در حوزه اقتصاد کلان و سیاست خارجی با معضلات شبه بحرانی مواجه بودیم/بعد از برجام ملت ایران انتخاب آزاد دارند/می توانیم بهترین تجهیزات پزشکی را با بهترین کیفیت خریداری کنیم/تورم زیر ۸ درصد رسیده است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، رئیس جمهور با بیان اینکه هیچ دولتی بعد از جنگ تحمیلی نبوده که در آغاز دولت کشور با تورم بیش از ۲۳ درصد روبرو باشد، گفت: این در حالی بود که در آغاز این دولت، کشور با تورم ۴۰ درصد روبرو شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از خانه ملت، حسن روحانی در جلسه علنی امروز (سه شنبه، ۱۱ آبان ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی صلاحیت سه وزیر پیشنهادی دولت برای اخذ رأی اعتماد جهت تصدی وزارتخانه های آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی و ورزش و جوانان با بیان اینکه این نخستین دیدار در خانه ملت در حضور نمایندگان مجلس دهم است، گفت: تا کنون شاهد همکاری خوبی در مجلس دهم بین دولت و مجلس در طرح و لوایح و نسبت به حضور وزرای محترم در مجلس شورای اسلامی بودیم.۲۰۱۶۰۱۱۰۹۲۹۲۸۳۰۷۵۲_orig

رئیس جمهور همچنین با اشاره به اینکه تردیدی ندارم هماهنگی و همفکری بیشتر به نفع مردم و خواست ملت بزرگوار ایران است، تصریح کرد: دولت یازدهم در آغاز کار خود با مشکلات بزرگی روبرو بود که شاید بتوان نام آن را بحران گذاشت؛ هیچ دولتی بعد از جنگ تحمیلی نبوده که در آغاز دولت کشور با تورم بیش از ۲۳  درصد روبرو باشد در حالی که در آغاز این دولت، کشور با تورم ۴۰ درصد روبرو شد همچنین هیچ دولتی بعد از جنگ تحمیلی نبوده که در آغاز کار کشور با رشد منفی روبرو باشد در حالی که دولت یازدهم در شرایطی کار خود را آغاز کرد که با ۸ فصل رشد منفی روبرو بود.

در حوزه اقتصاد کلان و سیاست خارجی با معضلات شبه بحرانی مواجه بودیم

وی افزود: هیچ دولتی نبوده شروع کارش با عدم اشتغال خالص چند سال مداوم روبرو باشد، اشتغال خالصی که تقریبا در طول چند سال نزدیک صفر بوده و هیچ دولتی نبوده که در آغاز کار بعد از انقلاب اسلامی با تحریم های شدید سازمان ملل متحد و قطعنامه های شورای امنیت تحت ذیل ۷ مواجه باشد و دولت یازدهم با این مشکلات مواجه بود.

روحانی در ادامه با بیان اینکه اگر بگویم در آغاز کار دولت در بخش سیاست خارجی و اقتصاد به خصوص اقتصاد کلان با معضلاتی شبه بحران مواجه بودیم، سخنی به اغراق و مبالغه نگفته ایم، یادآور شد: به همین دلیل دولت ناچار بود در اولین قدم های فعالیت های خود به بحث سیاست خارجی و اقتصادی بیش از بخش های دیگر توجه کند ضمن اینکه دولت معتقد بود که زیربنایی ترین مسأله، مسأله فرهنگ است اما به دلیل شرایط خاص آغاز این دولت توجه ها و اهتمام ها برای آن بود که از معضل پیچیده اقتصادی و سیاست خارجی بتوانیم عبور کنیم.

