نجفی:از هر ریال سرمایه‌گذاری در گیلان می‌توان ده برابر برداشت کرد/سرلشکر صفوی:انتظار داریم گیلان همان گونه که در تمدن و فرهنگ پیشرو بوده در آسایش ملت ایران نیز پیشرو باشد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،استاندار گیلان در نشستی که عصر امروز با حضور سرلشکر رحیم صفوی دستیار و مشاور عالی رهبر معظم انقلاب و رئیس انجمن ژئو پلوتیک ایران و جمعی از مدیران در سالن شهید انصاری استانداری برگزار شد با بیان اینکه از فرصتهای ملی گیلان در توسعه غفلت شده است گفت: مجموعه برنامه ریزی ها و اقدامات انجام شده در گیلان در راستای بهره گیری از ظرفیتهای ملی و شکوفایی آن است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان ،محمدعلی نجفی در این نشست ضمن قدردانی از حضور دکتر صفوی در گیلان، وی را یار دیرین امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب دانست و افزود : استان گیلان از ظرفیت و توانمندی بالایی برخوردار است.

IMG_1646وی با اشاره به وجود همدلی، همزبانی، همکاری و همراهی خوب مجموعه مدیریتی استان در بخش‌های مختلف افزود : گیلان در این بخش جزو استان‌های مثال زدنی کشور محسوب می‌گردد.

نجفی با بیان اینکه گیلان از فرصت‌هایی برخوردار است که فرصت ملی به شمار می‌رود افزود: متأسفانه در طی سالیان متمادی از این فرصت ها به نحو مطلوب بهره‌گیری نشد.

نماینده عالی دولت در گیلان با انتقاد از برخی نگاه‌ها که اشتباهاً گیلان را تنها برای جمعیت ۲ میلیون و پانصد هزار نفری آن می‌بینند افزود: متأسفانه برخی برنامه‌ریزان کشوری گیلان را تنها مختص به جمعیت ۲ میلیون و پانصد هزار نفری آن می‌بینند در صورتی که سالانه بیش از ۲۰ میلیون از مسافران در گیلان استقرار می‌یابند.

استاندار گیلان آمایش سرزمینی را نگاه نرم افزاری به کشور عنوان  و به لزوم شناخت تنگنا‌ها و پتانسیل‌ها در گیلان تأکید کرد و گفت : مجموعه برنامه ریزی ها و اقدامات انجام شده در گیلان در راستای بهره گیری از ظرفیتهای ملی و شکوفایی آن است.

نجفی  به تسریع در  اجرای پروژه‌هایی نظیر راه آهن، آزاد راه و بهره‌گیری از فرصت دریا اشاره  کرد و افزود: باید از موهبت‌های الهی که خداوند به این استان عنایت فرموده بهره گیریم.

نماینده عالی دولت با اشاره به مظلومیت گیلان اظهار داشت: باید سعی کنیم از داشته‌های خود که متعلق به کشور است بهره گیریم.

وی مدیریت بهره‌وری وموثر را از جمله شاخص‌های اصلی نظام مدیریتی عنوان کرد و افزود: از هر ریال سرمایه‌گذاری در گیلان می‌توان ده برابر برداشت کرد.

استاندار گیلان اظهار داشت : توازن توسعه اجتماعی و عدالت استراتژیک استان در توسعه است.

وی با اشاره به اهمیت تجارت، بازرگانی و گردشگری و کشاورزی در گیلان اظها داشت : توسعه مباحث دریا محوری از جمله اولویت‌های استان به شمار می‌رود.

استاندار گیلان با بیان اینکه برای نخستین بار در دولت مجوز صادر ات لبنیات و مرغ از گیلان به بازار روسیه را اخذ کرده‌ایم افزود : گیلان بالاترین صادرات مرکبات و کیوی از طریق دریا و خشکی  را در این بخش دارد.

نجفی از افزایش ۱۷ درصدی صادرات غیرنفتی در ۳ ماهه نخست سال جاری از بنادر استان خبر داد و افزود : استان گیلان با کشورهای منطقه ارتباط و روابط کاری خوبی دارد.

