آرتاشس تومانیان: آشپزخانه گیلان پر رونق است/ ارامنه در شهر رشت همیشه مورد احترام قرار گرفته و حس بیگانگی نداشته‌اند/ثابت قدم: از همراهی ارمنستان در توسعه گردشگری رشت استقبال می‌کنیم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا توماس آرتاشس تومانیان گفت: ارامنه از سال‌هایی دور در شهر رشت ساکن بودند و همیشه مورد احترام قرار گرفته و حس بیگانگی نداشته‌اند، گویی در موطن اصلی خود ساکن بوده اند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا صبح امروز تالار گفتگوی شهرداری رشت میزبان سفیر ارمنستان در جمهوری اسلامی ایران بود(گزارش تصویری)۲photo_2016-11-03_15-54-00

این نشست با حضور سیدمحمدعلی ثابت قدم شهردار‌، توماس آرتاشس تومانیان سفیر ارمنستان‌، مظفر نیکومنش نائب رییس و فاطمه شیرزاد سخنگوی شورای اسلامی شهر رشت، جباری مشاور عالی شهردار، حق جو مدیر حراست شهرداری رشت، فاطمه قدیمی حرفه مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری رشت، عاشوری مدیر دفتر سرمایه گذاری شهرداری رشت و اصحاب رسانه برگزار شد.

ثابت قدم: از همراهی ارمنستان در توسعه گردشگری رشت استقبال می‌کنیم

سیدمحمدعلی ثابت قدم در این دیدار ضمن عرض خوشامد به سفیر ارمنستان و هیات همراه گفت‌: استان گیلان حدود ۲ میلیون نفر جمعیت دارد و شهر رشت به عنوان مرکز استان پر تراکم ترین شهر کشور بعد از تهران است.۲photo_2016-11-03_16-00-22-10

وی افزود : رشت به دلیل نزدیک بودن به پایتخت از تعامل اقتصادی خوبی برخوردار است.

شهردار رشت به مزایای اقتصادی خط ریلی استان و اتصال گیلان به شبکه ی ملی اروپا و توسعه ی زیرساخت شهری اشاره کرد و گفت: به واسطه‌ی علاقه‌ی مردم رشت به فرهنگ و هنر و همچنین میراثی ارزشمند در زمینه غذا، زمینه‌ی ثبت رشت به عنوان شهر خوراک‌شناسی در یونسکو فراهم شد.

او گفت: امروز استرات‍ژی شهری رشت، سرمایه‌گذاری در حوزه‌ی زیرساخت‌ های شهر است و در این بخش پیشرفت‌های قابل توجهی داشته‌ایم. ما سعی کرده‌ایم که با اعتماد سازی محلی در این اقلیم ، بازآفرینیهویتی را با توجه به برند رشت به عنوان شهر جشنواره‌ها در قالب برگزاری جشنواره‌ها دنبال می‌کنیم تا بتوانیم بیشتر در عرصه‌ی گردشگری توسعه داشته باشیم.

شهردار رشت افزود: توسعه‌ی پایدار در این حوزه با همراهی ارمنستان باعث خوشحالی ما خواهد بود.

سفیر ارمنستان: رشت ظرفیت‌های فراوانی دارد۲photo_2016-11-03_16-00-22-14

در ادامه‌ی نشست توماس آرتاشس تومانیان، سفیر ارمنستان ضمن تشکر از شهردار رشت گفت: در دومین حضورم در گیلان و ملاقات با استاندار، همچنان با رفتار صمیمانه‌ی مردم رشت روبرو شده‌ام و در این دو روز از مکان‌های صنعتی اقتصادی رشت هم بازدید به عمل آورده‌ام و امیدوارم همکاری خوبی صورت گیرد.

سفیر ارمنستان استان گیلان و شهر رشت را دارای ظرفیت‌های فراوانی دانست و گفت: استان گیلان از لحاظ جغرافیایی وضعیت مطلوبی دارد و خط راه آهن نقش مهمی در برقراری رابطه ایفا می‌کند. همچنین رشت شرایط آب و هوایی و ارزش‌های انسانی مطلوبی برخوردار است.

توماس آرتاشس تومانیان گفت: ارامنه از سال‌هایی دور در شهر رشت ساکن بودند و همیشه مورد احترام قرار گرفته و حس بیگانگی نداشته‌اند، گویی در موطن اصلی خود ساکن بوده اند.

او با اشاره به به اشتراکات تاریخی و فرهنگی ایران و ارمنستان گفت: ۲۵ سال از استقلال ارمنستان می گذرد و در این مدت روابط ریشه‌داری با ایران برقرار شده است‌‌ اگر چه رابطه تاریخی ایران و ارمنستان به صدها سال قبل بر می گردد.