رئیس قوه مجریه کشورمان ادامه داد: ملت بزرگ ایران با حضور در انتخابات سال ۹۲ که با صدای بلند مسیر و راه اعتدال را برگزید و این فریاد را یک بار دیگر در اسفند سال ۹۴ تکرار کرد، مسیر و راه را به همه ما نشان داد که چگونه باید مسائل و معضلات ملی و آنچه خواست و نیاز مردم است با چه شیوه ای به حل و فصل برسانیم

تورم زیر ۸ درصد رسیده است

وی تصریح کرد: دولت در زمینه اقتصاد کلان قدم های روشنی برداشته است. آمار، ارقام و شاخص ها به خوبی گواه این مطلب است. ما از تورم بالای ۴۰ درصد به تورم یک رقمی و زیر ۸ درصد رسیده ایم. ما از رشد منفی اقتصادی منهای ۶.۸ به رشد اقتصادی ۴.۴ ( در سه ماهه اول در سال ۹۵) رسیده ایم و تا پایان سال، هدفگذاری دولت رشد ۵ درصد در سال ۹۵ است.

رئیس جمهور گفت: ما در مسئله اشتغال گرچه عقب هستیم و ورود نسل جوان ما به بازار کار و نیروی فعال کار در بهار امسال کم سابقه بوده، بیش از ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر با عنوان نیروی فعال وارد بازار کار شدند، و اگرچه دولت در شرایط فعلی اقتصادی، توان ایجاد اشتغال بالای یک میلیون ایجاد شغل و کار خالص در سال را ندارد، اما طبق مرکز آمار اشتغال خالص دولت بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته بیش از ۷۰۰ هزار نفر بوده است.

روحانی ادامه داد: این رقم گرچه رقم بسیار قابل ملاحظه ای نسبت به گذشته است، اما تا رسیدن به نقطه مطلوب یعنی یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر حداقل ۵۰۰ هزار نفر منفی است و این بدان معناست که ما در زمینه اشتغال به عنوان موضوع اول در کشور باید اهتمام بیشتری به خرج دهیم. همه تلاش دولت در ۶ ماهه دوم امسال ایجاد اشتغال بیشتر از طریق ایجاد تحرک لازم در بنگاه های کوچک و متوسط است بانک ها و ستاد اقتصاد مقاومتی همین مسیر و همین راه را دنبال کرده و می کنند.

امید اقتصادی در کشور افزایش یافته است

وی افزود: گرچه ما امروز به شکوفایی اقتصادی نرسیده ایم ، گرچه امروز ما تا رشد ۸ درصدی فاصله داریم، اما شاخص ها و آمارو ارقام به ما می گوید مسیری که انتخاب کرده ایم، مسیر صحیح و درستی است. در اقتصاد هدف ما ایجاد آرامش، اعتماد و امید به آینده بود. آمارهای بانک مرکزی نسبت به امید به آینده در اقتصاد به ما می گوید در یک سال اخیر امید مردم به آینده اقتصاد کشور بیشتر شده است و این بدان معناست که مسیر درست انتخاب شده است.

رئیس دولت یازدهم در ادامه تصریح کرد: رشد اقتصادی سه ماهه به ما می گوید مسیر اقتصاد کلان و شاخص های اقتصاد کلان درست است و شرایط روابط خارجی ما در دنیا می گوید مسیر انتخابی تعامل سازنده با جهان که جزو سیاست های کلی نظام است، مسیر صحیح و درستی است که برگزیده شده و انتخاب شده است. امروز افتخار می کنیم به اقدام ملی ملت ایران به رهنمودهای مقام معظم رهبری و به دستیابی ایران به حقوق حقه خود در برابر قدرت های مستکبر جهانی که بالاترین دستاورد آن گسترش انتخاب آزاد برای ملت ایران است.

بعد از برجام ملت ایران انتخاب آزاد دارند

وی ادامه داد: در این که چقدر نفت بفروشیم امروز انتخاب آزاد داریم. آنهایی که آمده بودند و دیوار دور ما کشیدند تحت عنوان اینکه ایران بیش از یک میلیون بشکه نفت نمی تواند بفروشد، امروز ملت ایران دارای انتخاب آزاد است که یک میلیون یا دو میلیون یا بیشتر است که بحمدلله صادرات نفت خام در ماه اخیر از ۲ میلیون بشکه هم فراتر رفته است.

