قالیباف هیچ شانسی ندارد/ تنها کسی که رقابت را جدی میکرد احمدی نژاد بود/حداد دائم می‌گوید یک گزینه «آس» داریم، اما هیچکس را ندارند/چه هیلاری پیروز می‌شد، چه ترامپ، شانس روحانی تغییر نمی‌کرد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در خصوص نتیجه انتخابات آمریکا اظهار داشت: آنچه باعث شگفتی شد پیروزی ترامپ بود. اما اینکه چرا او پیروز شده دست کم در ایران زیاد به آن پرداخته نشده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از انتخاب، صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در خصوص نتیجه انتخابات آمریکا اظهار داشت: آنچه باعث شگفتی شد پیروزی ترامپ بود. اما اینکه چرا او پیروز شده دست کم در ایران زیاد به آن پرداخته نشده است.۲۰۰۵۹۲_۵۱۵

زیباکلام اظهار داشت: به نظر نمی‌رسد ترامپ نتیجه ترس ها و نگرانی های سفید پوست های آمریکایی است که خیلی مرفه و تحصیل کرده نبودند و دانش اجتماعی بالایی نداشتند. او توانست تردید ها و نگرانی های اینها را از روند جهانی شدن و آمدن خارجی ها به آمریکا را مصادره به مطلوب کند.

این استاد علوم سیاسی با اشاره به اظهارات ترامپ در رقابت های انتخاباتی در خصوص همسویی او با روسیه در منطقه گفت این هم سویی به گونه ای بوده که در حقیقت ترامپ معتقد است درست است که باید با داعش مبارزه کرد؛ ولی به هیچ وجه نمی خواهد آمریکا را درگیر کند. یعنی درحقیقت مشخص است چه میگوید. او می گوید من با تمام وجود میخواهم داعش از بین برود، ولی آمریکا نباید هزینه بکند. برای این کار اگر کسان دیگر میخواهند این کار را بکنند دستشان باز است.

او با بیان اینکه جریان اصولگرایان در اینجا حالت دوگانه دارد گفت: از یک طرف خوشحال است که ترامپ برنده شده؛ از سوئی دیگر میخواهد به مردم ایران بگوید ببینید آمریکا چقدر علیه رئیس جمهور کشورشان هستند و ناراضی اند.

این استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در خصوص تاثیر انتخابات آمریکا بر آینده انتخابات در ایران نیز گفت: این انتخابات هیچ تاثیری ندارد. یعنی چه کلینتون رییس جمهور می شد یا چه ترامپ، شانس روحانی همین بود و تغییری نکرده است.

او همچنین در خصوص راهبرد اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری بعدی گفت: اصولگرایان بعد از اینکه احمدی نژاد تمام شد عملا پنچر شدند و هیچ آینده و هیچ نقشه راهی برای انتخابات ریاست جمهوری ندارند. آدم هایشان تا حدودی مشخص است، این کاندیداهای احتمالی پرویز فتاح، ضرغامی، حداد عادل، جلیلی و قالیباف است. از کره ماه که نمیتوانند شخصیتی را رو کنند.

زیباکلام با تاکید بر اینکه روحانی حتی با دست و پای بسته هم میتواند با این شخصیت ها رقابت کند و آنها را شکست دهد گفت: تنها کسی که رقابت را جدی میکرد و چالش را برای روحانی جدی میکرد احمدی نژاد بود.

