روستای بدون بیکار ،شوق و امید را به روستاییان بر می‌گرداند/ شغل فقط در کارخانه‎ای که دود از آن بیرون بیاید تعریف نمی شود+تصاویر

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، استاندار عصر امروز در بازدید از طرح روستای بدون بیکار و نمونه گردشگری در دهنه سر شیجان بخش خمام شهرستان رشت گفت: با اجرای طرح روستای بدون بیکار ،شوق و امید به روستاییان برمی گردد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، استاندار عصر امروز در بازدید از طرح  روستای بدون بیکار و نمونه گردشگری در دهنه سر شیجان بخش خمام شهرستان رشت گفت: با اجرای طرح روستای بدون بیکار ،شوق و امید به روستاییان برمی گردد.img_7004

 دکتر محمدعلی نجفی پس از بازدید از طرح های اشتغالزایی روستای دهنه سر شیجان بخش خمام شهرستان رشت در جمع مردم این روستا ایجاد اشتغال را جزء اولویت های اصلی دولت تدبیر و امید عنوان کرد و افزود: طرح های اشتغالزایی که تحت عنوان روستای بدون بیکار ماه گذشته در روستای اسطلخ جان رودبار با حمایت صندوق کارآفرینی امید و همکاری میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شکل گرفت گام مثبتی در مسیر توسعه اشتغال در روستاها است.

استاندار گیلان افزود: در این طرح مردم روستا با استقبال فراوان به تولید صنایع و محصولاتی که متولی عرضه آن خودشان هستند و با طبیعت منطقه نیز سازگار است اقدام می کنند.

 نجفی اظهار داشت: روستاییان ضمن ایجاد اشتغال، در رونق گردشگری حلال و جذب گردشگران داخلی و خارجی بسیار تأثیرگذار هستند.

وی خاطرنشان کرد: این طرح با توسعه ی اشتغال های پایدار در روستا در کنار حفظ محیط زیست  شوق و امید را برای مردم فراهم می کند.

استاندار طرح های در حال شکل گیری در روستای دهنه سر شیجان را نیز در همین راستا دانست و گفت: براساس اعلام مرکز آمار گیلان توفیقات خوبی در این بخش داشته است.

 نجفی با اشاره به اینکه گیلان با دارا بودن هنرمندان برجسته ، در بخش صنایع دستی سابقه طولانی مدت دارد گفت: پروژه های زیبایی در این روستا که آرامش و امید را به انسان منتقل می کند و درکنارش اشتغالزایی نیز دارد ایجاد شده است.

وی گفت: درصد روستانشینان کشور درحال حاضر ۳۰ درصد اما خوشبختانه در گیلان این شاخص ۴۰ درصد است که باید در جهت حفظ آن کوشا باشیم.

ر نجفی با بیان اینکه شغل فقط در کارخانه ای که دود از آن بیرون بیاید تعریف نمی شود افزود: زیبنده نیست که فقط نگرش ما در بخش اشتغال به کارخانه هایی که ۱۰۰ هکتار از زمین ها را در بخش صنعت اشغال و جلگه را تخریب کنند، باشد که البته برای ایجاد شغل در بین جوانان به آن نیز نیازمندیم.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه نرخ بیکاری گیلان از ۱۵٫۶ درصد سال ۹۲ به ۹٫۹ درصد در ۶ ماهه نخست سال ۹۵ تقلیل پیدا کرده است گفت: در حال حاضر از لحاظ بیکاری در رتبه ۲۳ تا ۲۴ کشوری و هفتمین استان شاغل کشور قرار داریم.

وی با بیان اینکه این دستاورد با همکاری بخش های مختلف دستگاه های اجرایی و سرمایه گذاران بخش خصوصی بدست آمده خاطرنشان کرد: این توفیقات به معنی رفع کامل مشکل بیکاری فارغ التحصیلان استان نیست.

استاندار گیلان اظهار داشت: باید زمینه لازم در جهت رونق اشتغال در بین جوانان بویژه بخش روستایی که از اهداف دولت یازدهم است را ایجاد کنیم.

نماینده عالی دولت در گیلان به درخواست های مردم این روستا درخصوص روکش آسفالت و تعریض جاده نیز اشاره و خاطرنشان کرد: ۵ روستای نمونه این منطقه انشاا… با تأمین اعتبار در سال ۹۶  روکش آسفالت خواهند شد.

در روستای دهنه سر شیجان خمام با حمایت صندوق کارآفرینی امید و میراث فرهنگی و دستگاه های مختلف در بخش های گردشگری طرح های اقامتگاه بوم گردی، تالاب گردی، سایت پرنده نگاری، صنایع دستی، رستوران و غذاهای محلی، سایت سوارکاری، سایت بازی تراپ و پینت بال، سایت اطلاعات گردشگری و در بخش کشاورزی پرورش مرغ بومی، استخر مصنوعی و پرورش ماهی و توسعه بانک نشاء برای ریشه کنی بیکاری در حال اجرا است.

Share