روحانی تاکید کرد: اینکه ایران به چه کسی نفت بفروشد، آسیا، اروپا، آفریقا یا آمریکا یا هر کجای دنیا این در اختیار ملت ایران است. نمی توانند به ما بگویند فقط به این چند کشور حق فروش نفت دارید. اینکه نفت ما را با چه ارزی بفروشیم این انتخاب آزاد ملت ایران است، نه اینکه نفت را باید به این کشور بفروشیم، نمی توانند به ما بگویند ۴۵ درصد با پول ملی آن کشور باشد، ۵۵ درصد باید به پول ملی فلان کشور باشد، در فلان حساب محصور باشد و تازه مردم ایران نسبت به پول ذخیره خود در کشورهای مختلف حق انتخاب نداشته باشند.

می توانیم بهترین تجهیزات پزشکی را با بهترین کیفیت خریداری کنیم

رئیس جمهور گفت: آنها که سوال می کنند برجام چه کرده، بدانند برجام راه انتخابی ملت ایران را برای تعامل با جهان برای صادرات، برای واردات، برای انتخاب نوع مشتری، برای انتخاب نوع کالا فراهم کرد.ملت ایران دارای انتخاب آزاد شده است. ما خودمان با اقتدار و استقلال کالا را از هر کشوری انتخاب می کنیم، حتی در کالای پزشکی و دارو هم آزاد نبودیم. باید از کشور خاص با قیمت خاص با هر کیفیتی دارو وارد می کردیم و امروز بهترین دارو، بهترین کیفیت، بهترین تجهیزات پزشکی به انتخاب خودمان خریداری می کنیم. امروز دیگر رقابت در جهان برای تحریم بیشتر علیه ملت ایران وجود ندارد. امروز جهان به این نکته واقف شده است که باید با زبان تکریم و احترام با ملت ایران سخن بگوید.

جهان به گفتگو با زبان تکریم با ملت ایران واقف شده است

روحانی در ادامه با بیان اینکه امروز بهترین دارو با بهترین کیفیت و بهترین تجهیزات پزشکی با انتخاب ماست، گفت: امروز رقابت در جهان برای تحریم بیشتر علیه ملت ایران وجود ندارد، امروز جهان به این نکته واقف شده که باید با زبان تکریم و احترام با ملت ایران سخن بگوید و دیگر مجبور نیستیم کشتی هایی که کالاها و کانتینرهای ما را حمل می کنند به بنادر کشورهای دیگر پهلو بگیرند و ما با لنج کالا را به بنادر ایران با پول اضافه از جیب ملت ایران منتقل کنیم.

رئیس جمهور ادامه داد: امروز در شرایطی هستیم که آنهایی که از ایران هراسی سخن می گفتند زبانشان به لکنت افتاده و شنوندگان آنها هروز کمتر می شود و به جای اینکه افکار عمومی در برابر حرف غلط آنها سر تسلیم فرود بیاورد در برابر آنها لبخند تمسخر می زند.

وی افزود: آنچه برای ما به عنوان بار اصلی که ملت ایران بر دوش دولت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و سایر قوا گذاشته بود، اهمیت داشت عبور از بحران ها و شبه بحران ها و ایجاد شرایط مناسب برای روابط خارجی با دنیا و مسیر درست برای حرکت اقتصادی برای داخل یعنی آرامش در اقتصاد، گشایش در سیاست خارجی بود.

هر روزه شاهد گشایش نوینی در روابط با بانک های جهان و فناوری هسته‌ای هستیم

روحانی در ادامه با اشاره به اینکه هر روز که می گذرد گشایش نویی را مشاهده می کنیم، بیان کرد: حتی در برابر بدعهدی برخی کشورها که همواره در طول تاریخ بدعهد بودند، قدم به قدم آنها را مجبور خواهیم کرد که به تعهدات خود عمل کنند و هرروز که می گذرد حتی در مسائلی که همه مشکلات آن به صورت صد در صد مثل روابط بانک ها حل نشده، باز هم گشایش نویی در روابط ما با بانک های جهان به وجود می آید و حتی در زمینه فناوری هسته ای هر روزه با گشایش نویی مواجه می شویم.

