رشد ۶۷ درصدی تخلیه کالا در بنادر گیلان/ تنها بنادر گیلان دارای رشد تخلیه و بارگیری هستند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان گفت: طی هشت ماه نخست امسال، بنادر استان گیلان در مقایسه با سایر بنادر کشور در شمال و جنوب دارای بیشترین میزان نرخ رشد بوده اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان گفت: طی هشت ماه نخست امسال، بنادر استان گیلان در مقایسه با سایر بنادر کشور در شمال و جنوب دارای بیشترین میزان نرخ رشد بوده اند.cheraghi2016-09-26_14-02-40
حسین چراغی در گفتگو با خبرنگار مانا اظهار داشت: بنادر گیلان کماکان روند روبه رشد خود را در زمینه تخلیه و بارگیری کالا طی می کنند.
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان ادامه داد: طی هشت ماه نخست امسال، بنادر استان گیلان در مقایسه با سایر بنادر کشور در شمال و جنوب دارای بیشترین میزان نرخ رشد بوده اند و بیشترین سهم را از تجارت دریای خزر به خود اختصاص داده اند.
وی خاطرنشان ساخت: بر اساس آخرین آمار اخذ شده طی هشت ماه نخست امسال میزان تخلیه کالا در بنادر گیلان با رشد ۶۷ درصدی و میزان بارگیری با رشد ۱۰ درصدی همراه بوده است.
وی یادآور شد: بر این اساس میزان تخلیه و بارگیری کالا در بنادر گیلان طی هشت ماهه نخست سال با ۴۵ درصد رشد همراه بوده است.
چراغی گفت: این در شرایطی است که سایر بنادر شمالی خزر در تخلیه و بارگیری کالا با رشد منفی همراه هستند و تنها بنادر گیلان هم اکنون دارای رشد تخلیه و بارگیری را شاهد هستند که این امر برای بنادر گیلان افتخار بزرگی محسوب می شود.
این مقام مسئول در استان گیلان، هماهنگی با سازمان های اثر گذار در زمینه حمل و نقل در راستای کاهش قیمت تمام شده تخلیه و بارگیری و تسهیل تجارت از طریق بنادر گیلان جهت سرعت دهی جریان کالا در بندر انزلی را مهمترین عوامل موفقیت بنادر گیلان در رشد تخلیه و بارگیری عنوان کرد.
وی اذعان داشت: همچنین سازمان های موازی با اداره بنادر و دریانوردی گیلان از جمله منطقه آزاد انزلی، گمرک، پایانه ها و .. همکاری لازم را جهت سرعت دهی به جریان کالا در بندر انزلی را داشتند تا نهایتاً بتوانیم طی هشت ماهه نخست سال با رشد ۴۵ درصدی همراه باشیم.
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان گفت: امیدواریم با تداوم روند رشد در بنادر گیلان، بتوانیم جایگاه نخست در میان بنادر شمال را که پس از چهار سال به خود اختصاص داده ایم، همچنان حفظ کنیم و با سرعت بیشتری پله های ترقی را در بنادر گیلان سپری کنیم.
به گفته وی، عمده کالاهایی که از طریق بنادر گیلان به کشور وارد می شود به طور عمده شامل آهن آلات، چوب، تخته، گروه غلات به طور عمده جو و ذرت، مواد سوختی و روغن خوراکی است که این کالا ها از کشورهای حاشیه دریای خزر به کشور وارد می شوند.
چراغی خاطرنشان ساخت: همچنین عمده کالاهای صادر شده از بنادر گیلان شامل مواد غذایی، مواد پتروشیمی و مواد اولیه ساختمانی است که این کالاها نیز به کشورهای حاشیه دریای خزر صادر شده و ارزآوری برای کشور به همراه خواهد داشت.
این مقام مسئول در استان گیلان در ادامه گفته های خود در خصوص وضعیت تخلیه و بارگیری در بندر آستارا گفت: هم اکنون طی هشت ماهه نخست سال شاهد رشد دو درصدی در میزان تخلیه و بارگیری در این بندر مهم شمالی کشور هستیم.
مدیرکل بنادر دریانوردی استان گیلان گفت: با افتتاح یک پست اسکله جدید در این بندر، ظرفیت تخلیه و بارگیری بندر آستارا از ۵۰۰ تن در سال به یک میلیون تن افزایش یافت که این امر تاثیر بسزایی در رشد فعالیت های بندری آستارا داشته است.
وی تاکید کرد: امیدواریم با ادامه طرح های توسعه ای در بندر آستارا در آینده ای نه چندان دور شاهد افزایش روند رشد تخلیه و بارگیری در این بندر باشیم.

Share