ماجرای جاسوس در تیم هسته ای/ چه کسی دری‌اصفهانی را وارد تیم مذاکره‌کننده کرد؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،سوال اساسی دیگر اینجاست که حضور دری اصفهانی در بخش مربوط به امور مالی برجام، با عدم رفع تحریم و بازگشایی روابط بانکی دنیا با تهران و همچنین تشدید تحریم‌ها چقدر ارتباط دارد؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از نسیم ،سه شنبه ۲۶ مردادماه جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران در نشست خبری با خبرنگاران با اعلام خبر دستگیری و بازداشت یک متهم ایرانی دو تابعیتی در تهران و ارتباط این متهم با سرویس جاسوسی انگلیس خاطر نشان کرد: این متهم در حوزه اقتصادی و مرتبط با ایران فعالیت می‌کرده است.

پس از اعلام این خبر گمانه‌زنی‌های بسیاری در خصوص اسم و مشخصات متهم دو تابعیتی بازداشت شده در محافل رسانه‌ای آغاز شد و در شرایطی که برخی از کانال‌های خبری این فرد را یکی از اعضای «کمیته اجرایی برجام» اعلام می‌کردند برخی دیگر انگشت اتهام را به سمت سیروس ناصری از نزدیکان حسین فریدون، (برادر و دستیار ویژه رئیس جمهور) می‌گرفتند.

گمانه‌زنی‌ها درباره فرد بازداشت شده در نهایت منجر به واکنش وزارت امورخارجه در این خصوص شد و یک مقام آگاه در این وزارتخانه خبرهای منتشره مبنی‌بر بازداشت یکی از کارکنان “ستاد اجرای برجام” به «اتهام جاسوسی» را کاملا کذب و بی‌اساس دانست.

در ادامه کانال تلگرامی «بخش مراقبت‌های ویژه خبری» خبر داد که «فرد دو تابعیتی بازداشت شده علاوه بر فعالیت‌های اقتصادی دولتی و خصوصی«مسئول یکی از کمیته‌های مهم هیئت مذاکره کننده» و «ماینده یکی از نهادهای مالی» در این تیم است.»

این کانال با اعلام اینکه یکی از عناوین اتهامی این فرد دریافت حقوق از موسسات آمریکایی و انگلیسی در ازای ارائه اطلاعات مهم مالی و اقتصادی جمهوری اسلامی است نوشت: وی در ازای ارائه اطلاعات مختلف داخلی (که به جهت حضور در سطوح عالی مدیریتی اطلاعات مهمی را در اختیار داشته) به موسسات تاثیرگذار بر تحریم‌ها، مبلغی در حدود ماهانه ۷۵۰۰ پوند (حدود ۳۰ میلیون تومان) دریافت می‌کرده است.

پس از اعلام این خبر سیدیاسر جبرائیلی کارشناس اقتصاد سیاسی و معاون پژوهشی خبرگزاری فارس در کانال تلگرامی خود مبادرت به افشای نام این عضو تیم مذاکره هسته‌ای با تابعیت دوگانه کرد.

جبرائیلی در کانال تلگرامی خود با اشاره به تکذیبیه منبع آگاه در وزارت خارجه نوشت: درست است که عضوی از «ستاد اجرای برجام» بازداشت نشده است. اما «دُری اصفهانی» مسئول بانکی تیم مذاکره کننده به اتهام جاسوسی در بازداشت است.

عبدالرسول دری اصفهانی همان عضو تیم مذاکره کننده‌ای است که در مراسم موسوم به «تجلیل از افتخارآفرینان برجام» از حسن روحانی رئیس‌جمهور نشان درجه سه خدمت دریافت کرد.

۶۳۶۰۷۹۱۷۷۱۰۱۶۸۰۳۸۲

در حالی که پس از انتشار نام دری اصفهانی به عنوان جاسوس تیم مذاکره کننده فشار بر روی وزارت امورخارجه به عنوان مسئول مذاکرات هسته‌ای برای توضیح در خصوص این فرد شدت پیدا کرده بود، سخنگوی این وزارتخانه با تکذیب خبر منتشر شده توسط کریمی قدوسی که مدعی دستگیری نفوذی آمریکا در تیم مذاکره کننده به هنگام فرار با هواپیمای ظریف به مقصد ترکیه بود گفت: سخنان منتشر شده به نقل از آقای کریمی قدوسی مبنی بر حضور فرد دستگیر شده در هیات همراه وزیر محترم امورخارجه در سفر اخیر به کشور ترکیه ادعائی بی‌پایه و اساس، بی ربط، کذب محض و قولی غلط است.

قاسمی همچنین تاکید کرده بود: وزارت امورخارجه با مدنظر قرار دادن مصالح ملی قصد ورود به اینگونه دروغ‌پردازی‌های واهی و بازی‌های سیاسی ناصواب را ندارد.

در شرایطی که سخنگوی وزارت امورخارجه دستگیری فرد دو تابعیتی در هواپیمای ظریف را تکذیب می‌کرد حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس هم با تائید خبر نقل شده از کریمی قدوسی اعلام کرد: دری اصفهانی در همراهی با ظریف قصد فرار از ترکیه به کانادا را داشت که دستگیر شد.

در این زمان و در حالی که اخبار ضد و نقیض درباره دستگیری جاسوس در تیم مذاکره کننده در رسانه مجازی در حال انتشار بود دری‌اصفهانی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی بانک مردم با مضحک خواندن اخبار حاشیه‌ای علیه خود گفت: من که دارم با شما صحبت می‌کنم در بانک مرکزی هستم و بازداشت نشدم.

دری‌اصفهانی همچنین اظهار داشت: تمام این مطالبی که در سایت‌ها و رسانه‌ها منتشر شده کذب محض است و نمی‌دانم این خبررسانی‌ها چرا و با چه هدفی انجام می‌شود؛ با این وجود دری‌اصفهانی در حالی خبر از آزاد بودن خود می‌داد که «نسیم آنلاین»، اعلام کرد پیگیری‌های خبرنگارش نشان می‌دهد وی پس از طی مراحل قانونی فعلا به قید وثیقه آزاد شده است.

در شرایطی که نام فرد متهم به جاسوسی مشخص شده حال این سوال اصلی مطرح می‌شود که اصلا دری‌اصفهانی کیست و چگونه وارد تیم مذاکره کننده هسته‌ای شده است؟

عبدالرسول دری اصفهانی با تابعیت مضاعف کانادایی و سابقه عضویت در جامعه و انجمن حسابداران خبره ایران، عضویت پیوسته در انجمن حسابداران خبره انگلستان و ولز (ICAEW) و عضویت در انجمن حسابداران خبره اُنتاریو در کانادا  (CICA)، مشاور رئیس بانک مرکزی و عضو سابق هیات مدیره بانک سامان است.

دری با مدرک کارشناسی ارشد حسابداری از دانشگاه نفت سابقه حسابداری در نهادهای انگلیسی و کانادایی را نیز داراست.

دری اصفهانی در مصاحبه‌ای که از وی در دنیای اقتصادی در تاریخ ۱۷ مردادماه گذشته منتشر شده (اینجا را بخوانید) در پاسخ به این سوال که چگونه وارد تیم مذاکره