استاندار گیلان بر لزوم بهره‌گیری از بارش‌های استان و آب جلگه تأکید کرد و افزود: در بارندگی‌های اخیر در برخی از شهر‌های استان بیش از ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلی‌متر بارش را شاهد بودیم که متأسفانه این نعمت الهی وارد دریا شد.

نجفی بارش‌های هزار میلی‌ متری در گیلان را جزو سرمایه‌های ملی دانست و افزود: در این راستا سدهای پایین دستی و لاستیکی و آب بندان‌ها را در دست اقدام داریم اما تا حصول نتیجه زمان‌بر خواهد بود.

وی جمعیت، سرمایه و منابع طبیعی را مطلوبترین و پایدارترین آرایش در آمایش سرزمینی عنوان کرد و افزود: این فرصتی است که در گیلان وجود داشته و در بخش آمایش سرزمینی، استراتژی است که در توسعه دنبال می‌کنیم.

استاندار گیلان با اشاره به آغاز طرح آمایش سرزمینی از ۴ سال گذشته در استان افزود : در دولت یازدهم اجرای این طرح را سرعت بخشیدیم.

وی با قدردانی از بازدید دکتر صفوی از منطقه آزاد انزلی افزود: برنامه وسیعی در منطقه آزاد انزلی در حال شکل گیری است که کشور می‌تواند در آن سرمایه گذاری کند.

استاندار گیلان همچنین با با گرامیداشت سالروز توافق هسته ای اظهار داشت: امیدواریم بتوانیم از مواهب و برکات مذاکراتی که با رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و حمایت‌های رئیس جمهور و دولت شکل گرفت بهره لازم را ببریم.

دستیار و مشاور عالی رهبر معظم انقلاب نیز در این نشست حفظ بقای ملی، امنیت، منافع و ارزش‌ها، استقلال ملی، تأمین رفاه ، آسایش، توسعه همه جانبه، رشد و کمال انسان‌ها را از جمله اهداف اساسی و غیر قابل تغییر دولتهای مختلف دانست  و گفت : ایران کشوری چهار فصل با تنوع اقلیمی، وسعت، سرزمین و جمعیت با فکر و فرهنگ، با شجاعت و دارای دین و مذهب و رهبری خوب، خردمند، با اخلاق، عالم، باتقوا و با صلابت است.

دکتر یحیی رحیم صفوی توانمندی فرهنگی، نرخ بالای باسوادی، اقلیم مناسب را از جمله موقعیت‌های الهی دانست که خداوند به گیلان و کشور عنایت داشته است افزود: انتظار داریم گیلان همان گونه که در تمدن و فرهنگ پیشرو بوده در آسایش ملت ایران نیز پیشرو باشد.

رئیس انجمن ژئوپلوتیک ایران از برگزاری همایش آمایش سرزمینی، جایگاه خزر و چشم انداز توسعه گیلان در آذر ماه سال جاری خبر داد و افزود: نزدیکی گیلان به کشورهای حاشیه خزر و قفقاز فرصت بسیار مناسب برای افزایش ارتباطات ایران با این کشورها است.

دکتر  صفوی خواستار همکاری و مشارکت دستگاه‌های اجرایی استان در برگزاری این همایش شد و افزود: با برگزاری این همایش که با موضوعیت گیلان است موجب معرفی استان شما به دنیا خواه شد.

وی با بیان اینکه روسیه ظرفیت واردات  ۱۰۰ میلیارد دلار کالای کشاورزی از ایران را دارد افزود: بازار بزرگ روسیه و کشورهایی دیگر همچون قراقستان، ازبکستان، ترکمنستان، تاجیکستان، گرجستان نیازمند محصولات تولیدی ایران و استان گیلان هستند.

وی گفت: دست یابی به استانداردهای تولید مواد غذایی روسیه و تقویت حمل و نقل دریایی و ریلی برای استفاده از فرصتهای صادراتی این کشور مهم است.

رئیس انجمن ژئوپلوتیک ایران خاطرنشان کرد : این انجمن در تهران و شعبه آن در گیلان آمادگی دارد تا در برنامه ششم توسعه استان، بخش آمایش سرزمینی تا سطح شهرستان‌ها به شما کمک کند.

در ادامه این نشست چند تن از مدیران دستگاه‌های اجرایی و انجمن ژئوپلوتیک به ارائه گزارش از اقدامات خود پرداختند.

tel final1

Share