رئیس جمهور تصریح کرد: اگر نمی توانستیم روزی یک گرم کیک زرد وارد کنیم امروز صد تن صد تن وارد می کنیم و اگر روزی می گفتند محصول نطنز غیرقانونی بوده و باید منهدم شود و حتی پیچ و مهره آن مکان هم باز شود، امروز محصول نطنز را آزادانه و با افتخار صادر می کنیم و اگر روزی می گفتند آب سنگین بر خلاف مقررات بین المللی است، امروز این محصول را با دریافت پول نقد به آمریکا و روسیه می فروشیم.

وظیفه دولت در قدم اول بازگشایی گره‌های اصلی اقتصاد بود

وی افزود: آیا این همه کاری که ملت بزرگ ایران، رهبری مقام معظم رهبری، تلاش دیپلمات ها و از جمله حمایت مجلس شورای اسلامی برای باز کردن تضییعات غلط که علیه ملت ایران ایجاد شده بود، افتخار ملی نیست؟ لذا با این مقدمه وارد بحث می شوم.

روحانی همچنین با بیان اینکه دولت موظف بود در قدم اول گره های اصلی اقتصاد را باز کند، گفت: امروز شما تسهیلاتی که سیستم بانکی ما به بنگاه های اقتصادی در ۶ ماهه اول داده با ۶ ماهه سال گذشته مقایسه کنید و اینکه می بینید ۴۰ تا ۴۵ درصد ارقام تسهیلات ما افزایش یافته به این معناست که در مسیر رونق اقتصادی حرکت می کنیم و اگر می بینید برای نخستین بار در سال گذشته صادرات غیرنفتی ما بر واردات ما پیشی گرفت به معنای حرکت در مسیر رونق اقتصادی است.

افزایش صادرات غیرنفتی نسبت به واردات در ماه‌های نخست سال

وی ادامه داد: در ماه های اولیه امسال نیز این چنین بود و صادرات غیرنفتی ما بر واردات پیشی گرفته است و اینکه بار اصلی بودجه به جای اینکه بر دوش نفت باشد بر دوش درآمدهای غیرنفتی است به این معناست که مسیر بودجه ریزی کشور ما مسیر صحیح و درستی را برگزیده و انتخاب کرده است.

روحانی همچنین تصریح کرد: امروز در روابط خارجی با جهان در شرایط مناسب تری نسبت به سال های گذشته قرار گرفته ایم، اسرائیل امروز از توسعه روابط خارجی ما عصبانی است و عصبانیت کشورهای کم هوشی چون عربستان افزوده می شود به این معناست که راه و مسیر ما درست انتخاب شده است.

تثبیت کابینه و مدیریت قاعده ما است

رئیس قوه مجریه کشورمان در ادامه با تأکید بر اینکه اساس کار این دولت بر مبنای ترمیم مداوم کابینه شکل نگرفته است، اظهار کرد: دولتی نبودیم که هر از چندگاه چند وزیر را برای ترمیم کابینه برداریم و افراد جدیدی را به مجلس معرفی کنیم، مدتی بود که تثبیت کابینه استثنا شده بود و امروز تثبیت کابینه و مدیریت قاعده ماست اما در عین حال اگر جایی لازم ببینیم که ترمیم کابینه سرعت حرکت دولت را اضافه می کند و نه آنکه جهت دولت را تغییر دهد چرا که جهت انتخابی دولت و هدف آن پیمانی است که تا آخر پای آن خواهد بود.

وی در ادامه با یادآوری این مطلب که دولت از فشار، نقد غیرمنصفانه و تخریب هراسی ندارد، بیان داشت: آنچه برای دولت مهم است رضای خدا و خشنودی مردم و پیشرفت و اقتدار ملت است و اینکه برخی از اقتدار ملی خوشحال نمی شوند باید در ذهن و گذشته و افکار خود دقت بیشتری کنند و علت آن را دریابند؛ ایرانی اقتدار ایران را می خواهد.

