ۷۹ مربوط به جلسه رسمی مجلس است و ما با مسامحه می‌توانیم تذکر را مستند به این ماده کنیم. تذکر خوبی دادید، مردم عزیز ما بدانند و بلکه میدانند که این پولی که بابت هزینه دفاتر نمایندگان داده می‌شود صرف خدمت به مردم می‌شود و در اختیار نماینده نیست. حقوق نمایندگان معمولی است.

در این هنگام برخی از نمایندگان از مطهری خواستند که حداکثر حقوقشان را از پش تریبون اعلام کند و مطهری هم در پاسخ مثبت به این درخواست، ادامه داد:حداکثر حقوق نمایندگان ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است. البته همکار محترمی هم که این را گفتند ظاهرا در پاسخ به سئوالی این را مطرح کردند و مقصود ایشان هم این نبود که حقوق نماینده ها بالا است و گفته اند که حقوق معمولی میگیرند و هزینه دفتر هم جمعش اینقدر میشود. خیلی از نمایندگان شهرستان‌ها از جیب خود پولی را مصرف می‌کنند.

Share