۲photo_2016-11-03_16-00-22-15سفیر ارمنستان افزود: جمعیت ارمنستان ۳ میلیون نفر است و ۷ میلیون از ارامنه در خارج از ارمنستان و در سایر نقاط جهان ساکن هستند که تعداد زیادی‌ از این افراد در گیلان و شهر رشت زندگی می‌کنند.
او ادامه داد: قصد داریم سفرهای استانی خود را در ایران افزایش دهیم تا شناخت بیشتری حاصل گردد. با وجود اشتراک‌های تاریخی و فرهنگی به لحاظ اقتصادی و مبادله‌ای به سطح مطلوب نرسیده‌ایم. ارمنستان تمام تلاش خود را در جهت مساعدت و همکاری های دو کشور به کار خواهد گرفت.

توماس آرتاشس تومانیان افزود: نقش اطلاعات و شناخت بسیار مهم است. بنده به عنوان سفیر تمام تلاش خود را در جهت تبادل این اطلاعات به کار خواهم گرفت. پس از شروع همکاری راه هموار خواهد شد و به اصطلاح آب راه خود را می‌یابد.
او در پایان به ثبت رشت به عنوان شهر خلاق خوراک شناسی اشاره کرد و گفت: آشپزخانه گیلان پر رونق است.

فاطمه شیرزاد: تبادل و رونق سرمایه گذاری دو کشور امید‌بخش است

سخنگوی شورای اسلامی شهر رشت نیز ضمن اشاره به سرمایه‌های انسانی گیلان در رشت گفت: مردم ایران بسیار مهمان‌نواز و دارای سرمایه‌های انسانی در زمینه‌های فرهنگی‌، دینی، هنری‌، علمی و تاریخی مانند پرفسور سمیعی و میرزاکوچک خان و بهجت هستند که افتخار ایران و گیلان به شمار می‌آیند‌.

فاطمه شیرزاد گفت: دوشهر رشت و اصفهان به ترتیب در حوزه های خوراک شناسی و صنایع دستی به ثبت جهانی در یونسکو رسیده اند.

او در پایان به حضور ارمنیان در شهرهای استان گیلان اشاره و ضمن احترام به آنان از حضور سفیر ارمنستان ابراز خوشنودی کرد و تبادل و رونق سرمایه گذاری دو کشور را امید‌بخش دانست.

مظفر نیکومنش نایب رییس شورای اسلامی شهر رشت نیز ضمن تشکر از شهردار رشت به جهت دعوت از سفیر ارمنستان گفت: امیدواریم این سفر منافع دو کشور را تامین کند و زمینه‌ساز سرمایه‌گذاری و تولید گردد.

 توسعه دیپلماسی شهروندی از طریق تعاملات مبتنی بر جشنواره ها و خلاقیتphoto_2016-11-03_15-54-02

فاطمه قدیمی تاکید کرد که هدف از این نشست و حضور سفیر ارمنستان در تالار گفتگوی شهر، جذب سرمایه‌گذاری دوجانبه و تعامل در زیرساخت‌های شهری و توسعه‌ی پایدار گردشگری‌، با توجه به اشتراکات فرهنگی و تاریخی دو کشور مبتنی بر دیپلماسی شهروندی می باشد.

وی با اشاره به پیشینه تاریخی شهر رشت به عنوان شهر اولین ها در کشور یادآور شد: این شهر در زمینه‌های ارزشمندی همچون عرصه‌ی بانکداری، حضور زنان در جامعه‌ی هنری و ساخت آسایشگاه معلولین توسط یکی از ارمنیان ساکن رشت به نام آرسن میناسیان جزو اولین‌ها بوده است. و اخیرا نیز به عنوان اولین شهر کشور در شبکه شهر های خلاق یونسکو در جهان در حوزه خوراک شناسی به ثبت رسیده است.

وی خاطر نشان کرد: امید است در سایه تعامل و تدوین کاربست همکاری مناسبت تعاملات بهتری در توسعه روابط بین شهروندان و دیپلماسی شهروندی مبتنی بر جشنواره ها و خلاقیت فراهم شود.

در پایان هدیه‌ای به رسم یادبود‌ از صنایع دستی گیلان (‌رشتی دوزی‌) تقدیم سفیر ارمنستان شد.
،غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی،محمدحسین قربانی ،جبار کوچکی نژاد،مهرداد لاهوتی،حسن خسته بند،محمود شکری، ولی داداشی, محمدصادق حسنی, محمدمهدی افتخاری, کاظم دلخوش, منوچهر جمالی, اسدالله عباسی ادامه در : دیارمیرزا

photo_2016-11-03_15-51-57
tel final1

Share