آمار شورای اجتماعی کشور حاکی از کاهش چند درصدی میزان اعتیاد و طلاق است

روحانی یادآور شد: شب گذشته مقام معظم رهبری در جلسه مهم مقابله با آسیب های اجتماعی این جمله را فرمود که برای مبارزه با آسیب های اجتماعی حتی آنهایی که به دین و اسلام اعتقادی ندارند اگر ایران را قبول دارند باید با همه توان وارد میدان شوند؛ همچنین فرمودند حتی اگر کسی در عشقش به ایران تردیدی باشد و در وجدان سالم او تردید نباشد باید با همه توان برای مقابله با آسیب های اجتماعی آماده شود و تحرک داشته باشد؛ مگر می شود در جامعه ای زندگی کنیم که اعتیاد آن رو به افزایش باشد و ما راحت بخوابیم.

رئیس جمهور ادامه داد: البته آمار دیشب شورای اجتماعی کشور این بود که به شکر خدا در ۶ ماهه گذشته ولو کم این آمار کاهش در بخش اعتیاد و طلاق کاهش پیدا کرده  که همان کاهش چند درصدی هم امیدوار کننده است که نشان می دهد راهی که شورای اجتماعی کشور برگزیده و سازمان جدید امور اجتماعی کشور که تأسیس شده و راه خود را آغاز کرده درست بوده و در این مسیر می تواند گام های بلندی را بردارد.

اگر مدیر تازه نفسی نیاز باشد برای خدمت به مردم رئیس جمهور در این زمینه تردیدی به خود راه نمی‌دهد

رئیس جمهور اظهار داشت: ما امروز اگر احساس کنیم در مسیر و راه درستی که انتخاب کرده‌ایم در شیوه‌ها نیاز به شیوه نو داریم، در تحرکمان نیاز به سرعت بیشتر داریم گرچه در اهداف نیاز به تداوم داریم تردید نمی‌کنیم ولو اینکه از دوران دولت یازدهم یک ماه باقی مانده باشد. بعضی می‌گویند ۱۰ ماه چرا ترمیم کابینه، اگر ضرورتی اقتضا کند، اگر نشاط بیشتری نیاز باشد، اگر مدیر تازه نفسی نیاز باشد برای خدمت به مردم رئیس جمهور در این زمینه تردیدی به خود راه نمی‌دهد. اصل ما ادامه خدمت با نشاط نسبت به مردم است ما یک روز هم نمی‌توانیم خدماتمان را تعطیل کنیم.

روحانی با بیان اینکه آیا ما می‌توانیم یک ساعت خدمات بهداشتی را تعطیل کنیم، ما یک ساعت می‌توانیم خدمات آب و برق را تعطیل کنیم،  ما یک ساعت می توانیم خدمات مربوط به انرژی و سوخت را تعطیل کنیم، ما یک روز می‌توانیم آموزش و پرورش را تعطیل کنیم، ما یک روز می‌توانیم حمل و نقل را تعطیل کنیم، ما یک روز می‌توانیم بانک‌ها و بیمه ها را ببندیم، گفت:  دولت در مسیر خدمات، فعالیتش تعطیل بردار نیست و امروز سه وزیر پیشنهادی که نمایندگان ان‌شاءالله رأی اعتماد خواهند داد هر سه وزیر فرهنگی و امور اجتماعی هستند.

تشریح اهمیت سه وزارتخانه ورزش و جوانان، فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش در نگاه رهبری

رئیس قوه مجریه ادامه داد: برخی از آن‌ها نقش بسیار بنیادی در این زمینه دارند. در جلسه دیشب، مقام معظم رهبری در زمینه آسیب‌های اجتماعی راجب به این سه وزارتخانه که می‌خواهیم مدیران جدید را با کمک هم برگزینیم جزء دستگاه‌هایی بودند که رهبری از آن‌ها نام بردند.

