شریعتمداری: حاج حسن شایانفر، نام‌آوری گمنام بود

مدیر مسئول روزنامه کیهان با بیان اینکه حاج حسن شایانفر ما، نام‌آوری گمنام بود، گفت: او مصداق مردانی بود که خدای مهربان آنان را با صفت «رجال لا تلهیهم تجاره و لا بیع عن ذکرالله» ستوده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از فارس، حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان، با اشاره به درگذشت حاج حسن شایان‌فر مدیر پژوهش‌های کیهان اظهار داشت: حاج حسن شایانفر ما، نام‌آوری گمنام بود، او مصداق مردانی بود که خدای مهربان آنان را با صفت «رجال لا تلهیهم تجاره و لا بیع عن ذکرالله» ستوده است.۵۴۵۲۴۹۳_۸۰۹

وی افزود:‌ قبل از آمدنم به کیهان در سپاه با هم بودیم و در همان حال همکاری‌های مشترک دیگری داشتیم. ایشان با درخواست اینجانب از نخستین روز حضورم در کیهان مسئولیت مشاور فرهنگی و مدیریت دفتر پژوهش‌های موسسه را برعهده گرفت ضمن آنکه عضو شورای سردبیری روزنامه هم بود.

شریعتمداری با اشاره به اینکه مجموعه مستند و ۶۰ جلدی کتاب‌های «نیمه پنهان» فقط بخشی از تلاش بی‌وقفه و خستگی ناپذیر ایشان است، گفت: آثار وی بارها تجدید چاپ شده و یکی از معتبرترین منابع مورد مراجه پژوهشگران است.

مدیر مسئول روزنامه کیهان با تاکید بر اینکه سینه مرحوم حاج حسن ما گنجینه اسرار بود و گفتنی‌های ناشنیده‌ای داشت که در هنگامه تهاجم فرهنگی و جنگ نرم سره را از ناسره جدا می‌کرد، خاطرنشان کرد: با جرات می‌گویم که در اشراف و احاطه به عرصه فرهنگی کشور و شناخت عناصر فعال در این عرصه نه فقط کم‌نظیر که بی‌نظیر بود و همتائی نداشت.

وی اضافه کرد: حاج حسن دانسته‌هایش را فقط هنگامی بیرون می‌ریخت که یکی از ارزش‌های انقلاب را مورد هجوم می‌دید و یا تاریخ فرهنگی و سیاسی را در خطر تحریف احساس می‌کرد. به عنوان مثال وقتی سلطنت‌طلب‌ها به بهانه تاریخ‌نگاری در پی تطهیر رژیم خون‌ریز و غارتگر پهلوی بر آمده بودند چند جلد از کتاب‌های نیمه پنهان را به افشای مستند جنایات پهلوی اختصاص داد و یا افشای چهره منحوس فراماسون‌ها، حزب صیهونیستی بهائیت و هویت واقعیت مستند و پشت پرده دیگر جریاناتی که در مقابل اسلام و انقلاب ایستاده بودند.

شریعتمداری با بیان اینکه مرحوم شایان فر به شدت مبادی آداب شرع مقدس و تقوایش مثال زدنی بود، یادآور شد: ایشان زندگی به غایت ساده‌ای داشت و از مال و منال دنیا اندوخته‌ای نداشت.

مدیر مسئول روزنامه کیهان درگذشت حاج حسن شایانفر را ضایعه‌ای سنگین عنوان و تصریح کرد: ایشان در اواخر سال ۸۹ به بیماری سختی مبتلا شده بود که درمانشان چند ماهی به درازا کشید و پس از آن بازهم به فعالیت خود ادامه داد و خانه‌نشینی را برنتافت و چند هفته قبل با عود بیماری سخت کبدی بستری شد و یک هفته‌ای بود که با بهبودی نسبی به خانه بازگشته و دوران نقاهت را سپری می‌کرد که شامگاه روز جمعه ۲۸ مرداد دار فانی را وداع کرد.

شریعتمداری در پایان تصریح کرد: شاید این نکته نیز گفتنی باشد حاج حسن ما در حالی که شرایط جسمانی‌اش نشان از بهبودی ایشان داشت، از رفتن خود خبر داد و در مقابل حیرت ما به اربعین حسینی علیه‌السلام نیز اشاره کرد!

Share