او در ادامه بحث ایجاد وحدت در میان اصولگرایان یا استراتژی چند کاندیدایی را بررسی کرد و گفت: قالیباف هیچ شانسی ندارد. به دو دلیل: یک اصولگرایان او را نامزد اصلی نخواهند کرد چرا که او را قبول ندارند و به صمیمیت و صداقت ایشان تردید دارند ولی فرض کنیم که من اشتباه میکنم و اصولگرایان بگویند زیباکلام بیخود گفته ما به او کاملا اعتماد داریم و او قرار است کاندیدای ما باشد و آنها اعلام کنند ما سیستم چند نامزدی را کنار گذاشتیم و همه ما پشت قالیباف ائتلاف کردیم. فکر نمیکنم او هفت یا هشت میلیون بیشتر رای بیاورد محبوبیت قالیباف با نسبت سال ۹۲ منحنی اش رو به افول بوده و هیچ دلیلی ندارد بگوئیم او محبوبیتش بیشتر شده بنابراین شانس زیادی ندارد.

زیباکلام همچنین در خصوص احتمال معرفی یک چهره جدید از جبهه اصولگرایی به عنوان نامزد انتخاباتی نیز گفت: چه کسی میخواهد بیاید؟ پرویز فتاح است که می تواند جای احمدی نژاد وارد شود. تمام کسانی که پتانسیل این را دارند که نامزد شوند را ما میشناسیم کدامشان رای جمع کن هستند؟ تنها رای جمع کن اینها احمدی نژاد بود که منتفی شد.

او با بیان اینکه برای شهرداری هم وارد نخواهد شد او اهل کارهای دسته جمعی و برنامه ریزی شده نیست؛ بنابراین برای مجلس و شورای شهر و اینها نمی آید او تنها برای یک انتخابات خواهد آمد و آن هم ریاست جمهوری است.

زیبا کلام همچنین در خصوص صحبت ها اخیر حداد عادل در خصوص تمایز این انتخابات از سایر انتخابات ها نز گفت: حداد عادل برای اینکه بگوید ماشین اصولگرایان متوقف نشده و ما همچنان پیروزمندانه به پیش میرویم این حرف ها را میزند و دائم می گوید ما یک گزینه آس داریم که به زودی رو میکنیم. اینها برای روحیه دادن به افکار عمومی جریان اصولگراست و هیچ پایه و اساسی ندارد و هیچکس را ندارند.

او همچنین در خصوص مرجعیت سیاسی جامعه روحانیت برای اصولگرایان و قابلیت وحدت آفرینی این جبهه خاطر نشان کرد: جامعه روحانیت مبارز کارایی و موضوعیتش را مدتهاست که از دست داده و یعنی بگوئید روحانیت مبارز از زیباکلام پشتیبانی میکند یا نمیکند؛ فکر میکنم تنها یک یا نیم درصد راس زیباکلام بالا و پایین شود. یعنی مدتهاست که اهمیتی دیگر در تعاملات سیاسی و اجتماعی جامعه ما ندارد. سی سال پیش تعیین کننده بود اما الان تعیین کننده نیست.

او درخصوص اینکه چرا جریان اصولگرا اصرار دارند بگویند جامعه روحانیت مبارز مرجع سیاسی اصولگرایان نیست گفت: این حرف ها مثل حرف های حداد عادل است. شما توقع دارید اصولگرایان چه بگویند؟ بگویند از وقتی احمدی نژاد منتفی شد ما بدبخت شدیم؟ درعوض میگویند ما حول محور جامعتین حرکت میکنیم و موتلفه هنوز نامزد خودش را معرفی نکرده اینها برای بازار گرمی است.

او تاکید کرد: جامعه روحانیت مبارز قابلیت اینکه نامزدی را معرفی کند و به واسطه معرفی آن رای این نامزد بالا برود را ندارد. کسی برایش اهمیتی ندارد بداند روحانیت مبارز چیست. دهه شصتی ها و افتادی ها برایشان مهم نیست روحانیت مبارز از چه کسی حمایت میکند.

زیباکلام در پایان ضمن اشاره به راهبرد تشکل نزدیک به مصباح در انتخابات آنی گفت: تشکل مصباح هم از سعید جلیلی حمایت میکند مگر اینکه خودشان نامزد دیگری معرفی کنند. به احتمال خیلی زیاد نامزد آنها سعید جلیلی خواهد بود

Share