روحانی گفت: این سه دستگاه آموزش و پرورش، ورزش و جوانان و فرهنگ و ارشاد اسلامی وزارتخانه‌هایی هستند که باید بار مسئولیت هدایت فرزندان ما و ایجاد عدالت در جامعه را به آن‌ها بسپاریم.

وی افزود: بزرگ‌ترین دستگاهی که فرصت برابر برای همه ایجاد می‌کند آموزش و پرورش است، این وزارتخانه همه نوجوان‌ها را پای یک کلاس می‌نشاند و معلمین با دلسوزی واحد در برابر دانش‌ آموزان به تعلیم و تربیت آن‌ها مشغول می‌شوند. این آموزش و پرورش است که در زمینه عدالت اجتماعی و فرهنگی اولین قدم را برای پیشرفت نوجوانی که در روستایی کوچک زندگی می‌کند، برمی‌دارد. مسئولینی که از روستاها به پا خواسته‌اند و مسئولیت‌هایی را برعهده گرفته‌اند از روستاها به پا خواستند و اولین نهادی که به آن‌ها کمک کرده آموزش و پرورش بوده است.

رئیس جمهور بیان کرد: دستگاهی که می‌تواند به جامعه نشاط بدهد و جوانان از لحاظ جسمی و روحی تقویت شوند ورزش و جوانان است. آمار وزیر بهداشت در مورد مسائل پیرامون افسردگی، نگران کننده بود. قبل از وزارت بهداشت، وزارت ورزش باید جوانان ما را به آینده امیدوار کند. چرا اعتیاد در کشور ما وجود دارد، چون برخی از رسانه‌ها پمپاژ ناامیدی در نسل جوان می‌کنند.

وی افزود: ما را چه شده است که در شرایطی که همه کشورها دچار بحران شده‌اند حتی کشوری مانند عربستان از ذخایر قبلی خود استفاده می‌کند، تنها ایران است که در شرایط اقتصادی قیمت نفت، تورم خود را کاهش داده، رشد اقتصادی را افزایش داده و اشتغال داشته است. همچنین از ذخیره استفاده نکرده بلکه ۳۰ هزار میلیارد را نیز به ذخیره اضافه کرده است.

رئیس قوه مجریه گفت: عده‌ای انقلاب نما مسائل را درک نمی‌کنند. همه نهادهای دنیا اعتقاد دارند ایران امن‌ترین نقطه برای سرمایه‌گذاری است، ایران کشوری است که جاذبه‌ای بهتر از دیگر کشورها برای جذب سرمایه خارجی دارد. گاهی حرف‌های ناپسند هم زده می‌شود اگر افکار و زبانمان را واحد کنیم جاذبه بیشتر می‌شود. اگر به گونه‌ای حرف بزنیم که امید جوانان را افزایش بدهیم بهتر است. جوانی که امیدوار به آینده کشور باشد به سمت مواد مخدر، الکل یا فساد می‌رود؟ امکان پذیر نیست.

روحانی ادامه داد: ما باید امید و نشاط به جامعه بدهیم، وزارت ورزش و جوانان می‌تواند نشاط و امید را به جامعه تزریق کند. خواست من از آقای سلطانی‌فر برای وزارت ورزش و جوانان این بود که ورزش همگانی و قهرمانی بسیار مهم است ولی از این دو مهم‌تر، مسئله جوانان کشور است متاسفانه این‌ها را مخلوط کرده‌ایم، ورزش عمومی و حرفه‌ای بسیار مهم است و برای جسم و جان مفید است. مسئله جوانان بسیار اهمیت دارد.

وی افزود: در این زمینه مدتی است که فکر می‌کنیم و بعدا هم در این زمینه با نمایندگان مشورت خواهیم کرد. باید جوانان نسبت به آینده امیدوار باشند و با نشاط بیشتر در صحنه اجتماعی و سیاسی شرکت کنند. جوانان باید در سایه ورزش نشاط یابند. در زمینه فرهنگی نشاط خوبی پیدا کنند و در سایه تشکل‌های مختلف روحیه اجتماعی پیدا کنند.

tel final1

Share