زیبایی دوچندان منطقه آزاد انزلی با افتتاح خانه روستایی و زیباسازی نوار ساحلی+ تصاویر

اختصاصی پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، چند پروژه عمرانی و گردشگری منطقه آزاد انزلی با حضور دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور افتتاح و به بهره برداری رسید.

اختصاصی پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، چند پروژه عمرانی و گردشگری با حضور دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور افتتاح و به بهره برداری رسید.

مجتمع خدمات بهزیستی در زمینی به مساحت ۱۷۰ متر مربع و با اعتبار ۲۰۰ میلیون تومانی احداث شده، زمین این مجتمع خدماتی از سوی مرحومه رفعت الحاجیه وقف شده و هزینه ساخت آن از محل کمک های شورای اسلامی و دهیاری روستای باغ امیر کنده و مشارکت سازمان منطقه آزاد انزلی تأمین شده است.

نمادی از معماری و سبک زندگی گیلانی‌ها

خانه روستایی نمونه ای از خانه روستایی گیلان زمین در پارک جنگلی «چپرپرد زمان» در مسیر بلوار شهید فاتحی به سمت زیبا کنار تلاشی است در جهت مستند کردن و احیای بخشی از میراث مادی و معنوی مردمان این سرزمین و کوششی است تا فرزندان ما گیلانیان و گردشگران دیگر مناطق کشور با نمادی از معماری و سبک زندگی نیاکانمان آشنا گردند. این بنا در دو طبقه با زیربنای ۱۸۰ متر مربع و ارتفاع ۱۵ احداث شده است.

طرح ساماندهی و زیباسازی نوار ساحلی

 طرح ساماندهی و زیباسازی نوار ساحلی منطقه آزاد انزلی نیز در زمینی به مساحت ۴۵۰۰۰ مترمربع به طول ۴۵۰ متر در ضلع شمالی فاز تجارت و گردشگری منطقه، به اجرا در آمد، که با عنایت به قرار گرفتن در مرکز ثقل حضور گردشگران منطقه یعنی مجتمع های تجاری، مرکز تفریحات دریایی منطقه آزاد انزلی و مجموعه ورزشهای ساحلی در جوار این پروژه مبلمان شهری زمینه برای افزایش جذب گردشگران فرآهم می نماید.
هزینه احداث این پروژه در حدود ۱۴ میلیارد ریال بوده که ظرف شش ماه طراحی و اجراء گردید.
توسعه فضاهای گردشگری و اصلاح بافت و زیبا سازی نوار ساحلی در جهت آرامش و آسایش بیشتر به گردشگران و ایمن سازی مجموعه از احتمال پیشروی آب و همچنین تأمین زیر ساختهای لازم و تاسیسات زیربنایی مناسب جهت بهره برداری و امکان ایجاد شرایط شغلی مناسب در این منطقه از جمله دلایل اجرای این طرح از سوی سازمان منطقه آزاد انزلی است.

طرح مبلمان شهری شامل دو پهنه آرامش و ورزشی-تفریحی است، در بخش غربی وجود موج شکن های مجتمع بندری کاسپین از پتانسیل بالایی برای ایجاد اسکله تفریحی-گردشگری برخوردار می باشد که با توجه به اهمیت گردشگری و تفریحات دریایی تمامی طیفهای ورزشهای آبی برای گروهای سنی مختلف (ازجمله کودکان و بزرگسالان) قادر به بهره مندی از امکانات مجموعه بوده، موضوعی که سبب تقویت فاز گردشگری منطقه آزاد انزلی خواهد شد. در عین حال تقویت امکانات ورزشهای ساحلی موجود در مجموعه ورزشهای ساحلی مرحوم قایقران منطقه، نیز از دیگر بخش های پهنه ورزشی-تفریحی است.
در بخش میانی، گروه های سنی سالمندان و افرادی که خواهان دوری از شلوغی و هیاهوی این گونه فضاها بوده و برای استراحت و گذران زمان نیازمند محیطهای آرام با منظر زیبا به پهنه آبی خزر می باشند، مورد توجه طراحان این پروژه قرار گرفته است.
از ویژگی های این محدوده می توان به فضاهای سبز گسترده و مسیرهای حرکتی سیال و پیوسته و تأکید به گره های ورودی در کنار دسترسی راحت برای استفاده کنندگان اشاره کرد که در حال حاضر این پهنه از طرح های در دست اجرا می باشد.

گفتنی است اسکله مارینا، پیست دوچرخه سواری، زمینهای ورزشهایی همچون اسکیت، بدمینتون، فوتبال و والیبال ساحلی، سالن بدنسازی و میزهای پینگ پنگ، آکواریوم و پارک آبی، آمفی تئاتر رو باز، استخر، رستورانهای متعدد، مسیر پیاده روی در ساحل، سکوی دید و منظر دریا، زمین بازی کودکان، پردیس نمایشگاه و پارکینگ در کنار فضای سبز زیبا از مهمترین امکانات موجود و خدمات طراحی شده در این مجموعه تفریحی گردشگری بزرگ است که در آینده نزدیک تکمیل و مورد بهره برداری قرار می گیرد.

افتتاح استخر سرپوشیده

همچنین استخر سرپوشیده منطقه آزاد انزلی با ابعاد ۱۷ در ۴۰ متر در یک طبقه طراحی و احداث شده که شامل دو بخش استخر و فضای خدماتی می باشد.
ساحلی بودن و دید کامل سمت شمالی استخر به دریای خزر بهمراه قابلیت استفاده برای معلولین از جمله مهمترین ویژگی های نخستین استخر سرپوشیده ساحلی دریای خزر است که طی کمتر از یک سال با هزینه بالغ بر ۱۷ میلیارد ریال در مساحتی به ابعاد ۷۳۰ متر مربع احداث شده است.
بخش استخر شامل کاسه استخر به طول ۲۵ متر و عرض ۱۲ متر و عمق ۶۰ تا ۲۱۰ سانتی متر است.

 

Share