برجام استشمام یک هوای تازه بود/ بازگشت به شرایط قبل از تحریم‌ها تعجب جهانی را برانگیخت/ اشتغال جوانان بزرگ‌ترین معضل پیش روی ماست/بار اصلی‌ برجام بر دوش وزارت خارجه بود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، روحانی با اشاره به اینکه برجام یعنی فضا و تنفس جدید، یعنی هوای آزاد آمده که باید از این فضا به خوبی استفاده کرد، ادامه داد: درها باز شده که ما کار و فعالیت کنیم، این فضای تازه برای تحرک و تسریع در برداشتن گام‌ها است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از فارس، حجت‌الاسلام حسن روحانی ظهر امروز در آیین بهره‌برداری از طرح‌های توسعه میادین نفتی غرب کارون با بیان اینکه خوشحالم که خداوند امروز این توفیق را به من و هیأت همراه داد که بار دیگر خدمت مردم غیور خوزستان برسیم، اظهار کرد: افتتاح طرح آبرسانی به اهواز و دشت آزادگان و همچنین فعالیتی که امروز در راه‌آهن اهواز آغاز شد، برای الکترونیکی کردن مسیر ریلی از تهران تا بندر امام است که ۷۶ ایستگاه تحت این پروژه قرار می‌گیرد.rohani76707

رئیس جمهور کشورمان افزود: همچنین بازسازی خط و دوخطه کردن مسیر اهواز به بندر امام و دزفول از جمله پروژه‌هایی است که همه آن‌ها برای سرعت و ایمنی قطارهاست که بار ترافیک روی ریل بیافتد و مردم از امنیت و سلامت بیشتر زیست محیطی بهره‌مند شوند.

روحانی در ادامه با بیان اینکه خوزستان، منطقه آشنایی برای من است، این منطقه یادآور روزها و شب‌های ایستادگی و مقاومت و دلاوری، ایثار و فداکاری جوانان بسیج، ارتش، سپاه و همه مردم است، خاطرنشان کرد: همه این زمین‌هایی که ما در آن برای آبادانی کشور تلاش می‌کنیم از یادآوران و یاران گرفته تا آزادگان مناطق ایستادگی و مقاومت بوده و روزهای دلاوری رزمندگان ما را همه شاهد بودند، این سرزمین، سرزمین مقدسی است، سرزمین شرف و عزت است و درود می‌فرستیم به همه شهیدان و جانبازان و آزادگان و خانواده‌های آنها.

رئیس جمهور کشورمان یادآور شد: امروز در محضر شما هستیم تا از صنعت نفت و کارکنان و کارگران و همه آنهایی که برای آبادانی کشور و عزت کشور تلاش می‌کنند تقدیر کنیم.

روحانی در ادامه به برجام و تلاش‌هایی که برای تحقق آن شد اشاره کرد و افزود: برجام بار اصلی‌اش بر دوش وزارت خارجه بود و یک بخشی نیز بر دوش سازمان انرژی اتمی و شورای عالی امنیت ملی و در اواخر نیز شورای نگهبان به خوبی وارد این مقوله شد.

وی با بیان اینکه رهبر انقلاب نیز به خوبی رهبری و هدایت کردند و از طرفی نیز ملت بزرگ ایران نیز سهم بسزایی در این مقوله داشتند، تصریح کرد: بعد از آن دستگاه‌های دیگر از جمله وزارت نفت و کارکنان آن با سهمی بزرگ کار را برعهده گرفتند.

روحانی با اشاره به اینکه برجام یعنی فضا و تنفس جدید، یعنی هوای آزاد آمده که باید از این فضا به خوبی استفاده کرد، ادامه داد: درها باز شده که ما کار و فعالیت کنیم، این فضای تازه برای تحرک و تسریع در برداشتن گام‌ها است، وزارت نفت به خوبی از این فضا استفاده کرده، و همانگونه که جهان متعجب شده که چگونه توانستیم از فضا استفاده کنیم اعجاب بعدی از عملکرد وزارت نفت در فضای پس از برجام بود.

رئیس جمهور افزود: بسیاری عقیده داشتند در کوتاه مدت به فضای قبل تحریم‌ها نخواهیم رسید، اما کارکنان وزارت نفت این مهم را عملی کردند و شرایط را به دوران پیش از تحریم‌ها برگرداندند، مردم نیز دیدند که از فضای پس از برجام وزارت نفت بهترین استفاده را کرد.

روحانی با بیان اینکه در دنیای امروز باید از علم استفاده کنیم و برای توسعه نیازمند استفاده از علم و سرمایه علمی جهان هستیم، ما امروز از این فضای خوبی که ایجاد شده باید به خوبی بهره‌برداری کنیم، گفت: در حوزه میادین نفتی غرب کارون که در دولت‌های قبلی نیز بخشی از آن مورد بهره‌برداری قرار گرفت، امروز دچار تحول شگرفی شده و ما بعد از سه سال از یک رقم ۲۵۰ هزار بشکه‌های حرف می‌زنیم.

رئیس جمهور کشورمان تصریح کرد: امروز توان تولید و صادرات ۳۰۰ هزار بشکه را داریم و باید این ظرفیت را به یک‌میلیون و بیشتر برسانیم، این کار شدنی است و برای تحقق آن نیاز به سرمایه و تکنولوژی داریم.

روحانی با اشاره به محدودیت سرمایه برای اجرای فازهای بعدی متذکر شد: ۱۸ میلیارد دلار در این بخش نیاز است، ضریب بازیافت نیز برای ما مهم است، اگر یک درصد بازیافت از مجموع ۶۷ میلیارد را ببریم بالا، ۶۷۰ میلیون بشکه خواهد شد که رقم بسیار بالایی است.

وی اضافه کرد: باید سعی کنیم چاه‌های نفت را جوان و سرزنده نگه داریم تا بتوانیم از آنها در بلندمدت استفاده کنیم و این مسأله نیازمند تکنولوژی روز است.

رئیس جمهور کشورمان با بیان اینکه خواست ملت ایران این است که برای جذب سرمایه به منظور توسعه کشور و اشتغال جوانان اقدام کنیم، ادامه داد: بزرگ‌ترین معضل پیش روی ما ایجاد اشتغال برای نسل جوان فارغ‌التحصیل است، باید از صنعت نفت برای رفع این معضل به خوبی بهره‌گیری کنیم.

وی در پایان با اشاره به اینکه مناطق اطراف صنعت نفت باید احساس کنند که از این صنعت منفعت می‌بینند، تأکید کرد: چهره منطقه نفتی باید چهره رحمت برای مردم باشد و در حوزه فعالیت صنعت نفت باید بیمارستان، جاده‌های مناسب روستایی، آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و … ایجاد و تاسیس شود.

Share