واکنش تند وزارت خارجه به بیانیه دبیر کل سازمان ملل درباره برجام

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،سخنگوی وزارت خارجه کشورمان گزارش بان کی مون درباره برجام را نامتوازن و جانبدارانه توصیف کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از خبرآنلاین ،بهرام قاسمی سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه، گزارش شش ماهه دبیرکل سازمان ملل درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت این سازمان را نامتوازن و جانبدارانه ارزیابی کرد و تصریح نمود، این گزارش تحت فشار آشکار آمریکا بر دبیرخانه سازمان ملل تنظیم شده و اتهامات وارده در آن علیه جمهوری اسلامی ایران بی اساس است.

۸۲۰۶۷۴۶۰-۷۰۷۱۱۰۸۰قاسمی این گزارش را با روح و متن برجام و حتی  قطعنامه ۲۲۳۱ متعارض دانست و افزود :این در حالی است که قطعنامه ۲۲۳۱، برجام و تأیید و توافق درباره آن را نشانه تغییری بنیادین در بررسی برنامه هسته‌ای ایران توسط شورای امنیت عنوان کرده است.

وی اضافه کرد: این گزارش دهی دبیرکل یک رویه اداری و تکراری بوده و صرفا جنبه توضیحی داشته و عاری از هرگونه  پیگیری اجرایی و عملی از سوی شورای امنیت سازمان ملل می باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه اشاره گزارش دبیرکل سازمان ملل به کوتاهی های آمریکا و طرف های غربی در عمل به تعهدات خود در برجام را گام مثبتی دانست ،اما تاکید نمود، اینکه  گزارش از کنار این موارد به سادگی عبور کرده، و از درخواست جدی از اعضای ١+۵ برای پای‌بندی به تعهداتشان طفره می رود،مایه تاسف است . بهرام قاسمی افزود: جامعه بین المللی انتظار دارد دبیرکل سازمان ملل موارد کوتاهی آمریکا و برخی از دیگر اعضای ١+۵ در عمل به تعهدات برجامی خود را که مورد گواهی بسیاری از کشورها می باشد، به روشنی و صراحت منعکس نماید.

سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان ساخت : ابراز نگرانی این گزارش نسبت به آزمایشات موشکی ایران ، اقدامی کاملاً مغرضانه و جانبدارانه میباشد ، چون  برخلاف نص صریح قطعنامه ۲۲۳۱ و صرفاً با استناد به معیارهای اعلام شده توسط آمریکا وبا زیر پا گذاردن کلیه اصول حرفه‌ای وکاملا خارج از حیطه اختیارات دبیرکل در این رابطه اظهار نظر نموده است .

قاسمی افزود: جمهوری اسلامی ایران مجددا تاکید می نماید که موشکهای بالستیک ایران به دلیل آنکه برای حمل کلاهک های هسته ای طراحی نشده اند به هیچ عنوان در حیطه صلاحیت قطعنامه ٢٢٣١ قرار نمی گیرند و لذا جمهوری اسلامی ایران به هیچ کسی اجازه حتی اظهار نظر در مورد سیستم دفاعی خود را نمی دهد.

 قاسمی تصریح کرد : برجام حاصل یک تلاش طولانی جمعی برای به ثمر رساندن رهیافت دیپلماتیک جهت حل یک بحران ساختگی و ناخواسته بوده است و پایداری آن نیازمند اراده سیاسی همه طرف‌ها در پای‌بندی به تعهداتشان و اقدامات حرفه‌ای و حمایت‌گرانه نهادهایی نظیر سازمان ملل است.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد :ایران در تداوم سیاست اصولی خود برای حل و فصل دیپلماتیک موضوع، به تعهداتش پای‌بند بوده و خواهد بود؛ با این وجود، تأکید مینماید موفقیت این سیاست، صرفاً در گرو اقدام متقابل و صادقانه کلیه طرف‌ها در اجرای کامل و به‌هنگام کلیه تعهداتشان میباشد و جمهوری اسلامی ایران در صورت عدم پایبندی طرف مقابل ،اقدام مقتضی متقابل را به عمل خواهد آورد.

قاسمی با اشاره به اینکه بی‌نتیجه بودن اتخاذ رویکرد تقابلی از سوی شورای امنیت علیه ایران، بارها ثابت شده است ،تاکید نمود:تلاش در جهت تکرار این رویکرد ، اقدامی غیرسازنده میباشد،که بارقه‌های امید ناشی از توافق در خصوص برجام و توسل به راه‌حل دیپلماتیک را از بین خواهد برد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان اضافه کرد:جمهوری اسلامی ایران هشدار می‌دهد که تکرار تجربه گذشته، روح حاکم بر برجام و فضای مثبت ایجاد شده در نتیجه آن را ،مسموم خواهد ساخت و این به نفع هیچ یک از طرف‌ها و جامعه بین‌المللی نخواهد بود.

tel final1

Share