ما هیچ مشکلی با کوروش و تمدن او نداریم/ ایجاد تقابل بین دینداری و وطن‌دوستی، هم خلاف واقع است و هم بسیار خطرناک/حب الوطن من الإیمان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا علم الهدی نوشت: متاسفم که گاهی شاهد سخنان و نوشته‌جات و فیلم‌هایی هستم که ظاهرا برای دفاع از مذهب، کوروش و تمدن و منشور او را به چالش می‌کشند و مفاخر تاریخی یک ملت را مورد تحقیر قرار می‌دهند

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا اخیرا مراسم کوروش در شیراز برگزار شد که حواشی زیادی داشت.t5av_منتخب_۳

روزنامه آرمان نوشت: اما تمام ماجرا و انتقادات به برگزاری جشن کوروش و حواشی پیش‌آمده در آن محدود نشده است و برخی از پیوند دادن رابطه دینداری و کوروش دوستی انتقاد کردند که از جمله آنها حجت‌الاسلام سید صادق علم الهدی برادرزاده امام جمعه مشهد است.

حجت‌الاسلام صادق علم الهدی پیش از تحسین یا محکوم کردن موضوعات، به بررسی ابعاد آن می‌پردازد و با صراحت که ظاهرا ویژگی خانوادگی آنهاست و در بیان عموی او یعنی آیت‌ا… علم الهدی امام جمعه مشهد هم مشهود است، به بیان دیدگاه و البته انتقادات خود می‌پردازد. چند روزی است که برخی افراد به تقبیح برگزاری مراسم کوروش در فارس می‌پردازند که البته ناگفته نماند شعارها و رفتارها در آن مورد قبول نبود، اما حجت‌الاسلام علم‌الهدی نقدی از زاویه دیگر به برگزاری این مراسم دارد.

او نوشته است:«متاسفم که گاهی شاهد سخنان و نوشته‌جات و فیلم‌هایی هستم که ظاهرا برای دفاع از مذهب، کوروش و تمدن و منشور او را به چالش می‌کشند و مفاخر تاریخی یک ملت را مورد تحقیر قرار می‌دهند. ظاهرا برخی گمان می‌کنند ایجاد تردید و خدشه درباره فرهنگ و تاریخ و تمدن ایران باستان، به تقویت بنیان‌های مذهبی در جامعه خواهد انجامید، غافل از آنکه ایجاد تقابل بین دینداری و وطن‌دوستی، هم خلاف واقع است و هم می‌تواند برای دین بسیار خطرناک باشد؛ چرا که موجب می‌شود حس قوی عشق به میهن که بخش لاینفک فرهنگ هر ملتی است، به ابزاری قدرتمند در دست مخالفان دین برای تحریک احساسات ضد دینی تبدیل شود.

واقعیتش این است که ما هیچ مشکلی با کوروش و تمدن او نداریم… اساسا چه منافاتی بین عرق دینی و عرق ملی می‌تواند باشد وقتی می‌بینم احادیثی از قبیل «حب الوطن من الإیمان» یا «من إیمان الرجل حبه لقومه‏» (سفینه البحار، ج۸، ص۵۲۵) در کتب دینی ما نقل شده و مورد انکار علمای ما واقع نشده است؟ البته ما تمام گفته‌ها و کرده‌های مدعیان وطن‌دوستی را تایید نمی‌کنیم که دیر زمانی است افراط و تفریط بلای جان این جامعه آفت‌زده شده است، لیک در عین حال، نباید بی‌جهت حربه به دست دشمنان و مغرضان داد.»

گفتنی است سیّدمحمّدصادق علم الهدی در آخرین دوره مجلس خبرگان از حوزه انتخابیه گیلان کاندیدا شده بود و ۱۹۴۶۷۹ رأی نیز کسب کرد.

tel final1

Share